Վերջին օրերին հայկական ստորաբաժանումները կանխել են 20-ից ավելի դիվերսիա։ Անվտանգության ապահովման խնդիրներից ելնելով՝ հասարակության ճնշումների ներքո, չեն կարող բացահայտվել այն մարտական խնդիրները, որ իրականացնում են հայկական Զինված ուժերը:Այս մասին օգոստոսի 6-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը։
«Այն զինվորներն ու սպաները, որ քաջաբար զոհվեցին, մեր պահապաններն են: Մենք նրանց չենք կորցրել, այլ գտել ենք հասարակության մեջ, գտել այն հերոսներին, ում գործողությունների շնորհիվ կարողացանք պահպանել հայի ձեռքբերումները և ոչ մի նահանջ չունեցանք մեր մարտական դիրքերից»,- նշել է Սեյրան Օհանյանը, գրում է «Ռազմ․info»-ն։
Նախարարն անդրադարձել է նաև առաջիկայում երկու նախագահների հնարավոր հանդիպմանն ու առաջնագծում իրավիճակի վրա դրա ազդեցությանը:
«Լարված իրավիճակի հիմնական պատճառներից մեկն այն է, որ Ադրբեջանը քաղաքական միջոցառումներից, հանդիպումներից առաջ փորձում է լարվածություն ստեղծել, ինչպես նաև բարձրացնել իր ստորաբաժանումների մարտական ոգին: Այս հանդիպումները հնարավորություն կտան երկխոսության միջոցով եզրեր գտնել: Իսկ մինչև հանդիպումը հակառակոդի ղեկավարությունը կփորձի լարված պահել իրավիճակն առաջնագծում և հանդիպումից հետո էլ քիչ հավանական է, որ հրադադարի պահպանման ռեժիմն ամբողջությամբ կպահպանվի: Մանավանդ ՊԲ-ն այս ընթացքում պետք է բարձրացնի իր զգոնությունը, ինչը նրանք ցույց են տալիս: Մենք պատրաստ ենք յուրաքանչյուր հարձակման»,- ընդգծել է նախարար Օհանյանը:
Օգոստոսի 3-ին ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը տեղեկացրել էր, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահները հնարավոր է օգոստոսի 8-9-ին հանդիպեն Սոչիում, որտեղ կբանակցեն ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման շուրջ։ Ավելի ուշ տեղեկությունը հաստատել էր նաև Կառավարության տեղեկատվության և վերլուծության կենտրոնի ղեկավար Տիգրան Աբրահամյանը՝ հավելելով, որ հանդիպման նախաձեռնությունը ԵԱՀԿ-ի Մինսկի խմբի համանախագահող երկրներինն է։ ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի խոսքով էլ, Սոչիում Ռուսաստանի նախագահն առանձին հանդիպումներ կունենա Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների հետ, և, հավանաբար, կքննարկվի նաև ղարաբաղյան թեման:
Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների վերջին բանակցությունները նոյեմբերին էին՝ Վիեննայում։ Մինչ այդ երկու երկրների ղեկավարները չէին հանդիպել մոտ երկու տարի:
Վերջին սրացումների համար ՀԱՊԿ-ին դիմելու և աջակցություն խնդրելու մասին նախարարը նշել է, որ դրա կարիքն առայժմ չկա:
«ՀԱՊԿ-ին կարող ենք դիմել այն ժամանակ, երբ լայնամասշտաբ ռազմական գործողություններ կլինեն: Այսօր Ադրբեջանի հետ մենք որևէ խնդիր չունենք»,- ասել է նախարարն ու հավելել՝ շատ կարևոր է, որպեսզի միջազգային հանրությունը դատապարտի թափված արյան համար պատասխանատու Ադրբեջանին, գրում է Panorama.am-ը:
Անդրադառնալով ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում ռուս խաղաղապահների տեղակայման մասին շրջանառվող լուրերին` նախարար Օհանյանը նշել է, որ Արցախը գրեթե միակ հակամարտող գոտին է, որտեղ առանց երրորդ ուժի պահպանվում է հարաբերական զինադադարի պայմաններն ու խաղաղապահների տեղակայման կարիք այսօր չկա, քանի որ «մեր ուժերով կարող ենք լուծել բոլոր խնդիրները»։
Ինչ վերաբերում է ազատամարտիկների հավաքագրմանը, Սեյրան Օհանյանը նշել է, որ նրանք միշտ լինելու են հայկական ԶՈւ շարքերում, պաշտպանելու են հայրենիքը։ Նա կարևորել է ազատամարտիկների շփումը զինծառայողների հետ՝ ևս մեկ անգամ ընդգծելով, որ առայժմ մեր բանակը կարողանում է լուծել իր առջև դրված խնդիրը:
Օգոստոսի 5-ին Հայաստանի Ազատամարտի վետերանների միությունը պատրաստակամությունն էր հայտնել կամավորական հիմունքներով` 350-400 ազատամարտիկով, ՀՀ Տավուշի մարզում երթ կազմակերպել ու հերթապահություն իրականացնել: Թույլտվություն ստանալու համար միությունը դիմել էր Հայաստանի պաշտպանության նախարարություն:
Օգոստոսի 3-ին Բերձորից ավելի քան 100-հոգանոց կամավորների խումբ էմեկնելԱրցախի դիրքեր: Խմբի ղեկավարը տեղեկացրել է, որ անհրաժեշտության դեպքում կմասնակցեն մարտական գործողություններին: Մեկնելուց առաջ նրանք ապահովվել են զինվորական համազգեստով և սնունդով:Նույն օրն Արցախյան պատերազմի նախկին հրամանատարներ, ազատամարտիկներ Մարտակերտից մեկնել են դիրքեր՝ առաջնագծում իրենց փորձով ու խորհուրդներով օգտակար կիսվելու դիրքապահների հետ:
Նախարարը ևս մեկ անգամ նշել է, որ Ադրբեջանը միշտ պատրաստվում է պատերազմի, բայց այսօրվա ռազմական իրավիճակի վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ լայնամասշտաբ պատերազմի հավանականությունը ցածր է:
«Թեև, որ սկսվի` մենք պատրաստ ենք»,- հավելել է Սեյրան Օհանյանը:
Ըստ ՀՀ ՊՆ մամուլի ծառայության օպերատիվ տվյալների` օգոստոսի 4-5-ն ընկած ժամանակահատվածում հայ-ադրբեջանական պետական սահմանագոտում հրադադարը խախտվել է 45 անգամ: Տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 600 կրակոց: Հայկական կողմից պատասխան կրակ է բացվել 11 անգամ, հակառակորդի ուղղությամբ արձակվել է 211 կրակոց: Հայկական կողմը տուժածներ չունի:
ՊԲ օպերատիվ տվյալներով, օգոստոսի լույս 5-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի հրադադարը խախտվել է մոտ 400 անգամ, որի ընթացքում տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 6500 կրակոց:
Օգոստոսի 3-4-ն ընկած ժամանակահատվածում հայ-ադրբեջանական սահմանագոտում ու ղարաբայան հատվածում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է 859 անգամ, որից 830-ը` ղարաբաղյան հատվածում: Տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ընդհանուր առմամբ 11 495 կրակոց: Հայկական կողմից պատասխան կրակ է բացվել 29 անգամ, որից 12-ը` ղարաբաղյան հատվածում: Հայկական կողմից հակառակորդի ուղղությամբ արձակվել է 3616 կրակոց:
Օգոստոսի 4-ին հակառակորդի դիպուկահար կրակոցից ԼՂՀ հյուսիսային սահմաններին տեղակայված դիրքերից մեկում զոհվել է 1971-ին ծնված կրտսեր սերժանտ Արամ Գրիգորյանը:
Հուլիսի 28-ից` օգոստոսի 3-ն ընկած ժամանակահատվածում հակառակորդը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի տարբեր հատվածներում դիվերսիայի 5-ից ավելի փորձ է ձեռնարկել, որոնցից յուրաքանչյուրում ստանալով հակահարված` բազմաթիվ կորուստներով հետ է շպրտվել իր ելման դիրքերը: Ըստ ԼՂՀ ՊՆ տվյալների, հուլիսի 28-ին Մարտակերտի ուղղությամբ Ադրբեջանի հատուկ նշանակության ջոկատայինները տվել են 2 զոհ և վիրավորներ, նույն օրը` Մարտունու ուղղությամբ, դիվերսիայի անհաջող փորձն ավարտվել է հակառակորդի 1 զոհով ու վիրավորներով, հուլիսի 31-ին` Գյուլիստանի ուղղությամբ գործող հայկական ուժերը շարքից հանել են 2 ադրբեջանցու, օգոստոսի լույս 2-ի գիշերը կանխարգելիչ գործողության արդյունքում հակառակորդը տվել է 9 զոհ և 7 վիրավոր: Ինքնուրույն փախուստի են դիմել 10-ից 3-ը։
Ընդհանուր առմամբ ադրբեջանական բանակը հուլիսի 28-ից օգոստոսի 2-ն ընկած ժամանակահատվածում հակամարտ զորքերի շփման գծի տարբեր հատվածներում տվել է առնվազն 25 զոհ և 30-ից ավելի վիրավոր:

6 Август 2014 - 09:17 AMT
Министр обороны Армении Сейран Оганян прокомментировал слухи о возможном размещении миротворцев в зоне карабахского конфликта. По его словам, зона карабахского конфликта является, пожалуй, единственной в мире, где относительное перемирие поддерживается сторонами, без вмешательства третьих сил. «Сегодня нет необходимости в размещении миротворческих сил, мы собственными силами способны решить все проблемы» – заявил он.
