«Շփումները, կարծիքների փոխանակումները պետք է տեղի ունենան բանակցային սեղանի շուրջ, որովհետև ղարաբաղյան հակամարտության համար, ի դեպ ցանկացած այլ հակամարտության կարգավորման համար, այլընտրանք չկա՝ բացի խաղաղ բանակցային ճանապարհով ձեռքբերված կարգավորման տարբերակը»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ-ում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Անրի Ռենոն՝ պատասխանելով վերջին շրջանում շփման գծում նկատվող լարվածության մասին հարցին:
Նա ընդգծեց, որ շատ հրատապ է, որ սահմանում լարված իրավիճակը լիցքաթափվի: Ա. Ռենոն նշեց, որ Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը՝ ՀՀ կատարած վերջին այցի ժամանակ, հստակ արտահայտել է իր պատրաստակամությունը՝ չխնայել ցանկացած ջանք, միջոց, որպեսզի հակամարտության խաղաղ, բանակցված լուծում գտնվի:
Մայիսի կեսին տարածաշրջան այցելության ժամանակ Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը հայտարարեց, որ Ֆրանսիան պատրաստ է ընդունել Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահներին համանախագահների հետ:
Նա նաև հիշեցրեց, որ մի քանի օր առաջ Հայաստան այցելած ԵԱՀԿ նախագահ Դիդիե Բուրկհալթերը նույնպես կարևորել է ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման բանակցված, խաղաղ ճանապարհով լուծումը, հայտնում է Panorama.am-ը:
Երևանում Բուրկհալթերը հայտարարել էր, որ Շվեյցարիան, լինելով ԵԱՀԿ նախագահող երկիր, ջանքերը կուղղի հրադադարի ռեժիմի պահպանմանն ու շփման գծում միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ստեղծմանը, որը բոլորը ողջունում են, բայց այն մինչ օրս չի իրագործվել:
Նա նաև ասաց, որ Շվեյցարիան նպաստում է ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագհների գործունեությանը և ափսոսանք հայտնեց, որ մինչ օրս հնարավորություն չի տրվել իրականացնելու միջնորդների առաջարկը մեխանիզմների ստեղծման մասին: Հունիսի 5-ին Նախիջևանի հետ սահմանին հակառակորդի կրակոցից սպանվեցին հայկական բանակի պայմանագրային երկու զինծառայողներ՝ Արարատի զինկոմիսարիատից զորակոչված 26-ամյա Անդրանիկ Եղոյանն ու 22-ամյա Բորիս Գասպարյանը: Տեղի ունեցածը լայն արձագանք ստացավ հանրությունում: «Իրավիճակի սրումը հղի է Ադրբեջանի համար ծանր հետևանքներ ունենալու հավանականությամբ», – ԵԱՀԿ-ի գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկի հետ հունիսի 6-ին կայացած հանդիպմանը հայտարարեց Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը:
«Հակառակորդի ձեռնարկած այս սադրանքը շփման գծում Ադրբեջանի զինված ուժերի վերջին օրերի գործողությունների տրամաբանական շարունակությունն է, ինչը կրկին անգամ վկայում է, որ հարևան պետության իշխանություններն արհամարհում են ԼՂ խնդրի խաղաղ կարգավորմանն ուղղված ցանկացած նախաձեռնություն, չեն ցանկանում խաղաղ ճանապարհով լուծել ԼՂ հիմնախնդիրը, պարբերաբար դիմում են սադրիչ գործողությունների` արհեստականորեն ապակայունացնելով իրավիճակը սահմանագոտում և վտանգելով բանակցային գործընթացը: Սրանով Ադրբեջանի իշխանությունները ցուցադրում են իրենց արհամարհանքը և ԵԱՀԿ ՄԽ գործունեության, և միջնորդ պետությունների ղեկավարների գործադրած ջանքերի, և միջազգային հանրության նկատմամբ»,- նշվում է ՊՆ հաղորդագրության մեջ: Ավելի ուշ ՊՆ մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է, որ միջադեպի մասին նախարարությունը կողմից տեղեկացրել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկին, վերջինս հրավիրվել է ՊՆ:
ՊԲ օպերատիվ տվյալների համաձայն, հունիսի 1-ից 7-ն ընկած ժամանակահատվածում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է շուրջ 700 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 6000 կրակոց:
