ԵԱՀԿ ՄԽ ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը Երևանում անդրադարձել է ԼՂՀ հնարավոր մասնակցությանը ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման շուրջ բանակցություններին:
«Մենք կարծում ենք, որ շատ կարևոր է, որպեսզի դե ֆակտո Լեռնային Ղարաբաղի իշխանությունների ձայնը լսելի լինի, մենք հաճախ ենք այնտեղ լինում, հանդիպում ենք նրանց հետ, որպեսզի նրանց կարծիքը ևս հաշվի առնվի»,-հայտարարել է Ուորլիքը, հայտնում է Tert.am-ը:
ԼՂՀ և Ադրբեջանի իշխանությունները մի շարք անմիջական շփումներ ունեցել են ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ: ԼՂՀ ներկայացուցիչները մասնակցել են նաև բանակցություններին պատերազմի ակտիվ փուլի ավարտին, սակայն եռակողմ ձևաչափով վերջին հանդիպումը տեղի է ունեցել 1997 թ. գարնանը Մոսկվայում: Հայկական կողմը պնդում է, որ ԼՂՀ-ն ևս պետք է մասնակցի կարգավորման վերաբերյալ քննարկումներին: Բաքուն, սակայն, հրաժարվում է շփումներից Ստեփանակերտի հետ:
Պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք Մինսկի խումբն արձագանքեց հրադադարի ռեժիմի խախտումներին հուլիսի վերջին և օգոստոսի սկզբին՝ Ուորլիքը հայտարարել է, որ տարբեր կողմերից հնչեցին կոչեր, սակայն «հարկավոր է, որ երկու կողմերը դադարեցնեն դա»:
ԵԱՀԿ ամերիկացի համանախագահը նշեց, որ երկու նախագահներն էլ միանշանակ պետք է հարգեն հրադադարը և աշխատեն, որպեսզի հուլիսի վերջին և օգոստոսի սկզբին տեղի ունեցած դեպքերն այլևս չկրկնվեն:
Ադրբեջանական կողմի նախաձեռնած գործողություններն աննախադեպ էին 1994 թվականից ի վեր: Տարեսկզբից արդեն գրանցվել է հրադադարի խախտման մոտ 18 հազար դեպք ադրբեջանական կողմից, այն դեպքում երբ 2013-ին տարվա ընթացքում այդ թիվը հասավ 13 հազարի: Հուլիսի 28-ից Ադրբեջանը դիվերսիոն և սադրիչ գործողությունների դիմեց հայ-ադրբեջանական սահմանին և Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի ԶՈւ շփման գծում: Այդ գործողությունների արդյունքում հակառակորդի կորուստները 8-9 անգամ գերազանցեցին հայկական կոմիղ կորուստները:
Ջեյմս Ուորլիքը ավելի վաղ հայտնել էր Twitter-ի իր միկրոբլոգում, որ մի շարք հանդիպումներ է ունենալու Հայաստանի բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ:

The U.S. Co-Chair of the OSCE Minsk Group commented on the possibility of Karabakh’s involvement in conflict settlement negotiations.
“We take every effort in making the voices of the de-facto authorities of the Nagorno Karabakh heard,” James Warlick said, referring to frequent meetings and visits to the republic, according to Tert.am.
OSCE hopes for the parties in the Karabakh conflict to participate in intensive peace talks, welcoming any initiatives to move the process forward, the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office said earlier.
During his visit to Armenia in June, OSCE CiO Didier Burkhalter stressed that Switzerland supports the OSCE Minsk Group efforts aimed at the peaceful settlement of the Nagorno Karabakh conflict.
According to Ambassador Andrzej Kasprzyk, the OSCE Minsk Group Co-Chairs are ready to show every possible assistance in the matter.
Kasprzyk also hailed the meeting of Armenian and Azeri leaders in Sochi and Wales expressing hope for the dialogue to continue during the meeting in France.
French President Francois Hollande is expected to meet Armenian and Azerbaijani leaders in October.
According to French ambassador to Azerbaijan Pascal Monnier, the trilateral meeting is scheduled to take place in Paris.
The meeting will focus on the Karabakh conflict settlement efforts, the envoy said, stressing the importance of the event in preservation of peace.