Երևանը ողջունում է Հունաստանի խորհրդարանի կողմից սեպտեմբերի 9-ին օրենքի ընդունումը, որով քրեականացվում է Հունաստանի Ազգային ժողովի կողմից ճանաչված ցեղասպանությունների ժխտումը։ Այս մասին ասված է արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հայտարարությունում, որը տարածել է ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը։
«Այս քայլով Հունաստանը ևս մեկ անգամ ապացուցեց իր հավատարմությունը համամարդկային արժեքներին և կարևոր քայլ կատարեց` ցեղասպանությունների և մարդկության դեմ այլ ծանր հանցագործությունների կանխարգելման ուղղությամբ»,- նշված է հայտարարության մեջ:
ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ, Հայաստան-Հունաստան պատգամավորական բարեկամության խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովը շնորհակալություն է հայտնել Հունաստան-Հայաստան պատգամավորական բարեկամության խմբի ղեկավար Ապոստոլոս Կակլամանիսն և օրինագծին կողմ քվեարկած մյուս խորհրդարանականներին:
«Շարմազանովը նշել է, որ Հայաստանում բարձր են գնահատում հույն պատգամավորների քայլը՝ այն որակելով ծառայություն ոչ միայն հայ եւ հույն ժողովուրդներին, այլև ամբողջ մարդկությանն ու քաղաքակրթությանը: ԱԺ փոխնախագահն ընդգծել է, որ ժխտողականության դեմ պայքարը փակում է դուռը նոր ցեղասպանությունների առջև», – նշվում է ԱԺ փոխնախագահի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրության մեջ:
ՀՅԴ Հայ դատի և քաղաքական հարցերի գրասենյակի պատասխանատու Կիրո Մանոյանը, Yerkir.am-ի փոխանցմամբ, նույնպես ողջունում է օրինագծի ընդունումը, սակայն զգուշացնում՝ պետք է հետևել օրինագծի վերաբերյալ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի արտահայտած դիրքորոշումներին, որպեսզի Շվեյցարիայի կողմից ընդունված նմանատիպ օրինագծով դատավճռի բողոքարկման օրինակը չկրկնվի:
ՄԻԵԴ-ը 2013 թ. դեկտեմբերի 17-ին Շվեյցարիայի դեմ Դողու Փերինչեքի գործով դատավճռում նշել էր, որ Հայոց ցեղասպանության ժխտումը հանցագործություն չէ, քանի որ Շվեյցարիայի օրենքը իր մեջ խոսքի ազատությունը կաշկանդող տարրեր է պարունակում: Ինչից հետո Շվեյցարիայի կառավարությունը բողոքարկել էր ՄԻԵԴ վճիռը:
Մանոյանի խոսքով` կարևոր է, որ այդ որոշումը ճիշտ ընդունվի, և այն հանկարծ չհամարեն խոսքի ազատության կաշկանդում:
Սեպտեմբերի 9-ին Հունաստանի խորհրդարանը ձայների ընդունել է Ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող՝ «Այլատյացության դեմ պայքար» անվամբ օրինագիծը: Դրա լրամշակված տարբերակով Հունաստանի տարածքում քրեական պատասխանատվության կենթարկվեն ոչ միայն հրեաների, այլև հայերի և պոնտոսի հույների ցեղասպանության ժխտման համար: Այսպիսով, Շվեյցարիայից և Սլովակիայից հետո Հունաստանը ԵՄ անդամ երրորդ պետությունն է, որ կքերականացնի Հայոց ցեղասպանության ժխտումը: Օրինագծով սահմանվում է, որ այն անձինք, ովքեր կժխտեն կամ բացասական կարտահայտվեն Ցեղասպանության մասին, կազատազրկվեն 3 ամսից մինչև 3 տարի: Եթե օրենքը խախտողը պատգամավոր է կամ պետական պաշտոնյա, սահմանվելու է 3-5 տարվա ազատազրկում:
20-րդ դարի ցեղասպանությունների և մարդկայնության դեմ ոճրագործությունների ժխտումը քրեականացնող նոր օրինագիծ է ներկայացվել նաև Ֆրանսիայի խորհրդարան: Հեղինակը խորհրդարանի պատգամավոր Վալերի Բուայեն է, որը նշել է, որ Ֆրանսիան պաշտոնապես ճանաչել է երկու ցեղասպանություն՝ Հոլոքոսթն ու Հայոց ցեղասպանությունը, սակայն պատժելի է միայն Հոլոքոսթի ժխտումը: Բուայեն վստահ է, որ այդ ոչ արդարացի իրավիճակը շտկման կարիք ունի:Սա Վալերի Բուայեի նախաձեռնած առաջին նման օրինագիծը չէ: Հայոց ցեղասպանության ժխտման քրեականացումը նաև Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի նախընտրական խոստումն է:

10 Сентябрь 2014 - 14:18 AMT
В Ереване приветствуют решение греческого парламента по Геноциду, но призывают не терять бдительность
Ереван приветствует принятый 9-го сентября греческим парламентом закон о криминализации отрицания геноцида армян и греков в Османской империи. Об этом говорится в заявлении главы МИД Армении Эдварда Налбандяна, размещенном на сайте ведомства.
«Этим шагом Греция еще раз доказала свою приверженность общечеловеческим ценностям и совершила важный шаг по предотвращению геноцидов и прочих тяжелых преступлений против человечности в мире», – говорится в заявлении.
Вице-спикер парламента Армении, сопредседатель армяно-греческой парламентской группы дружбы Эдуард Шармазанов поблагодарил греческого сопредседателя группы Апостоса Кокламаниса и других депутатов, голосовавших за признание закона. «Шармазанов отметил, что в Армении высоко ценят шаг греческих депутатов, оценивая его как услугу не только армянским и греческим народам, но и всему человечеству. Вице-спикер армянского парламента отметил, что борьба с отрицанием закрывает дверь перед будущими геноцидами», – говорится в сообщении администрации вице-спикера.
Глава центрального офиса «Ай Дат» Киро Маноян, по сообщению yerkir.am, также приветствует принятие закона, однако предупреждает: необходимо следить за позицией Европейского суда по правам человека, чтобы не повторилась ситуация с обжалованием аналогичного швейцарского закона.
17 декабря 2013 года Европейский суд по правам человека (ECHR) в Страсбурге признал обвинение лидера Турецкой рабочей партии Догу Перинчека в расовой дискриминации за публичное отрицания Геноцида армян нарушением свободы слова. Правительство Швейцарии обжаловало вердикт, 2 июня 2014 года дело передано на рассмотрение Верховной палаты ЕСПЧ.
Маноян отметил важность правильного восприятия закона, чтобы он не был сочтен за попытку ограничения свободы слова.
9 сентября парламент Греции принял закон против дискриминации, нетерпимости и расизма, предусматривающий, среди прочего, уголовное преследование за отрицание факта Геноцида армян в Османской империи. За законопроект проголосовало 54 депутата, против – 42, 3 депутата воздержались. В зависимости от статуса совершившего преступление и ряда других обстоятельств, закон предусматривает штраф от 5 до 100 тысяч евро и заключение от трех месяцев до пяти лет. Законопроект находился в повестке парламента почти год. Турецкая сторона пыталась торпедировать принятие закона, оказывая давление на власти Греции. Аналогичное постановление обсуждается также в парламенте Франции: законопроект внесен депутатом Валери Буайе, утверждающей, что Франция официально признает два Геноцида – Холокост и Геноцид армян, но только отрицание Холокоста в стране наказуемо. Буайе уверена, что эту несправедливую ситуацию необходимо исправить. Подобные законы действуют также в в Швейцарии и Словакии.