Լեհաստանը դեռևս մինչ Արևելյան գործընկերության ծրագրի մեկնարկը հայտարարում էր, որ ցանկալի կլինի Եվրամիության հարևան երկրների համար ԵՄ հետ սերտորեն համագործակցելու հնարավորություն ստեղծել, ուստի հարկավոր է միայն հստակեցնել Հայաստանի ու Եվրամիության կարիքները: Այդ մասին այսօր մայիսի 16-ին Երևանում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ-ում Լեհաստանի դեսպան Զդիսլավ Ռաչինսկին՝ մեկնաբանելով Հայաստանի հարաբերությունները ԵՄ հետ:
Ըստ նրա, անհրաժեշտ է հստակ հասկանալ, թե ինչ է հարկավոր Հայաստանին ու ԵՄ-ին՝ ընդամենը փաստաթուղթ թե նրա բովանդակությունն ու ասոցացումը: Դիվանագետը մատնանշել է ԵՄ հետ սերտորեն գործակցելու մտադրության մասին Հայաստանի իշխանությունների հայտարարությունը, այն հարցերում, որտեղ դա չի հակասում Մաքսային միությանն անդամակցելուն:
«Մենք սատարում ենք այդ դիրքորոշմանը: Ուղղակի խնդիրն այն է, որ Հայաստանը դեռ Մաքսային միության անդամ չէ և այս պահին չի կարող հստակեցնել, թե հատկապես որ ոլորտներում հնարավոր կլինի սերտ համագործակցութունը և որ դրույթներն են ընդունելի հայկական կողմի համար»,-ասել է դեսպանը, հայտնում է Panorama.am-ը:
Ռաչինսկին նաև նշել է, որ ԵՄ-ն, և մասնավորապես Լեհաստանը, երբեք չեն մերժել Հայաստանի հետ գործակցության մասին փաստաթղթի ստորագրման հնարավորությունը: Այդ մասին նա ասել է՝ մեկնաբանելով այն հարցը, թե ինչ է նշանակում Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի հայտարարությունն այն մասին, թե ԵՄ-ն փոխել է դիրքորոշումն ու պատրաստ է Հայաստանի հետ ստորագրել ասոցացման համաձայնագրի քաղաքական մասը:
Ըստ նրա Արևելյան գործընկերության հաջողությունը կարելի է համարել այն, որ հոռետեսորեն տրամադրված երկրները սկսել են նկատել, որ ծրագիրը իրագործվում է: Ռաչինսկին նշել է, որ դեռ ծրագրի մեկնարկից առաջ Լեհաստանը հայտարարում էր, որ պետք է մերձենալ արևելյան հարևանների հետ: «Ուրախ եմ, որ պարոն Օլանդը նույնպես այդ տեսակետն ունի: Եվ, այնուամենայնիվ, իր ելույթում նա կողմ արտահայտվեց գործընթացին, ոչ թե քաղաքական մասի ստորագրմանը»,-հայտարարել է նա՝ հավելելով, որ կողմերը պետք է հասկանան, թե ինչ է իրենց հարկավոր՝ ուղղակի փաստաթուղթ թե բովանդակություն ու իրական ասոցացում:
ՀՀ նախագահի հետ համատեղ ասուլիսում մայիսի 13-ին Ֆրանսու Օլանդն ասել է. «Հայաստանն աշխարհաքաղաքական տեսակետից յուրահատուկ դրության մեջ է, այդ պատճառով որոշեց կապերը վերահաստատել Ռուսաստանի հետ: Իմ խնդիրը դատապարտելը չէ, այլ հասկանալը»,- անդրադառնալով Հայաստանի` ՄՄ անդամակցության որոշմանը, ասել է Ֆրանսուա Օլանդը:
Նա նշել է, որ այցի ընթացքում փորձել է հասկանալ` որն է Հայաստանի դիրքը և ինչ պետք է լինի Եվրամիության պատասխանը: «Ցանկանում եմ, որ Հայաստանը լիովին ասոցացված լինի Եվրամիության հետ, քանի որ նրա տենչն է, նրա արժեքներն են, նրա շահերին է համընկնում»:
Ֆրանսիայի նախագահը հավելել է, որ չի պատրաստվում ստիպել Հայաստանին խզել Ռուսաստանի հետ տնտեսական կապերը, հարաբերությունները. «Հայաստանի դիրքորոշումը պետք է օժանդակեն, քաջալերեն Եվրամիության շրջանակում, Եվրամիությունը պետք է հասկանա, որ Հայաստանը բացառիկ պայմանների մեջ է ապրում, ու պետք է մի գործընթացի մեջ մտնի, որ մերձենա Եվրամիությանը»:
Զդիսլավ Ռաչինսկին նշել է, որ Հայաստանը հայտարարել է, որ պատրաստ է գործակցել ԵՄ հետ այն ուղղություններում, որ չեն հակասում ՄՄ-ին անդամակցությանը: Դեսպանը նշել է, որ Լեհաստանը հարգում է Մաքսային միությանը Հայաստանի անդամակցության մասին որոշումը: «Ես վստահ եմ, որ այդ որոշումը կայացվել է խորը վերլուծության հիման վրա: Նման որոշումներն ինքնանպատակ չեն, այլ պետք է հանգեցնեն կյանքի մակարդակի բարձրացմանը: Լեհաստանը անդամակցեց ԵՄ-ին 10 տարի առաջ, այդ ընթացքում երկրի ՀՆԱ-ն աճել է 2,5 անգամ: Ես ցանկանում եմ, որ ՄՄ-ին անդամակցելուց 10 տարի անց Հայաստանի ՀՆԱ-ն ևս 2,5 անգամ աճի»,-ասել է լեհ դիվանագետը, հայտնում է Armenia Today-ը:
Դեսպանը նաև անդրադարձել է այն հարցին, թե կարելի է արդյոք Ուկրաինայում իրադարձությունների լույսի ներքո խաչ քաշել Արևելյան գործընկերության ծրագրի վրա: Ըստ նրա, Արևելյան գործընկերությունը շարունակում է գոյատևել, որի վկայությունն է այն հանգամանքը, որ մի շարք երկրներ պատրաստ են ընդունել ԵՄ առաջարկն այս ծրագրի շրջանակում: Ռաչինսկին հիշեցրել է, որ Ուկրաինան արդեն ստորագրել է ասոցացման մասին քաղաքական մասն ու մտադիր է ստորագրել նաև տնտեսականը: Մոտավորապես, հունիսին համաձայնագիր կստորագրեն Վրաստանն ու Մոլդովան: Համաձայնագրով չամրագրված պայմանավորվածությունների մի մասն արդեն իրականացվում է. Ուկրաինան կարող է առանց մաքսի իր արտադրանքն արտահանել եվրոպական շուկա, Մոլդովայի քաղաքացիները կարող են առանց վիզաների մուտք գործել ԵՄ տարածք: Դեսպանը նշել է, որ Արևելյան գործընկերության առաջարկությունները մնում են ուժի մեջ և դեռ սեղանին են: Այն երկրները, որոնք դեմ են այս ծրագրին, ուղղակի չեն ցանկանում, որ ԵՄ-ն մերձենա արևելյան հարևանների հետ, գտնում է դեսպանը:
Զդիսլավ Ռաչինսկին նշել է, որ Արևելյան գործընկերությունը ԵՄ արտաքին քաղաքականության մաս է կազմում ու մերձեցման յուրօրինակ առաջարկ է: «Դա աշխարհաքաղաքական փոփոխություններ հրահրելու ձգտում չէր: Հիմնական նպատակը սերտ գործակցությունն է, որը պետք է հանգեցնի Արևելյան գործընկերության երկրների ներքին արդիականացմանը»,-հայտարարել է նա: Դեսպանը նշել է, որ Ուկրաինայի դեպքում ԵՄ-ն նպատակ չի դրել, որ այդ երկիրը դուրս գա ԱՊՀ-ից, խոսք չի եղել նաև ՆԱՏՕ-ին Ուկրաինայի անդամակցության մասին: «Ցավոք, գտնվեց երկիր, որը սպառնալիք տեսավ ԵՄ հետ Ուկրաինայի գործակցության մեջ»,-հայտարարել է նա:
Լրագրողների այն հարցին, թե որքանով է ԵՄ արձագանքը համարժեք Ռուսաստանի գործողություններին Ուկրաինայում, Ռաչինսկին պատասխանեց, որ ԱՊՀ-ն էլ միասնական հանդես չեկավ իրավիճակի և ԱՊՀ անդամներից մեկի տարածքի բռնակցման հարցում: Նա հավելեց, որ ԵՄ կազմում 28 երկիր կա և շատ բարդ է լինում համաձայնեցնել բոլոր հարցերն ու հանդես գալ միասնական դիրքերից: Ըստ նրա, ուկրաինական իրադարձությունները կարող են խթանել ավելի սերտ ռազմաքաղաքական գործակցություն:
Մամուլի ասուլիսում Զդիսլավ Ռաչինսկին նաև անդրադարձել է ԵԱՀԿ ՄԽ ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքի վերջին ելույթին: Նա նշեց, որ Ուորլիքը ամփոփեց հայտարարություններն ու իրադարձությունները և արտահայտեց ԵԱՀԿ ՄԽ վերջին տարիների աշխատանքի արդյունքները: Համանախագահի հայտարարությունը դեսպանը կապեց բանակցությունները խթանելու նրա ձգտման հետ: Ռաչինսկին նաև նշեց, որ ՀՀ ԱԳ նախարարը ճիշտ և հավասարակշռված գնահատական է տվել հայտարարությանը:

Польша еще до начала реализации программы Восточного партнерства заявляла о желании создать для соседствующих с Евросоюзом стран возможность теснейшим образом сотрудничать с ЕС, поэтому необходимо всего лишь уточнить нужды Армении и Европейского союза. Об этом заявил сегодня, 16 мая, на пресс-конференции в Ереване посол Польши в РА Здислав Рачински, комментируя отношения Армении с ЕС.
По его словам, необходимо четко понять, что нужно Армении и ЕС – всего лишь документ или его содержание и ассоциация. Дипломат отметил заявления представителей власти Армении, в которых говорилось о намерении теснейшим образом сотрудничать с ЕС там, где нет противоречий с положениями о членстве в Таможенном союзе.
«Мы также поддерживаем данную позицию. Просто проблема заключается в том, что Армения пока не является членом ТС и на данный момент не может уточнить, в каких именно сферах можно будет сотрудничать теснейшим образом и какие положения приемлемы для армянской стороны», – сказал посол, передает Panorama.am.
Рачински также отметил, что ЕС и, в частности, Польша никогда не отвергали возможности подписания документа о сотрудничестве с Арменией. Об этом он заявил, комментируя вопрос о том, означает ли заявление президента Франции Франсуа Олланда, что ЕС сменил свою позицию и готов подписать с Арменией политическую часть соглашения об Ассоциации.
По его словам, успехом Восточного партнерства стало то обстоятельство, что многие скептически настроенные страны, стали замечать, что программа начала реализовываться. Рачиньски подчеркнул, что еще до начала программы Польша заявляла о необходимости сближения с восточными соседями. «Рад, что господин Олланд также придерживается подобной точки зрения. И, тем не менее, в своем выступлении он высказался за процесс, а не за подписание политической части», – заявил он, добавив, что сторонам необходимо понять, что им необходимо – просто документ или же содержание и реальную ассоциацию.
На совместной с президентом Армении Сержем Саргсяном 13 мая Франсуа Олланд заявил: «В ходе своего визита я попытался понять, какова позиция Армении и каким должен быть ответ Евросоюза. Я желаю полноценной ассоциации Армении с ЕС, так как таковы ее стремление, ее ценности, это совпадает с ее интересами». При этом президент Франции отметил, что в тоже время он не желает заставлять Армению разрывать экономические отношения с Россией.
«Позицию Армении должны приветствовать в рамках ЕС, Евросоюз должен понимать, что Армения живет в исключительных условиях и ей нужен процесс сближения с Евросоюзом», – сказал президент Франции.
