Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնը հուսով է, որ առաջիկայում տեղի կունենա Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանի ու Իլհամ Ալիևի հանդիպումը:
«ԱՄՆ-ն որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկիր միջնորդ է հանդիսանում ղարաբաղյան կարգավորման գործում: Համանախագահները կանոնավոր հանդիպումներ են ունենում հակամարտության կողմերի հետ հետագա քայլերի քննարկման նպատակով: Մենք հուսով ենք, որ ոչ հեռու ապագայում տեղի կունենա նաև հանդիպում նախագահների մակարդակով»,-հայտարարել է Հեֆերնը Երևանում կայացած ճեպազրույցում՝ պատասխանելով այն հարցին, թե ինչի հաշվին է այսօր պահպանվում ստատուս քվոն Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև, հաշվի առնելով հաճախակի դարձած դիվերսիոն գործողությունները սահմանին:
Ըստ նրա, համանախագահների վերջին ուղերձը բավականին հստակ էր ու հետևողական: «Հակամարտության կարգավորման միակ ուղին խաղաղ բանակցություններն են»,-հավելել է Հեֆերնը:
Դիվանագետը նշել է, որ ԵԱՀԿ ՄԽ-ն խստիվ դատապարտում է ռազմատենչ հռետորաբանությունը և հրադադարի խախտման դեպքերը, ցավակցություն հայտնելով բոլոր նրանց, ով տուժում է սահմանին և շփման գծում միջադեպերի հետևանքով:
«Պետքարտուղար Ջոն Քերին հաստատեց մեր հավատարմությունը կարգավորման հասնել խաղաղ բանակցությունների միջոցով»,-ամփոփել է Հեֆերնը, հայտնում է Panorama.am-ը:
Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Մորնինգսթարը իր ելույթում, որը նվիրված էր դիվանագիտական առաքելության ավարտին, հայտարարել է նոր փորձերի անհրաժեշտության մասին, ղարաբաղյան հակամարտության վերջնական կարգավորման հասնելու համար:
«Խաղաղությունը տարածաշրջանում անհրաժեշտ օգուտը կտա մարդկանց…»,-ասել է դեսպանը:
«Ողբերգական կորուստներն ու ցանկացած լարվածությունն Ադրբեջանի ու Հայաստանի զորքերի շփման գծում մեծ մտահոգություն է առաջացնում», ասել է Մորնինգսթարը՝ խոսելով ԼՂՀ-ում ադրբեջանցի դիվերսանտների կալանավորման մասին:
«Ես տեղյակ եմ, որ իրադարձությունները շփման գծում շատ են մտահոգում ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահներին, և դա մեկ անգամ ևս ապացուցում է այդ սարսափելի հակամարտությունը սեղմ ժամկետում կարգավորելու անհրաժեշտությունը»,-ասել է դեսպանը:
Ըստ նրա, ԱՄՆ-ն կշարունակի ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանն ուղղված աշխատանքը, հայտնում է «Թրենդ» գործակալությունը:
Հուլիսի 23-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Ջեյմս Ուորլիքը (ԱՄՆ) և Պիեռ Անդրիեն (Ֆրանսիա) Վիեննայում հանդես եկան հայտարարությամբ, որտեղ լուրջ մտահոգություն են հայտնում ղարաբաղյան հակամարտության գոտում լարվածության աճի ու բռնության սաստկացման կապակցությամբ, այդ թվում շփման գծում և հայ-ադրբեջանական սահմանին քաղաքացիական անձանց «թիրախային սպանություններով»: Համանախագհները «հորդորում են կողմերին պարտավորվել խուսափել զոհերից և միտումնավոր գործողություններ չձեռնարկել գյուղերի ու քաղաքացիական բնակչության դեմ»: Նրանք նաև կոչ են արել նախարարներին մեղմել լարվածությունն ու պահպանել հրադադարի ռեժիմը:
Ադրբեջանական ստորաբաժանումները, պարբերաբար խախտելով հրադադարի ռեժիմը ԼՂՀ ԶՈւ հետ շփման գծում և հայ-ադրբեջանական սահմանին, գնդակոծում են ոչ միայն հայկական կողմի մարտական դիրքերը, այլ նաև սահմանամերձ գյուղերը, ինչը կորուստների պատճառ է դառնում նաև խաղաղ բնակչության շրջանում: Բացի այդ, ադրբեջանական կողմը դիվերսիոն փորձեր է ձեռնարկում:
Հուլիսի 19-ին Ադրբեջանի Հանրապետության հետախուզության առաջադրանքով նույն պետության քաղաքացիներ Դիլհամ Գարդաշխան օղլի Ասկերովը (ծնված 1960թ.), Շահբազ Ջալալ օղլի Գուլիևը (ծնված 1968թ.) և ինքնությունը չպարզված անձը, կրելով ռազմամթերք ու հրազեն, ապօրինի հատելով Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պետական սահմանը, մուտք են գործել Շահումյանի շրջանի վարչական տարածք:
Հատուկ առաջադրանքով հավաքագրել են տեղեկություններ` դրանով իսկ կատարելով լրտեսություն, իսկ հուլիսի 4-ին Հավսաթաղ համայնքի վարչական տարածքում տեղակայված «Ճումեն» կոչվող տեղամասից զենքի գործադրմամբ բացահայտ առևանգել են անչափահաս Սմբատ Մեխակի Ցականյանին, ում դին հուլիսի 15-ին հրազենային վնասվածքներով հայտնաբերվել է Շահումյանի շրջանի Քարվաճառ և Մանաշիդ համայնքների հարակից անտառահատվածում:
Հուլիսի 14-ին Քարվաճառում ավարտվել էր ադրբեջանական դիվերսիոն-հետախուզական խմբի վնասազերծման ուղղությամբ ՊԲ հատուկ նշանակության ստորաբաժանումների կողմից իրականացվող գործողությունը, որի արդյունքում խմբի բոլոր անդամները գերեվարվել կամ ոչնչացվել էին։ ԼՂՀ Շահումյանի շրջանի տեղամասում ձերբակալված Ադրբեջանի քաղաքացիների կողմից կատարված դիվերսիոն գործողություններիփաստի առթիվ հավաքագրված նախնական նյութերի հիման վրա հարուցվել է քրեական գործ։
Կազմակերպված հանցավոր խմբի` ինքնությունը չպարզված անձը հուլիսի 11-ին, ժամը 18:00-ի սահմաններում, Վարդենիս-Քարվաճառ ճանապարհատվածի 32-րդ կիլոմետրին, ազգային ատելության շարժառիթներով, հրազենով դիտավորությամբ ապօրինաբար կյանքից զրկել է ՀՀ Երևան քաղաքի Ա. Սարգսյան փողոցի թիվ 6 շենքի 11 բնակարանի բնակիչ, 1971թ. ծնված Սարգիս Սամվելի Աբրահամյանին, իսկ ՀՀ Կոտայքի մարզի Ձորաղբյուր գյուղի բնակչուհի, 1977թ. ծնված Կարինե Արշավիրի Դավթյանին պատճառել հրազենային վնասվածքներ և ձերբակալման ժամանակ զինված դիմադրություն ցուցաբերելու ընթացքում` վնասազերծվել:
Դիլհամ Գարդաշխան օղլի Ասկերովը և Շահբազ Ջալալ օղլի Գուլիևը ձերբակալվել ու կալանավորվել են»: Հուլիսի 26-ին, հակառակորդը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի հյուսիսային և հյուսիս-արևելյան ուղություններով ձեռնարկեց դիվերսիոն հետախուզական ներթափանցման փորձեր: ՊԲ առաջապահ զորամասերի կողմից ձեռնարկված օպերատիվ գործողությունների արդյունքում վերջիններս ժամանակին հայտնաբերվել և կորուստներ կրելով ու թողնելով մեծաքանակ տեխնիկական միջոցներ և սպառազինություն հետ են շպրտվել ելման դիրքեր:
ԼՂՀ ՊՆ-ից հայտնեցին, որ գործողությունների արդյունքում հրազենային մահացու վիրավորում է ստացել զինծառայող, 1994թ. ծնված Խաչատուր Լևոնի Բադասյանը:

29 Июль 2014 - 07:49 AMT
Минская группа ОБСЕ «соболезнует» тем, кто «страдает в результате инцидентов на границе и линии соприкосновения»
Посол США в Армении Джон Хефферн надеется на проведение в ближайшем будущем встречи президентов Армении и Азербайджана Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева.
«США – страна-сопредседатель Минской группы ОБСЕ, которая является посредником в урегулировании карабахского конфликта. Сопредседатели проводят регулярные встречи с целью обсуждения дальнейших мер со сторонами конфликта. Мы надеемся, что в не столь далеком будущем состоится также встреча на уровне президентов», – заявил на брифинге в Ереване Джон Хефферн, отвечая на вопрос о том, за счет чего сегодня сохраняется статус-кво между Арменией и Азербайджаном, учитывая участившиеся диверсионные действия на границе.
По его словам, недавнее послание сопредседателей было достаточно четким и последовательным. «Единственный путь урегулирования этого конфликта – мирные переговоры»,– добавил Джон Хефферн.
