ԱԺ ոչ իշխանական չորս ուժերը հունիսի 10-ին ԱԺ-ում հանդես են եկել համատեղ ասուլիսով և հրապարակել են իրենց`12 կետից բաղկացած հայտարարությունը: Լրագրողների հետ հանդիպմանը «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ռուբեն Հակոբյանը նախ նշել է, որ իրենք բավականին երկար են աշխատել այդ հայտարարության վրա:
«Հաստատում ենք, որ Հայաստանում հիմնարար փոփոխություններ կատարելու ժամանակը հասունացել է, համակարգը առողջացնելու համատեղ ուժերի անհրաժեշտություն կա: Քառյակն արձանագրում է, որ համատեղ միջոցառումները արդեն իսկ արդյունքներ են տվել, քառյակը դարձել է հանրության ու իշխանությունների միջև միջնորդ: Մենք տեսնում ենք, որ կառավարության քայլերը համարժեք չեն ժողովրդի պահանջներին, արտագաղթն ու տնտեսական անկումը կասեցնելու նպատակով անհրաժեշտ մեն անհապաղ միջոցառումներ»,- նշել է Հակոբյանն ու ընթերցել 12 կետերը`
1. Վերացնել պարտադիր բաղադրիչը, պահումները վերադարձնել քաղաքացիներին:
2. Վերանայել տեսանկարահանող սարքերի և կարմիր գծերի վերաբերյալ օրենսդրությունը, սահմանել, որ տուգանքները չեն կարող գերազանցել նվազգույն աշխատավարձի 10 տոկոսը:
3. Առնվազն երեք անգամ նվազեցնել շրջանառության հարկը: Հանել սահմանի վրա ԱԱՀ-ի հարկումը:
4. Կրկնապատկել գյուղմթերքի արտադրությունը:
5. Գյուղատնտեսական վարկերը արտարժութայինից վերածել դրամայինի:
6. Հաստատել «Նաիրիտ»-ի վերագործարկման ծրագիրը, վճարել աշխատավարձերի պարտքը:
7. Բացառել «Որոտան-ՀԷԿ»-երի վաճառքն ու մասնավորեցումը:
8. Բացառել հանրային տրանսպորտի սակագնի բարձրացումը:
9. Ընդունել մենաշնորհները վերացնելու օրենսդրական փաթեթ:
10. Փոփոխել Ընտրական օրենսգիրքը, որպեսզի հաջորդ ընտրություններն անցկացվեն 100 տոկոս համամասնական ընտրակարգով:
11. Ընդդիմությանն օժտել վերահսկողական գործառույթներով:
12. Չստորագրել որևէ փաստաթուղթ, որը վտանգում է Արցախը:
Հակոբյանը նշել է, որ աշնանը քառյակը կհրավիրի հանրահավաք, որտեղ կամփոփի պահանջների կատարման ընթացքը, գրում է Panorama.am-ը:
ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանն էլ նշել է, որ առկա պայմաններում անհրաժեշտ էր գործել միասնական գաղափարի շրջանակում և ժողովրդին էլ դարձնել այդ գործընթացի մասնակից ու գլխավոր երաշխավոր:
«Կառավարությունը հրաժարական տվեց, ինչը նշանակեց, որ քառյակը հասավ իր նպատակին, բայց և սպառեց իր միասնական օրակարգը: Եվ սույն համաձայնագիրը հենց այդ նպատակն է հետապնդում: Կոնգրեսի անունից կարող եմ ասել, որ մենք շարունակում ենք կարծել ու համոզված ենք, որ երկրի գլխավոր չարիքն այսօր Սերժ Սարգսյանն է, և առաջին լուծումը նրա հեռացումն է: Բայց մենք հասկանում ենք, որ պետք է ձևավորել միասնական համակարգ, և սա դիտարկում ենք առաջին փուլ, իսկ վերջնական նպատակը հենց այն է, ինչ ես ասացի»,- նշել է Զուրաբյանը` հավելելով, որ շնորհավորում է ժողովրդին այս համաձայնագրի ստորագրության կապակցությամբ:
Գրեթե նույնն է կրկնել ՀՅԴ խմբակցության ղեկավարը` շնորհավորելով ժողովրդին ու ընդգծելով, որ սա նոր մշակույթ է քաղաքական դաշտում:
ԱԺ ոչ իշխանական չորս ուժերի հունիսի 9-ի հանդիպումից հետո լրագրողների հետ զրույցում «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ռուբեն Հակոբյանը նշել էր, որ հայտարարությունում կան և քաղաքական, և տնտեսական շեշտադրումններ, իսկ որոշ պահանջներ կփոխանցվեն կառավարությանը, գրում է Aysor.am-ը: Պատգամավորը տեղեկացրել էր, որ կետերը հիմնականում վերաբերում են ներքաղաքական խնդիրներին, բայց որոշ սրբագրումներից հետո քառյակը ավելացրել է նաև արտաքին քաղաքականությանը վերաբերվող խնդիրներ` մասնավորապես Արցախին վերաբերող:

10 Июнь 2014 - 11:22 AMT
Карабах, накопительные пенсии, Наирит: Непровластные политические силы Армении обнародовали требования к правительству
Четверка непровластных фракций парламента РА – АРФ «Дашнакцутюн» (АРФД), «Процветающая Армения» (ППА), «Армянский национальный конгресс» (АНК) и «Наследие» – обнародовали сегодня принятое 2 июня после четырехчасовой встречи заявление из 12 пунктов. Как сообщил по итогам встречи глава оппозиционной фракции «Наследие» Рубен Акопян, они работали над данным документом довольно долго.