Здислав Рачински подчеркнул, что Армения заявила о том, что готова сотрудничать с ЕС в тех направлениях, которые не противоречат ее членству в ТС. Но вопрос в том, что пока Армения не вступила в ТС и не может внести четкость в этом вопрос, посол также отметил, что Польша уважает решение Армении о вступлении в Таможенный Союз. «Я уверен, что это решение было принято на основании глубокого анализа. Подобные решения не бывают самоцелью, а должны приводить к повышению уровня жизни. Польша вступила в ЕС 10 лет назад, с тех пор ВВП страны возрос в 2.5 раза. Я желаю, чтобы спустя 10 лет после вступления в ТС ВВП Армении также возрос в 2.5 раза», – отметил польский дипломат, сообщает Armenia Today.
Посол также прокомментировал вопрос, можно ли в свете событий в Украине поставить крест на программе Восточного партнерства. По его словам, Восточное партнерства продолжает свое существование, о чем свидетельствует то обстоятельство, что ряд стран готовы принять предложение ЕС в рамках данной программы. Рачински напомнил, что Украина уже подписала политическую часть соглашения об Ассоциации и планирует подписать также и экономическую часть. Также, ориентировочно в июне подпишут Соглашение Грузия и Молдова. Часть договоренностей, предусмотренных соглашением, уже реализуется: Украина имеет возможность беспошлинного экспорта своей продукции на европейский рынок, граждане Молдовы имеют возможность въезда на территорию ЕС без виз. Посол подчеркнул, что предложения Восточного партнерства остаются в силе и все еще лежат на столе. Те же страны, которые выступают против данной программы, просто не хотят сближения ЕС с восточными соседями, считает посол.
Здислав Рачиньски подчеркнул, что Восточное партнерство является частью внешней политики ЕС и является своего рода предложением о сближении. «Это не было стремлением внести какие-то геополитические изменения. Основная цель – тесное сотрудничество, которое должно повлечь за собой внутреннюю модернизацию стран-членов Восточного партнерства», – заявил он. Посол подчеркнул, что в случае Украины ЕС не ставил перед собой цели обеспечить выход этой страны из состава СНГ, не говорилось и о вступлении Украины в НАТО. «К сожалению, нашлась страна, которая узрела угрозу в этом сотрудничестве Украины с ЕС», – заявил он.
На вопрос журналистов насколько адекватна реакция ЕС действиям России в Украине, Рачиньски напомнил, что и СНГ не выступило с общей позицией относительно ситуации и аннексии территории одного из членов Содружества. Он добавил, что в состав ЕС входят 28 стран и бывает очень сложно согласовать и выступить с единой решительной позицией. По его словам, украинские события могут стимулировать более тесное военно-политическое сотрудничество.
На пресс-конференции Здислав Рачиньски также коснулся последнего выступления американского сопредседателя МГ ОБСЕ Джеймса Уорлика. Он отметил, что Уорлик подытожил заявления и события, и выразил позицию, которая основана на проведенной в последние годы работе МГ ОБСЕ. Озвученное сопредседателем заявление посол связал с его стремлением придать новый импульс процессу урегулирования. Рачиньский также отметил, что глава МИД Армении дал правильную и взвешенную оценку этому заявлению.
7 мая американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Джеймс Уорлик, выступая в Фонде Карнеги, представил основные утвержденные президентами государств-сопредседателей Минской группы компромиссы в карабахском процессе. По его словам, на основе принципов территориальной целостности, неприменения силы и самоопределения было разработано 6 пунктов, которые являются неделимым целым и которые должны лечь в основу составить мирного соглашения.
«Территории бывшей НКАО должны получить переходный статус с гарантированной безопасностью и самоуправлением. Оккупированные земли, прилегающие к бывшей НКАО, должны быть возвращены Азербайджану, и его суверенитет на этих территориях должен быть восстановлен. Должен быть коридор, связывающий Армению с Карабахом, но он не может включать весь Лачинский (Бердзорский) район. Должно быть признано право перемещенных лиц на возвращение в свои дома.
Уорлик призвал стороны приступить к обсуждению этого договора, во время которого должно сохраняться перемирие. При этом он отметил, что с началом переговоров появятся дополнительные стимулы: будут восстановлены энергетические, транспортные и коммуникационные связи, начнутся контакты между народами. США же, в свою очередь, добавил посредник, намерены стать основным звеном, обеспечивающим урегулирование в Минской группе. Однако первый шаг за правительствами Армении и Азербайджана, которые должны предпринять меры, даже односторонние, чтобы продемонстрировать свое желание.