ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հրավերով սեպտեմբերի 8-9-ը պաշտոնական այցով Հայաստանում կգնտվի Ավստրիայի Հանրապետության Եվրոպայի, ինտեգրացիայի և արտաքին գործերի նախարար Սեբաստիան Կուրցը։ Այս մասին տեղեկացնում է ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
Ավստրիայի արտգործնախարարին կընդունի Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Սեպտեմբերի 8-ին տեղի կունենան Հայաստանի և Ավստրիայի արտաքին գործերի նախարարների բանակցությունները, ինչին կհետևի համատեղ մամլո ասուլիս։
Նույն օրը Ավստրիայի արտգործնախարարը կայցելի Ծիծեռնակաբերդ, որտեղ հարգանքի տուրք կմատուցի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին:
Այցի շրջանակում Ավստրիայի արտգործնախարարը ներկա կգտնվի Հայաստանում Ավստրիական զարգացման գործակալության գրասենյակի բացման արարողությանը:
Նախատեսվում է նաև Հունաստանի նախագահ Կարոլոս Պապուլիասի այցը Հայաստան: Այցելության հստակ օրը դեռ հայտնի չէ: Նախապատրաստական աշխատանքները քննարկվել են Հայաստանի և Հունաստանի ԱԳ նախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանի և Էվանգելոս Վենիզելոսի հանդիպմանը Նյուպորտում:
Զրուցակիցները կարևորել են երկկողմ գործակցությունը միջազգային կազմակերպությունների շրջանակում: Հունաստանի ԱԳ նախարարը բարձր է գնահատել և աջակցություն է հայտնել ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ուղղված ԵԱՀԿ ՄԽ ջանքերին:

По приглашению главы МИД РА Эдварда Налбандяна 8-9 сентября в Армению с официальным визитом прибудет министр иностранных дел и интеграции Австрии Себастьян Курц.
В Ереване Курц встретится с президентом Армении Сержем Саргсяном. 8 сентября состоятся переговоры глав МИД Армении и Австрии, за которыми последует совместная пресс-конференция.
В тот же день глава внешнеполитического ведомства Австрии посетит мемориальный комплекс Цицернакаберд, где почтит память жертв Геноцида армян.
В рамках визита министр иностранных дел Австрии будет присутствовать на церемонии открытия офиса Австрийского агентства развития в Армении.
Также планируется визит в Армению президента Греции Каролоса Папульяса. Точная дата визита пока не указывается. Подготовительные работы перед предстоящим визитом президента Греции в Армению были обсуждены на встрече глав МИД Армении и Греции Эдварда Налбандяна и Эвангелоса Венизелоса в Ньюпорте.
На встрече собеседники отметили важность сотрудничества в рамках международных организаций.
Был затронут также процесс нагорно-карабахского урегулирования. Глава МИД Греции высоко оценил и выразил свою полную поддержку усилиям сопредседателей Минской группы, направленным на мирное урегулирование конфликта.