ՊԲ առաջապահ զորամասերը հիմնականում հավատարիմ են մնացել հրադադարի պահպանման ռեժիմին և պատասխան գործողությունների դիմել միայն խիստ անհրաժեշտության դեպքում, հայտնում է ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
Մայիսի 25-ից 31-ն ընկած ժամանակահատվածում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է մոտ 1․000 անգամ, որի ընթացքում տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 10․000 կրակոց: Մայիսի 31-ին պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն այցելել է հոսպիտալ և հանդիպել մայիսի 28-ին տեղի ունեցած դիվերսիան հետ մղած զինծառայողների հետ: Նախարարը լսել է նրանց, քաջալերել և հանդիպման ավարտին պարգևատրել գերատեսչական մեդալներով:
ՊԲ դիրքապահ ստորաբաժանումների աչալրջության ու զգոնության շնորհիվ հակառակորդի հատուկ ջոկատայինների առաջխաղացումը կասեցվել է և նրանք հետ են շպրտվել ելման դիրքեր: Ըստ նախնական տվյալների` ադրբեջանական կողմը տվել է առնվազն 2 զոհ և 1 վիրավոր: Ադրբեջանական գրոհայիններին դիմակայելու ընթացքում պաշտպանության բանակը ունեցել է մեկ կորուստ: Զոհվել է ՊԲ զինծառայող, եֆրեյտոր, 1995-ին ծնված Էրիկ Վիլենի Գասպարյանը:
Մայիսի 26-ին շփման գծի հարավային (Ֆիզուլի) ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասի մարտական հենակետում հակառակորդի արձակած գնդակից աջ ձեռքի շրջանում միջին ծանրության հրազենային վիրավորում էր ստացել զինծառայող, 1994-ին ծնված Աշոտ Ալիկի Գրիգորյանը:
Մայիսի 25-ին ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի հարավային ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասի մարտական հենակետում հակառակորդի կողմից արձակված կրակոցից մահացու հրազենային գնդակային վիրավորում էր ստացել փոխգնդապետ Գարիկ Բալայանը: Մեկնաբանելով տեղեկությունը, Պաշտպանության բանակի մամուլի խոսնակ Սենոր Հասրաթյանը նշել է, որ լարվածություն սահմանին կա, սակայն, չի կարելի ասել, թե իրավիճակն ավելի լավրված է, քան նախկինում: «Մենք պետք է հասկանանք, որ իրավիճակը պարբերաբար կրկնվում է, լարվածություն միշտ կա, քանի դեռ, մենք գործ ունենք հակառակորդի հետ»,-հավելել է նա:
Ըստ ԼՂՀ ՊԲ օպերատիվ տվյալների, մայիսի 18-ից 24-ն ընկած ժամանակահատվածում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել էր մոտ 450 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 3000 կրակոց:
Հրադադարի ռեժիմի վերոհիշյալ խախտումներից բացի հակառակորդը մայիսի 21-ի լույս 22-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական զորքերի շփման գծի հարավային ուղղությամբ ձեռնարկել է դիվերսիոն հետախուզական ներթափանցման փորձ: ՊԲ դիրքապահ ստորաբաժանումները, ժամանակին հավաստանշելով ադրբեջանական գրոհայինների առաջխաղացումը, դիմել են հակազդիչ գործողությունների և նրանց հետ շպրտել ելման դիրքեր: Նահանջի ճանապարհին հակառակորդը տվել է առնվազն 3 վիրավոր: Ադրբեջանական գրոհայիններին դիմակայելու ընթացքում ղարաբաղյան կողմը կորուստներ չի ունեցել: Բայց մինչև այդ՝ մայիսի 20-ին շփման գծի հարավային ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասի մարտական հենակետում հակառակորդի կողմից արձակված գնդակից մահացու հրազենային վիրավորում էր ստացել զինծառայող Արթուր Օհանջանյանը, ով ավելի ուշ նախագահ Բակո Սահակյանի հրամանագրով հետմահու պարգևատրվել էր «Մարտական ծառայություն» մեդալով։ Մարտի 24-ին ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի արևելյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասի մարտական հենակետում զինվորի մահվան պատճառը նույնպես հակառակորդի կողմից արձակված փամփուշտն էր։Դեպքը կատարվել էր մարտի 24-ին՝ ժամը 09:50-ի սահմանում․ մարտական առաջադրանք կատարելիս մահացու հրազենային գնդակային վիրավորում էր ստացել զինծառայող, 1992թ. ծնված Գառնիկ Վահանի Թորոսյանը:
Մարտի 19-ին ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի հյուսիսային ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասի մարտական հենակետում մարտական խնդիր կատարելիս մահացու հրազենային գնդակային վիրավորում էր ստացել զինծառայող, 1994թ. ծնված Արման Արտյուշայի Ղուկասյանը, ևս մեկ սպա վիրավորվել էր։ Զինծառայողի մահվան ու ևս մեկ զինծառայողի վիրավորվելու փաստի առթիվ քրգործ էր հարուցվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 365 հոդվածի 3-րդ մասի հատկանիշներով` «մարտական հերթապահություն կամ մարտական ծառայություն կրելու կանոնները խախտելը, որն առաջացրել է ծանր հետևանքներ»:
Նախագահ Բակո Սահակյանը մարտի 20-ին ստորագրել է հրամանագիր, համաձայն որի՝ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պետական սահմանը պաշտպանելիս ցուցաբերած արիության համար Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի N զորամասի շարքային Արման Ղուկասյանը հետմահու պարգևատրվել է «Մարտական ծառայություն» մեդալով:

12 Июнь 2014 - 11:03 AMT
Посол Франции о ситуации на армяно-азербайджанской границе: Напряженность должна быть немедленно снижена
Контакты, обмен мнениями должны происходить вокруг стола переговоров, так как для карабахского конфликта, да и любого другого конфликта, альтернативы урегулированию мирным переговорным путем нет. Об этом сегодня, 12 июня, на пресс-конференции заявил посол Франции в Армении Анри Рено, обратившись к наблюдающейся в последнее время напряженности на линии соприкосновения.
Анри Рено подчеркнул, что напряженная ситуация на границе должна быть разряжена немедленно.
По словам посла, президент Франции Франсуа Олланд в ходе своего недавнего визита в Армении четко выразил свою готовность не жалеть ни усилий, ни средств для мирного урегулирования конфликта.
Анри Рено напомнил также, что на необходимость урегулирования карабахского конфликта мирным путем, путем переговоров указал и прибывший в начале июня с официальным визитом в Армению действующий председатель ОБСЕ, президент и руководитель Федерального департамента иностранных дел Швейцарии Дидье Буркхальтер, передает Panorama.am.
Находясь в Ереване, Дидье Буркхальтер заявил, что Швейцария, будучи председательствующей в ОБСЕ страной, направит усилия на укрепление режима прекращения огня и стимулирование создания механизма по расследованию инцидентов на линии соприкосновения, который все приветствовали, но он до сих пор не реализован.
5 июня на боевой позиции дислоцированной на юго-восточном (нахичеванском) направлении армяно-азербайджанской границы военной части в результате обстрела с азербайджанской стороны смертельные огнестрельные ранения получили военнослужащие Андраник Егоян, 1988 г.р. и Борис Гаспарян, 1992 г.р.
В период с 1-ого по 7-ое июня на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских ВС противник нарушил режим прекращения огня около 700 раз. Из автоматического оружия разного калибра в направлении позиций карабахских войск было произведено более 6 000 выстрелов.
На прошлой неделе, в период с 25-го по 31-ое мая, азербайджанцы нарушили режим прекращения огня около 1000 раз, произведя в направлении позиций карабахских войск более 10 000 выстрелов.
