Հոկտեմբերի 2-ի նիստում գործադիրը հավանություն է տվել «Հայաստանի Հանրապետության` «Եվրասիական տնտեսական միության մասին» 2014 թվականի մայիսի 29-ի պայմանագրին միանալու մասին» պայմանագրի նախագծին:
Ինչպես հիշեցրեց ֆինանսների փոխնախարար Սուրեն Կարայանը, պայմանագիրը բաղկացած է բուն տեքստից և հինգ հավելվածներից: Ըստ փաստաթղթի, Հայաստանը դառնում է ԵՏՄ լիիրավ անդամ պայմանագրի ուժի մեջ մտնելու պահից: «Պայմանագրով նախատեսվում է համատեղ որոշումների կատարում, Առևտրի համաշխարհային կազմակերպության հետ վեճերի կարգավորման հարցերը»,- հավելել է փոխնախարարը:
Սահմանվել է այն ապրանքների ցանկը, որոնց հանդեպ անցումային փուլում Հայաստանի համար կիրառվելու են միասնական մաքսային սակագներից տարբերվող ներմուծման այլ մաքսատուրքեր:
Կառավարության հավանությանն արժանանալուց հետո պայմանագրի նախագիծը կուղարկվի ԱԺ վավերացման: Ավելի վաղ «Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» հրապարակել էր պայմանագրի նախագիծն ու հավելվածները: Մասնավորապես.
• ՄՄ և ԵՏՄ իրավապայմանագրային բազայի ձևավորման շրջանակում կնքված միջազգային պայմանագրերի ցանկը, որոնց պետք է միանա Հայաստանը
• ԵՏՄ մասին պայմանագրում և միջազգային պայմանագրերում ՀՀ անդամակցությամբ պայմանավորված փոփոխություններ կատարելու մասին արձանագրությունը
• Պայմաններն ու անցումային դրույթները
• Ապրանքների ու դրույքների ցանկը, որոնց համար անցումային շրջանում Հայաստանը կիրառելու է ներմուծման մաքսատուրքեր, որոնք տարբերվում են ԵՏՄ Միասնական մաքսային սակագնի դրույքներից
• ԵՏՄ տարածքից երրորդ երկրների տարածքով ԵՏՄ տարածք տեղափոխվող ապրանքների ու տրանսպորտային միջոցների փոխադրման առանձնահատկությունների մասին արձանագրությունը:
Հոկտեմբերի 1-ին պայմաանգիրը վավերացրեց Ռուսաստանի Դաշնության խորհուրդը: Սենատորները վավերացման մասին որոշումը միաձայն կայացրեցին՝ կողմ քվեարկեց նիստին մասնակցող 140 խորհրդարանականները: Հայաստանը կարող է ԵՏՄ անդամ դառնալ արդեն 2015-ի հունվարի 2-ին, Դաշնության խորհրդի Միջազգային գործերի կոմիտեի նիստում այդ մասին հայտարարեց ՌԴ տնտեսական զարգացման նախարարության ՄՄ մարմինների և ԱՊՀ երկրների հետ տնտեսական գործակցության դեպարտամենտի փոխտնօրեն Աննա Սիսոևան:
Սեպտեմբերի սկզբին պայմանագիրն ուղարկվեց չորս երկների՝ Հայաստանի, Ռուսաստանի, Բելառուսի և Ղազախստանի կառավարությունների հաստատմանը: Ստորագրման օրվա մասին վերջնական որոշումը կայացնելու են չորս երկրների նախագահները:
Չի բացառվում, որ ԵՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության մասին պայմանագիրը կստորագրվի հոկտեմբերի 10-ին Մինսկում:

The government of Armenia on Thursday, Oct 2 approved a draft document on joining the the Eurasian Economic Union Treaty, ITAR-TASS reported.
“Upon joining the Treaty, Armenia becomes a member of the Eurasian Economic Union,” the document says.
From this moment, the acts of the Eurasian Economic Union will be applied on the territory of Armenia, according to the document.
The document’s addenda highlight 29 agreements, which Armenia will join, terms of the republic’s membership in the Eurasian Economic Union and transitional provisions.
A separate addendum contains a list of goods and services subject to customs duties during the transitional period that differ from the levies effective in the customs union of the Eurasian economic bloc.
After governmental confirmation, the draft will be submitted for parliamentary approval. Russia’s upper house of parliament unanimously ratified on Wednesday, Oct 1 the Treaty on the Eurasian Economic Union. The Treaty on the establishment of the Eurasian Economic Union was signed by the presidents of Russia, Belarus and Kazakhstan on May 29, 2014 in Astana. The agreement is the basic document defining the accords between Russia, Belarus and Kazakhstan for creating the Eurasian Economic Union for the free movement of goods, services, capital and workforce and conducting coordinated, agreed or common policies in key sectors of the economy, such as energy, industry, agriculture and transport. The Treaty on the Eurasian Economic Union is to enter force on January 1, 2015.