Սեպտեմբերի սկզբին Հայաստանում սպասվում է ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևի այցը: Այս մասին հայտարարել է Հայաստանի վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը:
«Ռուսաստանի վարչապետը Հայաստան կայցելի սեպտեմբերի 8-ից 9-ը: Այցի համար նախնական պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել իմ` ՌԴ կատարած վերջին այցի ընթացքում», – Ծաղկաձորում «Բազե-2014» համահայկական երիտասարդական հավաք մասնակիցների հետ հանդիպմանը ասել է Աբրահամյանը:
Նա նաև հայտնել է, որ մոտ ժամանակներս պատրաստվում է հանդիպել Վրաստանի ու Իրանի վարչապետների հետ: Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին օգոստոսի 21-ին պաշտոնական այցով կժամանի Հայաստան, իսկ սեպտեմբերի 15-ին ինքն Աբրահամյանը կմեկնի Իրան:
«Տնտեսական առումով սրանք մեզ համար շատ կարևոր երկրներ են: Ռուսաստանի, Վրաստանի ու Իրանի հետ կապված բազմաթիվ ծրագրեր կան»,- ասել է Աբրահամյանը, հաղորդում է ARKA-ն:
Հուլիսի 11-ին Ռուսաստանի Դաշնություն կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը Սոչիում հանդիպել է ՌԴ կառավարության ղեկավար Դմիտրի Մեդվեդևին: Հովիկ Աբրահամյանը և Դմիտրի Մեդվեդևը քննարկել են երկկողմ ռազմավարական հարաբերություններին առչվող օրակարգային մի շարք հարցեր, որոնք վերաբերել են առևտրատնտեսական և ներդրումային ոլորտներում երկկողմ համագործակցությանը` ներառյալ էներգետիկ, արդյունաբերական և ենթակառուցվածքների բնագավառների համատեղ ծրագրերը: Վարչապետ Աբրահամյանը նշել է, որ դրանք էապես կնպաստեն Հայաստանի տնտեսության զարգացմանն ու առաջընթացին:
Միաժամանակ, Հայաստանի և Ռուսաստանի վարչապետները գոհունակություն են հայտնել երկկողմ առևտրաշրջանառության աճող ծավալի մակարդակից և վստահություն հայտնել, որ այն կշարունակի նոր թափ ստանալ Հայաստանի՝ Եվրասիական տնտեսական միությանը միանալուց հետո: Կողմերը վստահություն են հայտնել, որ Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցելու պայմանագրի ստորագրումը տեղի կունենա առաջիկայում:
Այնուհետև Հովիկ Աբրահամյանը և Դմիտրի Մեդվեդևը քննարկել են հայկական ԱԷԿ-ի գործող էներգաբլոկի արդիականացման և շահագործման ժամկետի երկարաձգման աշխատանքներին, դրա անվտանգության մակարդակի բարձրացմանը, Հայաստանում «Ռոսնեֆտ» ընկերության ներդրումային ծրագրերին, միջտարածաշրջանային համագործակցությանը, միգրացիոն, առողջապահական, հումանիտար և մի շարք այլ բնագավառներում փոխգործակցությանն առնչվող հարցեր:

В Армении ждут с визитом премьер-министра РФ Дмитрия Медведева в начале сентября. Об этом заявил премьер-министр Армении Овик Абраамян.
«Премьер-министр России посетит Армению 8-9 сентября. Предварительная договоренность о визите была достигнута в ходе моего недавнего визита в РФ», – сказал Абраамян на встрече с участниками молодежного слета «Базе-2014» в Цахкадзоре.
Он также сообщил, что в ближайшее время собирается встретиться с премьерами Грузии и Ирана. Премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили 21 августа прибудет в Армению с официальным визитом, а 15 сентября сам Абрамян отправится с визитом в Иран.
«Это очень важные в экономическом плане для нас страны. Есть множество программ, связанных с Россией, Ираном и Грузией», – сказал Абрамян, сообщает АРКА.
Встреча Овика Абраамяна с Дмитрием Медведевым состоялась 11 июля в рамках рабочего визита армянского премьера в Сочи.
В ходе встречи Абраамян и Медведев обсудили ряд вопросов повестки дня, касающихся двусторонних стратегических отношений, которые относились к двустороннему сотрудничеству в торгово-экономической и инвестиционной сферах, включая совместные программы в сферах энергетики, промышленности и инфраструктур. Премьер-министр Абраамян отметил, что они будут существенно способствовать развитию и прогрессу экономики Армении.
Одновременно премьер-министры Армении и России выразили удовлетворение растущим уровнем объема двустороннего товарооборота и выразили уверенность, что он продолжит расти с новым размахом после присоединения Армении к Евразийскому экономическому союзу. Стороны выразили уверенность, что подписание договора о присоединении к Евразийскому экономическому союзу состоится в ближайшее время.
Затем Овик Абраамян и Дмитрий Медведев обсудили вопросы, касающиеся работ по модернизации и продлению срока эксплуатации действующего энергоблока Армянской АЭС, повышению уровня его безопасности, инвестиционных программ компании «Роснефть» в Армении, межрегионального сотрудничества, сотрудничества в миграционной, здравоохранительной, гуманитарной и ряде других сфер.
После беседы с глазу на глаз делегации двух стран во главе с Овиком Абраамяном и Дмитрием Медведевым обсудили представляющие двусторонний интерес вопросы также в ходе рабочего обеда.