Что же касается ветеранов карабахской войны, министр отметил, что они всегда будут в рядах ВС Армении и при необходимости будут защищать Родину, хотя сегодня такой необходимости нет, так как «ВС Армении выполняют все поставленные задачи». При этом С.Оганян назвал общение военнослужащих с ветеранами карабахской войны важным и способствующим укреплению духа.
По его словам, Азербайджан постоянно готовится к войне, а Армения в любой момент готова предпринять контрмеры, и ВС созданы именно для этого.
«Однако анализ сложившейся сегодня военной ситуации показывает, что вероятность широкомасштабной войны невелика. Хотя, если война все же начнется, мы готовы», – добавил он.
«Я горд ВС Армении, горд тем, что на мне лежит такая ответственность. Армянская армия уже более 20 лет, как своими подразделениями является состоявшейся и закаленной структурой. Ни одна медаль и ни одна почетная степень не может заменить то, что народ Армении и Арцаха стоит рядом с нами и за нашей спиной», – резюмировал глава Минобороны Армении, передает Panorama.am.
Как отметил Сейран Оганян, за последние дни армянские подразделения предотвратили более 20 диверсий со стороны Азербайджана. «Исходя из необходимости обеспечения безопасности, мы не можем раскрыть те боевые задачи, которые выполняем», – сказал он.
По сообщению Raz.info, глава армянского оборонного ведомства коснулся также возможной встречи президентов Армении и Азербайджана в Сочи и ее влиянии на сложившуюся ситуацию. По его словам, одной из причин эскалации напряженности сегодня является то, что Азербайджан накануне политических мероприятий или встреч пытается усилить напряженность, а также повысить боевой дух своей армии. «До самой встречи азербайджанская сторона попытается сохранить эту напряженность, и вряд ли после встречи режим перемирия будет соблюдаться полноценно. По этой причине Армия обороны НКР должна повысить свою бдительность, что она и делает. Мы готовы к любому нападению», – сказал Сейран Оганян. Что касается возможности обратиться к ОДКБ за содействием в связи со сложившейся ситуации, глава Минобороны РА отметил, что необходимости в этом пока нет.
4 августа министр иностранных дел России Сергей Лавров сообщил, что в конце этой недели в Сочи пройдут раздельные встречи президента РФ с президентами Армении и Азербайджана, и, возможно, будет обсуждена в том числе карабахская проблема. «Конечно, будем говорить с нашими партнерами из Азербайджана и из Армении о том, как можно с нашей стороны, со стороны Минской группы ОБСЕ, сопредседателей, прежде всего, помочь укреплению доверия и снижению рисков конфронтации», – добавил Лавров.
Ранее о возможной встрече президентов Армении и Азербайджана в Сочи 8-9 августа заявил премьер-министр Армении Овик Абрамян.
С 28 июля Азербайджан предпринимает диверсионные и провокационные действия на армяно-азербайджанской границе и на линии соприкосновения ВС Карабаха и Азербайджана. По сообщению Министерства обороны Нагорно-Карабахской Республики, в период с 28 июля по 2 августа на разных участках линии соприкосновения Азербайджан потерял, по меньшей мере, 25 человек, 30 ранены. С армянской стороны за этот период времени погибло 5, ранено 7 военнослужащих. 4 августа от выстрела азербайджанского снайпера на одном из боевых постов, размещенных в северном направлении границ НКР, погиб младший сержант Арам Григорян, 1971 г.р.
5 августа около 23:00 азербайджанские спецотряды предприняли очередную попытку диверсионного проникновения на линии соприкосновения ВС НКР и Азербайджана на южном направлении (Мартуни), сообщает пресс-служба МО НКР В результате организованных действий передовых подразделений АО НКР противник был отброшен на исходные позиции, потеряв одного человека, несколько человек были ранены. Называется имя убитого диверсанта – Сахил Яшароглу Тарланл. Помимо вышеуказанной попытки диверсии, с 5 по 6 августа противник нарушил режим прекращения огня по всему периметру передовой около 370 раз, произведя в направлении армянских позиций более 7000 выстрелов из оружия разного калибра.
По сообщению пресс-службы Министерства обороны Армении, в ночь и утром 5 августа противник нарушил перемирие на армяно-азербайджанской границе 45 раз, произведя более 600 выстрелов из различного рода стрелкового оружия, в том числе крупнокалиберного. Армянская сторона была вынуждена прибегнуть к ответным действиям в 11 случаях, произведя около 211 выстрелов. С армянской стороны пострадавших нет.
Согласно оперативным данным ВС Армении и АО НКР 3-4 августа режим прекращения огня был нарушен противником 859 раз, из коих 830 на карабахском отрезке. В направлении армянских позиции был произведено в целом порядка 11 495 выстрелов. Армянская страна открыла ответный огонь 29 раз, из которых 12 на карабахском отрезке, произведя в направлении противника 3616 выстрелов.