Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության վարչապետ Արայիկ Հարությունյանն արտաքին և ներքին օրակարգին վերաբերող մի շարք հարցերի է անդրադարձել Արցախի պետական համալսարանի ուսանողների և պրոֆեսորադասախոսական կազմի հետ հանդիպմանը:
Ըստ ԼՂՀ կառավարության աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի Հանրապետության և ԼՂՀ միջև սահմանակետի հնարավոր տեղադրման հարցին Եվրասիական միությանը Հայաստանի անդամակցության լույսի ներքո: Արամ Հարությունյանը, մասնավորապես, հայտարարել է. «Առաջինը՝ բացառվում է մաքսակետ ունենալ ԼՂՀ և ՀՀ միջև: Ի դեպ, կան մարդիկ, ովքեր ներկա հսկիչ կետերը շփոթում են մաքսակետերի հետ, այնինչ դրանց գործառույթն ուղևորափոխադրումներն ու ապրանքաշրջանառությունը վերահսկելն է: Երկրորդ՝ անհնար է մաքսակետ ունենալ, քանի որ դա նշանակում է սահմանի վերահսկողություն սահմանապահների կողմից, իսկ ԼՂՀ և ՀՀ-ի միջև առկա են տասնյակ ճանապարհներ, որոնց հսկողությունը տեխնիկապես անհնար է»,-ասել է Հարությունյանը:
Հայաստանի և ԼՂՀ միջև մաքսային հսկողության հարցն առաջ եկավ Մաքսային միությանը և Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցելու Հայաստանի որոշման հետ միասին: Հարցն արծարծվեց, այդ թվում նաև Ղազախստանի նախագահի կողմից մայիսի 29-ին Աստանայում Բարձրագույն եվրասիական տնտեսական խորհրդի նիստում: Նազարբաևն առաջարկեց Հայաստանին միանալ ԵՏՄ-ին առանց Լեռնային Ղարաբաղի, այսինքն այն սահմանների շրջանակներում, որոնք ճանաչված են ՄԱԿ կողմից և հայտնել է, որ Ղազախստանի, Բելառուսի ու Ռուսաստանի նախագահները նամակ են ստացել Իլհամ Ալիևից համապատասխան խնդրանքով: ՀՀ և ԼՂՀ միջև հնարավոր մաքսակետի շուրջ տարաձայնությունների պատճառով Հայաստանի միացումը ռուսաստանյան ինտեգրացիոն միություններին մշտապես հետաձգվում է: Նախատեսվում է, որ Հայաստանը կմիանա ԵՏՄ-ին 2015-ի հունվարի 2-ին:

The Nagorno Karabakh Republic Prime Minister discussed a number of domestic and foreign policy issues with the students and professors of Artsakh State University.
According to the NKR government’s press service, Araik Harutyunyan ruled out establishment of a customs check point between Armenia and Karabakh following the former’s possible accession to the Eurasian Union.
“Some people confuse control points, regulating the cargo and passenger inflow, with customs checkpoints. Also, establishment of customs checkpoint, necessitating border control by defense guards is impossible, since isn’t technically feasible to maintain control over the scores of roadways connecting Karabakh with Armenia,” the official said.
At the May 29 meeting of the Supreme Eurasian Economic Council, Kazakh President Nursultan Nazarbayev cited a letter by Azeri President Ilham Aliyev, saying that Armenia should be admitted to the Eurasian Union only within its United Nations-recognized borders, i.e. without the Nagorno Karabakh Republic.
Armenia’s accession to Russian international unions is constantly getting delayed over differences on customs border between Armenia and Karabakh. It’s been planned for Armenia to join the Eurasian Economic Union on January 2, 2015.