12 пунктов принятого заявления относятся к внутриполитическим вопросам, ряду законодательных поправок, деятельности правительства и запланированного на осень общего митинга. В частности, непровластные политические силы требуют:
1. Устранить обязательный компонент накопительной пенсионной системы и вернуть гражданам уже сделанные отчисления.
2. Пересмотреть законодательство, регулирующее функционирование видеокамер, которые фиксируют нарушения правил дорожного движения, а также условия парковки («красные линии»); установить, что штрафы не могут превышать 10% от размера минимальной заработной платы.
3. Как минимум в 3 раза снизить налог на товарооборот, прекратить процесс взимания НДС на границе.
4. Удвоить объемы производства сельхозпродуктов.
5. Сельскохозяйственные кредиты перевести с иностранной валюты на драмы.
6. Утвердить программу перезапуска завода «Наирит», выплатить сотрудникам предприятия задолженности по зарплатам.
7. Исключить возможность продажи и приватизации предприятий Воротанского каскада ГЭС.
8. Исключить возможность повышения тарифов на проезд в общественном транспорте.
9. Принять законодательный пакет по ликвидации монополий.
10. Внести изменения в Избирательный кодекс РА таким образом, чтобы следующие выборы были проведены по 100%-ной пропорциональной избирательной системе.
11. Предоставить оппозиции функции контроля.
12. Не подписывать ни одного документа, ставящего под угрозу Нагорно-Карабахскую Республику.
«Тем самым, мы подтверждаем, что в Армении настала пора перемен и есть необходимость оздоровления системы. Четверка фиксирует, что совместные усилия и сотрудничество уже дали результаты, четверка стала посредницей между обществом и властями. Мы видим, что действия правительства не соразмерны требованиям народа, необходимо предпринять экстренные меры по пресечению экономического спада и миграции», – отметил Р. Акопян.
«Осенью „четверка” организует митинг, в ходе которого будет обобщен ход выполнения требований»,– добавил Рубен Акопян.
В свою очередь руководитель оппозиционной фракции АНК Левон Зурабян подчеркнул, что в нынешних условиях необходимо действовать в рамках единой идеи и сделать так, чтобы народ стал участником и основным гарантом этого процесса.
«Правительство (во главе с Тиграном Саркисяном. – Примеч. ред.) ушло в отставку, а это означало, что «четверка» добилась своей цели, однако при этом она исчерпала свою единую повестку. Данное соглашение преследует именно эту цель», – заявил он, подчеркнув, что АНК требует отставки главы государства.
«Тем не менее, мы понимаем, что следует сформировать единую систему, и рассматриваем это как первый этап, а окончательная цель – это то, что я сказал», – добавил Левон Зурабян.
Глава оппозиционной фракции АРФ «Дашнакцутюн» Армен Рустамян также поздравил народ, подчеркнув, что это новая культура на политической арене, передает Panorama.am.
Накануне, 9 июня, глава парламентской фракции партии «Наследие» Рубен Акопян заявил, что в заявлении непровластных сил есть и политические, и экономические акценты. «Некоторые требования будут адресованы правительству», – сказал Р.Акопян, сообщает Aysor.am