Նախագահ Սերժ Սարգսյանն օգոստոսի 22-ին ընդունել է պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլիին: Նախագահը ողջունել է վարչապետի կարգավիճակով Իրակլի Ղարիբաշվիլիի առաջին այցը ՀՀ՝ միջպետական հարաբերությունների ամրապնդման գործում կարևորելով բարձրաստիճան պատվիրակությունների փոխայցելությունները, որոնք, Սերժ Սարգսյանի համոզմամբ, լավ հնարավորություն են արագ արձագանքելու հայ-վրացական երկկողմ հարաբերություններում գոյություն ունեցող հարուստ օրակարգի տարբեր խնդիրներին: Հանրապետության նախագահը ցանկություն է հայտնել ավելի հաճախակիացնել այդպիսի այցելությունները, հաղորդում են նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ հայ-վրացական հարաբերությունները գտնվում են պատմականորեն ամենաբարձր մակարդակում, և դա հնարավորություն է տալիս հանգիստ, անկաշկանդ քննարկելու ցանկացած հարց՝ կապված ոչ միայն երկկողմ հարաբերությունների, այլև տարածաշրջանային խնդիրների հետ:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ Վրաստանի վարչապետը նշել է, որ Հայաստան է ժամանել ևս մեկ անգամ հավաստելու իր խորը հարգանքը Հայաստանի Հանրապետության, ՀՀ նախագահի և հայ ժողովրդի հանդեպ, ավելի ամրապնդելու և նոր որակ հաղորդելու հայ-վրացական հարաբերություններին:
Իրակլի Ղարիբաշվիլին համակարծիք է եղել նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ, որ երկկողմ հարաբերությունները ներկայումս շատ բարձր մակարդակի վրա են, և նման հանդիպումներն ավելի կսերտացնեն երկու պետությունների միջև կապերը: Վարչապետ Ղարիբաշվիլին ընդգծել է, որ մշտապես ասել է և այժմ էլ կրկնում է՝ Հայաստանը ոչ միայն Վրաստանի հարևանն է, այլև բարեկամ պետություն:
Նրա համոզմամբ, այդ բարեկամական հարաբերություններով երկու երկրների բարեկեցության համար պետք է օգտակար ու բարի շատ գործեր անել: Վարչապետը գոհունակությամբ է խոսել պաշտոնական այցի օրերին Հայաստանում իր և իր գլխավորած պատվիրակության նկատմամբ ցուցաբերվող ջերմ վերաբերմունքի մասին, որը, նրա խոսքով, միայն բարեկամի կողմից կարող է դրսևորվել: Իրակլի Ղարիբաշվիլին Սերժ Սարգսյանին ներկայացրել է այցի շրջանակներում Երևանում ունեցած հանդիպումների, քննարկումների արդյունքները, ձեռքբերված պայմանավորվածությունները: Հանրապետության նախագահի հետ Վրաստանի վարչապետը քննարկել է հայ-վրացական հարաբերությունների օրակարգային հարցերը, նաև՝ տարածաշրջանում տեղի ունեցող զարգացումները:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները գոհունակությամբ են նշել հունիսի 18-ին ՀՀ նախագահի Վրաստան կատարած պաշտոնական այցի շրջանակներում ձեռքբերված պայմանավորվածությունը՝ Բագրատաշեն-Սադախլու անցակետում նոր կամրջի շինարարության մասին, որը կողմերն անվանել են «Բարեկամության կամուրջ»: Երկուստեք վերահաստատվել է կամրջի շինարարությունն արագացնելու հանձնառությունը: Հանդիպումից հետո, ի պատիվ Վրաստանի վարչապետի և նրա գլխավորած պատվիրակության, ՀՀ նախագահի նստավայրում տրվել է աշխատանքային ճաշ:
Իրակլի Ղարիբաշվիլիի գլխավորած պատվիրակությանը ընդունել է նաև ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը: Հանդիպմանը ներկա են եղել ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը, ԱԺ գլխավոր քարտուղար Հրայր Թովմասյանը, պատգամավորներ, երկու երկրների դեսպանները:
ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից հայտնում են, որ Գալուստ Սահակյանը, ողջունելով հյուրերին Ազգային ժողովում, նշել է` այս այցը ևս մեկ անգամ ապացուցում է երկու երկրների՝ բազմակողմանի համագործակցության ամրապնդմանն ու ընդլայնմանն ուղղված պատրաստակամությունը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը հայ-վրացական հարաբերությունների զարգացման գործում կարևորել է Հայաստանի և Վրաստանի խորհրդարանների դերը և համագործակցությունը միջազգային կառույցներում:
Ըստ ԱԺ նախագահի՝ երկու երկրները պետք է ավելի ակտիվ համագործակցեն, նախագծեն ու իրականացնեն համատեղ նոր ծրագրեր: Անդրադառնալով հայ-վրացական բազմադարյան բարեկամությանը՝ Գալուստ Սահակյանը նշել է, որ հաջորդ տարի լրանում է Հայոց ցեղասպանության ոգեկոչման հարյուրամյա տարելիցը, և պատմության դասերը չեն առնչվում միայն հայ ժողովրդին, այլ վերաբերում են նաև մյուս ժողովուրդներին: Հայոց ցեղասպանության դատապարտումն ու ճանաչումը կարևոր նշանակություն ունի մարդկության դեմ հանցագործությունները կանխարգելելու հարցում:
ՀՀ ԱԺ նախագահի խոսքով՝ Հայաստանը շահագրգռված է Հարավային Կովկասում տևական խաղաղության, կայունության հաստատման և տարածաշրջանային անվտանգությանն ուղղված նոր պայմանների ստեղծման հարցում: Գալուստ Սահակյանը նշել է, որ Հայաստանը հետամուտ է ղարաբաղյան հակամարտության՝ խաղաղ ճանապարհով կարգավորմանը և կարևորում է վստահության մթնոլորտի հաստատումը տարածաշրջանում:
Վրաստանի վարչապետը, ողջունելով ՀՀ ԱԺ նախագահին և ներկաներին, նշել է, որ վրացական պատվիրակության այցի նպատակն է առավել զարգացնել հարևան երկրի հետ բարիդրացիական հարաբերությունները և նպաստել տնտեսական, մշակութային կապերի ամրապնդմանը: Նա կարևորել է Հայաստանի և Վրաստանի խորհրդարանների համագործակցության խորացմանն ուղղված քայլերը:
Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին, ավարտելով երկօրյա պաշտոնական այցը, մեկնել է Երևանից: «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանում Հովիկ Աբրահամյանի մասնակցությամբ տեղի է ունեցել Վրաստանի վարչապետի ճանապարհման պաշտոնական արարողությունը:
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի հրավերով օգոստոսի 21-ին պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանածՎրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլիի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել էԾիծեռնակաբերդի հուշահամալիր: Հովիկ Աբրահամյանը և Իրակլի Ղարիբաշվիլին ծաղկեպսակ են դրել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշահամալիրին և ծաղիկներ՝ անմար կրակի մոտ՝ հարգանքի տուրք մատուցելով Մեծ Եղեռնի զոհերի հիշատակին:Այնուհետև Իրակլի Ղարիբաշվիլին եղևնի է տնկել Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրի Հիշողության պուրակում:
Հովիկ Աբրահամյանը օգոստոսի 21-ին կառավարությունում ընդունել է Իրակլի Ղարիբաշվիլիի գլխավորած կառավարական պատվիրակությանը: Երկու երկրների կառավարությունների ղեկավարների առանձնազրույցից հետո տեղի է ունեցել ընդլայնված կազմերով հանդիպումը, որի ընթացքում քննարկվել են հայ-վրացական բարեկամական հարաբերություններին առնչվող հարցերի լայն շրջանակ:

Президент Серж Саргсян сегодня принял находящегося с официальным визитом в Республике Армения премьер-министра Грузии Ираклия Гарибашвили. Президент поприветствовал первый визит Ираклия Гарибашвили в статусе премьер-министра в Республику Армения, отметив важность взаимных визитов высокопоставленных делегаций в деле укрепления межгосударственных отношений. Сержа Саргсян высказал убеждение, что такие встречи являются хорошей возможностью для быстрого реагирования на различные вопросы богатой повестки дня армяно-грузинских двусторонних отношений.