Дипломат подчеркнул, что Минская группа ОБСЕ строго осуждает милитаристскую риторику и случаи нарушения режима прекращения огня, выражая соболезнования всем тем, кто страдает в результате инцидентов на границе и линии соприкосновения.
«Госсекретарь Джон Керри подтвердил нашу приверженность добиться урегулирования этого конфликта путем мирных переговоров»,– резюмировал Джон Хефферн, передает Panorama.am.
Посол США в Азербайджане Ричард Морнингстар в своем выступлении, посвященном завершению дипломатической миссии, заявил о необходимости новых попыток для того, чтобы раз и навсегда урегулировать нагорно-карабахский конфликт.
«Мир в регионе даст необходимую пользу людям…», – сказал посол.
«Трагические потери и любая напряженность, происходящая на линии соприкосновения войск Азербайджана и Армении, вызывает большую обеспокоенность», сказал Морнингстар, говоря о задержании в Нагорно-Карабахской Республике азербайджанских диверсантов.
«Я осведомлен, что события, происходящие на линии соприкосновения войск очень тревожат сопредседателей Минской группы ОБСЕ, и это еще раз доказывает важность разрешения этого ужасного конфликта в кратчайшее время», – сказал посол.
По его словам, США будут продолжать свою работу по урегулированию нагорно-карабахского конфликта, сообщает Тренд.
23 июля сопредседатели Минской группы ОБСЕ Игорь Попов (Россия), Джеймс Уорлик (США) и Пьер Андрие (Франция) в Вене выступили с заявлением, в котором выразили серьезную обеспокоенность в связи с ростом напряженности и насилия в зоне карабахского конфликта, в том числе в связи с «прицельными убийствами» гражданских лиц на линии соприкосновения и на армяно-азербайджанской границе.
Сопредседатели «настоятельно призвали стороны взять на себя обязательство избегать жертв и не предпринимать преднамеренных действий против сел и гражданского населения». Они также призвали министров разрядить напряженность и соблюдать режим прекращения огня.
Азербайджанские подразделения, периодически нарушая режим прекращения огня на линии соприкосновения с ВС НКР и на армяно-азербайджанской границе, обстреливают не только боевые позиции армянской стороны, но и приграничные села, в том числе ведя огонь по школам и детским садам, что приводит к потерям среди военнослужащих и мирного населения. Помимо этого, азербайджанская сторона предпринимает попытки проведения диверсионно-разведывательных действий.
В результате предпринятых передовыми частями Армии обороны оперативных действий, разведывательно-диверсионная группа противника была вовремя обнаружена, несколько ее членов арестованы, остальные – бежали. В результате действий противника армянская сторона потерь не понесла.
Один из членов преступной группы около 18:00 11 июля на 32 км дороги Варденис-Карвачар застрелил жителя Еревана Саркиса Абрамяна (1977 г.р), ранил жительницу села Дзорахбюр Котайкской области Армении Карине Давтян (1977 г.р). Во время задержания преступник оказал сопротивление и был ликвидирован.
14 июля в Карвачаре завершилась операция специальных подразделений Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики по нейтрализации азербайджанской диверсионно-разведывательной группы. Как сообщила пресс-служба Минобороны НКР, в результате операции все члены группы либо арестованы, либо уничтожены.
Как сообщила позже генпрокуратура НКР, в результате оперативно-розыскных действий соответствующих подразделений Минобороны, Службы национальной безопасности и полиции НКР в Шаумянском районе НКР были обнаружены и арестованы граждане Азербайджана 46-летний Шахбаз Джала оглы Гюлин и 54-летний Дилхам Гардашхан оглы Аскеров, которые незаконно пересекли государственную границу. Им предъявлены обвинения по ряду статей.
Также установлено, что 4 июля на территории села Авсатах диверсанты похитили несовершеннолетнего Смбата Цакаляна (28.04.1997 г.р), тело которого обнаружено 15 июля в лесополосе в районе общин Карвачар и Манашид.
26 июля на северном и северо-восточном направлении линии соприкосновения ВС Нагорно-Карабахской Республики и Азербайджана азербайджанская сторона предприняла попытку диверсионно-разведывательных мероприятий. Как сообщает пресс-служба Минобороны Арцаха, передовые части Армии обороны НКР в результате оперативных действий вовремя обнаружили противники и отбросили на исходные позиции. Азербайджанская диверсионная группа понесла потери и, отступая, оставила на месте большое количество технических средств и вооружения.
Армянская сторона также понесла потери двумя раненными и одним убитым: смертельное ранение получил военнослужащий Хачатур Бадасян, 1994 г.р.