Помимо нарушения режима перемирия, в ночь на 28 мая, примерно в 02:55 часов по местному времени, на южном направлении линии соприкосновения ВС Арцахских и Азербайджана войск азербайджанские подразделения предприняли очередную попытку разведывательно-диверсионного мероприятия.
Обнаружив продвижение противника, передовые подразделения АО прибегли к ответным действиям и отбросили их на исходные позиции. По предварительным данным, азербайджанская сторона понесла потери как минимум двумя убитыми и одним тяжелораненым. Потери понесла и Армия обороны. В ближнем бою с противником погиб военнослужащий АО НКР, ефрейтор Эрик Гаспарян, 1995 года рождения.
26 мая на боевом посту одной из дислоцированных на южном (физулинском) направлении лини соприкосновения ВС Нагорно-Карабахской Республики и Азербайджана военных частей в результате нарушения азербайджанскими подразделениями перемирия ранение средней степени тяжести в область правой руки получил военнослужащий Ашот Григорян, 1994 г.р.
25 мая на боевом посту одной из воинских частей, дислоцированных также на южном направлении линии соприкосновения, в результате обстрела со стороны противника смертельное огнестрельное ранение получил подполковник Гарик Балаян.
Комментируя произошедшее, министр обороны Армении Сейран Оганян отметил, что напряженность на границе наблюдается, но нельзя утверждать, что ситуация еще более напряженная, чем раньше. «Мы должны понять, что ситуация периодически повторяется, напряженность наблюдается всегда, до тех пор, пока мы имеем дело с противником», – добавил он.
По оперативным данным Армии обороны НКР, в период с 18-го по 24-ое мая на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских ВС противник нарушил режим прекращения огня около 450 раз. Из автоматического оружия разного калибра в направлении позиций карабахских войск было произведено более 3000 выстрелов.
Помимо нарушений режима перемирия азербайджанская сторона предприняла попытку диверсионно-разведывательных мероприятий. Передовые подразделения АО НКР, вовремя заметив продвижение неприятеля, прибегли к контрмерам и отбросили его на исходную позицию. Во время отступления азербайджанский отряд понес потери, по крайней мере, тремя раненными.
Помимо этого, 23 мая, с полудня и вплоть до шести часов вечера из оружия крупного калибра азербайджанская сторона обстреливала оборонительные позиции армянской стороны и село Барекамаван.
20 мая на линии соприкосновения ВС Карабаха и Азербайджана на южном направлении, на боевой позиции одной из воинских частей от пули противника получил смертельное ранение военнослужащий Артур Оганджанян, 1994 г.р.
21 мая президент НКР Бако Саакян подписал указ о посмертном награждении младшего сержанта, командира отделения N-ской воинской части Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики Артура Оганджаняна медалью «За боевые заслуги» – за отвагу, проявленную при защите государственных границ НКР, сообщает главное информационное управление аппарата президента Республики Арцах.
24 марта в результате выстрела с азербайджанской стороны при выполнении боевого задания на опорном пункте оборонительного участка одной из воинских частей, дислоцированной в западном направлении линии соприкосновения, погиб военнослужащий Армии обороны НКР Гарник Торосян, 1992 года рождения. По факту возбуждено уголовное дело по пункту 13 части 2 статьи 104 УК РА (Убийство по мотиву национальной, расовой или религиозной ненависти либо религиозного фанатизма).
19 марта на боевой позиции одной из воинских частей Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики, размещенных в северном направлении линии соприкосновения ВС НКР и Азербайджана, при выполнении боевой задачи от огнестрельного ранения скончался военнослужащий Арман Гукасян, 1994 года рождения, также ранение получил другой военнослужащий Вараздат Закарян. С целью выяснения подробностей инцидента ведется следствие, сообщает пресс-служба Армии обороны НКР.
20 марта президент НКР Бако Саакян подписал указ о посмертном награждении рядового Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики Армана Гукасяна медалью «За боевые заслуги» за отвагу, проявленную при защите государственных границ НКР.
Со второй половины января азербайджанские подразделения постоянно устраивают провокации на армяно-азербайджанской границе и линии соприкосновения ВС Азербайджана и Карабаха.