Նախագահ Սերժ Սարգսյանն օգոստոսի 24-ին այցելել է «Սևան» ազգային պարկի տարածքում «Միասին» երիտասարդական շարժման կողմից կազմակերպված «Միասին-2014» համահայկական երիտասարդական կրթական ֆորումի վրանային ճամբար: Արդեն վեցերորդ տարին անցկացվող այս հավաքին այս տարի մասնակցում է 500 երիտասարդ՝ Երևանից և Հանրապետության մարզերից: Նախագահը շրջել է ճամբարի տարածքում, զրուցել ֆորումի մասնակիցների հետ, ծանոթացել ճամբարականների պայմաններին և առօրյային, նախորդ օրերին անցկացված միջոցառումներին:
Սերժ Սարգսյանը պատասխանել է երիտասարդներին հետաքրքրող հարցերին, որոնք վերաբերել են մեր երկրի արտաքին քաղաքականությանը, առկա մարտահրավերներին, երիտասարդության հարցերին, պաշպանությանը և մի շարք այլ թեմաների: Մասնավորապես, Հայաստան-Թուրքիա հարաբերություններին, դրանց հեռանկարին, այդ հարցում պաշտոնական Երևանի դիրքորոշմանը վերաբերող հարցի կապակցությամբ նախագահը նշել է, որ Հայաստանը հրավեր է ստացել Թուրքիայի իշխանություններից՝ մասնակցելու ընտրված նախագահի երդմնակալության արարողությանը, և, հավանաբար, մասնակցությունը կլինի արտաքին գործերի նախարարի մակարդակով:
Օգոստոսի 10-ի երեկոյան հայտնի է դարձել, որ Թուրքիայի գործող վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը դարձել է պետության պատմության մեջ առաջին ուղիղ նախագահական ընտրությունների հաղթող` հավաքելով ձայների 51,7 տոկոսը:
Ըստ Սերժ Սարգսյանի, ՀՀ արտաքին գործերի նախարարը կտեղեկանա նաև, թե արդյոք Թուրքիայի նախագահը պատրաստվում է Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյա տարելիցին` գալիք ապրիլի 24-ին այցելելու Ծիծեռնակաբերդ և սեփական աչքերով տեսնելու մարդկային հոծ երթը, որ տասնամյակների ընթացքում միայն ավելանում է դեպի անմար կրակը: Իսկ «ե՞րբ կբացվի Հայաստան-Թուրքիա սահմանը» հարցին Սերժ Սարգսյանը պատասխանել է, որ դժվարանում է ասել. նա ընդգծել է՝ Հայաստանի ցանկությունն է, որ այն օր առաջ բացվի:
Ելույթ ունենալով Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին նվիրված միջոցաոռւմների համակարգման պետական հանձնաժողովի չորրորդ նիստում, ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հրավիրեց Թուրքիայի նախագահին այցելել Երևան 2015 թ. ապրիլի 24-ին: «Պաշտոնապես հրավիրում են Թուրքիայի նախագահին, որը հայտնի կդառնա առաջիկա նախագահական ընտրություններում, 2015 թ. ապրիլի 24-ին այցելել Հայաստան ու առերեսվել սեփական պատմության հետ:
Նախագահին ներկայացվել է, որ ճամբարի մասնակիցներն ապրում են հագեցած և հետաքրքիր օրակարգով, ճամբարում անցկացվում են ամենօրյա դասախոսություններ ամենատարբեր թեմաներով, հյուրընկալվում են տարբեր ոլորտների ներկայացուցիչներ, կազմակերպվում են սպորտային մրցումներ, ժամանցային այլ միջոցառումներ, տեղեկացնում են նախագահականից:

25 Август 2014 - 07:14 AMT
Глава МИД Армении примет участие в инаугурации Эрдогана, заодно поинтересуется его планами на 24 апреля 2015 года
Армения приглашена на инаугурацию новоизбранного президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана. Об этом сообщил президент Армении Серж Саргсян, отвечая на вопросы участников форума «Миасин-2014» («Вместе-2014»).
По его словам, вероятнее всего Армения примет участие в церемонии на уровне главы МИД. Саргсян отметил, что глава внешнеполитического ведомства поинтересуется, примет ли участие турецкий президент в церемонии по случаю 100-летия памяти жертв Геноцида армян 24 апреля будущего года, чтобы собственными глазами увидеть тот увеличивающийся с каждым годом поток людей, которые приходят почтить память жертв этой трагедии.
Выступая на четвертом заседании Государственной комиссии по координации мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян, президент РА Серж Саргсян пригласил президента Турции в Ереван 24 апреля 2015 года: «Официально приглашаю Президента Турции, который будет избран во время предстоящих выборов, 24 апреля 2015 года посетить Армению и встать лицом к лицу с красноречивыми свидетельствами истории Геноцида армян».
На вопрос, когда будет разблокирована армяно-турецкая граница, Саргсян ответил, что затрудняется сказать, когда это станет возможным. Он подчеркнул, что армянская сторона хотела бы, чтобы это произошло по возможности раньше.
Президентские выборы в Турции прошли 10 августа. На выборах победил действующий премьер-министр Реджеп Тайип Эрдоган, набравший 51,8 процента голосов избирателей. Полномочия действующего президента Турции Абдуллы Гюля истекают 28 августа.
В проводящемся уже шестой год сборе «Миасин» в этом году участвуют 500 молодых людей из Еревана и областей республики. Президент обошел территорию лагеря, побеседовал с участниками форума, ознакомился с условиями и повседневной жизнью лагеря, проведенными в предыдущие дни мероприятиями.
Президенту рассказали, что участники лагеря живут насыщенной и интересной жизнью, в лагере каждый день проводятся лекции по самым разным темам, гостят представители разных сфер, организуются спортивные соревнования, другие рекреационные мероприятия.
Серж Саргсян ответил также на интересующие молодежь вопросы, которые относились к внешней политике нашей страны, имеющимся вызовам, вопросам молодежи, обороне и ряду других тем.