Президент Республики выразил желание сделать такие визиты более частыми. Он подчеркнул, что армяно-грузинские отношения находятся на исторически самом высоком уровне, и это дает возможность спокойно и непринужденно обсудить любой вопрос, связанный не только с двусторонними отношениями, но и с региональными проблемами.
Поблагодарив за теплый прием, премьер-министр Грузии отметил, что прибыл в Армению, чтобы еще раз засвидетельствовать свое глубокое уважение к Республике Армения, президенту РА и армянскому народу и еще больше укрепить армяно-грузинские отношения и придать им новое качество.
Ираклий Гарибашвили согласился с Сержем Саргсяном в том, что двусторонние отношения в настоящее время находятся на очень высоком уровне, и такие встречи еще больше углубляют связи между двумя государствами. Премьер-министр Гарибашвили подчеркнул, что всегда говорил и сейчас повторяет: Армения – не только сосед Грузии, но и дружественное государство. По его убеждению, с помощью этих дружественных отношений нужно сделать очень много полезных и добрых дел для благополучия двух стран. Премьер-министр с удовольствием отметил теплое отношение к нему и возглавляемой им делегации в Армении в дни официального визита, которое, по его словам, может проявляться только со стороны друзей.
Ираклий Гарибашвили представил Сержу Саргсяну итоги состоявшихся в рамках визита в Ереване встреч и обсуждений и достигнутые договоренности.
С президентом Республики премьер-министр Грузии обсудил вопросы повестки дня армяно-грузинских отношений, а также развитие событий в регионе.
В ходе встречи собеседники отметили достигнутую в рамках официального визита президента РА в Грузию 18 июня договоренность о строительстве нового моста на пункте пропуска Баграташен-Садахло, который стороны назвали мостом Дружбы. Стороны подтвердили обязательство ускорить строительство моста.
После встречи, в честь премьер-министра Грузии и возглавляемой им делегации, в резиденции президента РА был дан рабочий обед.
Спикер парламента Армении Галуст Саакян 22 августа также принял грузинскую делегацию во главе с премьер-министром Грузии Ираклием Гарибашвили. На встрече присутствовали вице-спикер парламента Эдуард Шармазанов, депутаты и послы двух республик.
По сообщению пресс-службы парламента Армении, в ходе встречи Галуст Саакян отметил, что данный визит в очередной раз подтверждает готовность двух стран укрепить и расширить сотрудничество. Он отметил важность роли парламентов двух стран в деле развития армяно-грузинских отношений. Спикер отметил, что страны должны сотрудничать еще более активно, разрабатывать и реализовывать новые программы. Саакян отметил, что в будущем году исполняется 100-летняя годовщина Геноцида Армян, однако эти уроки истории касаются не только армян, но и других народов. Признание и осуждение Геноцида играет важную роль в деле предотвращения преступлений против человечества.
Спикер в том числе отметил, что Армения заинтересована в установлении длительного мира, стабильности и безопасности на Южном Кавказе. Он добавил, что Армения пытается добиться мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта и считает важным установление атмосферы доверия в регионе.
В свою очередь, грузинский премьер Иракли Гарибашвили отметил, что основной целью визита грузинской делегации является развитие дружественных отношений с соседней страной, а также укрепление экономических и культурных связей. Он отметил важность шагов, направленных на углубление сотрудничества между парламентами Армении и Грузии.
В ходе встречи были обсуждены и другие вопросы, представляющие двусторонний интерес.
21 августа состоялась встреча премьер-министров Грузии и Армении, в ходе которой обсуждался широкий спектр вопросов, затрагивающих такие сферы, как инфраструктуры, торгово-экономические связи, образование и культура.
Также Ираклий Гарибашвили в сопровождении Овика Абраамяна посетил мемориальный комплекс жертв Геноцида армян – Цицернакаберд.
Гарибашвили и Абраамян возложили венок и цветы к Вечному огню, отдав дань памяти жертвам Геноцида. Директор музея-института Геноцида армян Айк Демоян представил грузинскому премьеру историю Геноцида. Затем Гарибашвили посадил ель в аллее памяти Цицернакаберда.
Прибывший по приглашению Премьер-министра Овика Абраамяна в Армению Премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили, завершив двухдневный официальный визит, отбыл из Еревана. В международном аэропорту «Звартноц» с участием Овика Абраамяна состоялась официальная церемония проводов Премьер-министра Грузии.