ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությանը խորհուրդ է տալիս՝ խաղաղության պայմանագրին հասնելու համար շփման գծում դադարեցնել կրակոցներն ու սահմանում խաղաղություն պահել։
«Մենք բոլորս էլ ակնկալիք ունենք, որ խաղաղություն պետք է լինի։ Եվ որպեսզի վստահության մթնոլորտի ձևավորման հիմքեր ստեղծվեն՝ Ադրբեջանի ՊՆ-ին խորհուրդ կտայի, որ առաջին հերթին շփման գծում, ՀՀ սահմաններում դադարեցնեն կրակոցները, ինչն այս վերջին օրերին ավելի է լարվել»,- Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում նշեց նախարարը, գրում է Tert.am-ը։
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովի, Պիեռ Անդրիոյի ու ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկի հետ հանդիպմանը արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը համանախագահների ուշադրությունն է հրավիրել այն փաստի վրա, որ Փարիզում նախագահների հանդիպմանն ընդառաջ ադրբեջանական զինուժը բազմապատկել է հրադադարի ռեժիմի խախտումները, ինչը դարձել է Բաքվի սովորական գործելաոճը՝ ղարաբաղյան հիմնախնդրի հանգուցալուծմանը նվիրված բարձր մակարդակի հանդիպումներից առաջ։ Նա շեշտել է, որ Ադրբեջանը, ձևացնելով, թե պատրաստ է սկսել խաղաղության պայմանագրի մշակումը, մի կողմից փորձում է հիմնախնդրի շուրջ քննարկումները տեղափոխել այլ հարթակներ, մյուս` ձախողել միջնորդության միջազգային մանդատ ունեցող ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո հիմնախնդրի կարգավորման հիմնարար սկզբունքների համաձայնեցմանն ուղղված վերջին տարիների բանակցային գործընթացը: Նախարարը շեշտել է, որ, իրականում, իր ապակառուցողական քայլերով, Ադրբեջանը ցույց է տալիս, որ պատրաստ չէ հիմնախնդրի կարգավորմանը։
Arka գործակալության հաղորդմամբ՝ «Պաշտպանական ոլորտի բյուջեի ծրագրում և ծախսերի արդյունավետ վերահսկողություն» թեմայով խորհրդարանական լսումների ընթացքում Սեյրան Օհանյանը հայտնել է, որ Հայաստանի 2015 թվականի պաշտպանական բյուջեի վերջնական տարբերակը մշակելիս խորհրդարանականների և հասարակայնության փաստարկները հաշվի կառնվեն:
Նա ընդգծել է, որ իր գլխավորած գերատեսչությունը երբեք չի խուսափել խորհրդարանական կամ հանրային լսումներից, որոնց ընթացքում կարող է սուր քննադատություն հնչել։
«Այդ քննադատությունը հաճախ օբյեկտիվ է, հաճախ` ոչ, սակայն մենք երբեք չենք խուսափում հանրային լսումներից, քանի որ ոլորտի խնդիրների լուծման համար պետք է լսել հանրային կարծիքը, ընդգրկել խորհրդարանն այս հարցում»,– ասել է նա։
Պաշտպանության նախարարության ղեկավարը նշել է, որ միշտ փորձում է անձամբ ներկա լինել նմանատիպ քննարկումներին` ավելացնելով, որ քննարկումներից հետո նախարարությունում միշտ առանձին խորհրդակցություններ և քննարկումներ է անցկացնում` հնչեցրած խնդիրներր լուծման ուղիներ գտնելու համար։
Ըստ նրա` Հայաստանի պաշտպանության նախարարության կատարած բարեփոխումները պաշտպանական ոլորտում իմիտացիոն բնույթ չեն կրում։
«Մենք իսկապես աշխատում ենք, և եթե ինչ–որ բան չի ստացվում, դա ունի օբյեկտիվ պատճառներ, որոնք մենք պետք է հաղթահարենք` գործընթացում ընդգրկելով խորհրդարանն ու հասարակայնությանը»,– ընդգծել է նախարարը։
Օհանյանը նաև կարևորել է այն, որ նման քննարկումների արդյունքում ձևավորվում է բանակ–խորհրդարան–հասարակություն սերտ գործակցության հարթակ։
Հայաստանի կառավարությունը սեպտեմբերի 25–ին հաստատել է 2015 թվականի պետական բյուջեի նախագծի նախնական տարբերակը, որի համաձայն` պետբյուջեի եկամուտները ծրագրված են 1 տրլն 184 մլրդ դրամի, ծախսերը` 1 տրլն 298 դրամի, պակասուրդը` 114.1 մլրդ դրամի մակարդակում։

Министр обороны Армении Сейран Оганян советует минобороны Азербайджана прекратить обстрелы на линии соприкосновения и установить мир на границе для достижения мирного соглашения.
«У нас у всех имеются ожидания установления мира. А для создания основ формирования атмосферы доверия я бы посоветовал министерству обороны Азербайджана в первую очередь прекратить стрельбу на линии соприкосновения, на границах РА, где ситуация за эти последние несколько дней еще больше обострилась», – в беседе с журналистами в Национальном Собрании Армении отметил министр, сообщает Tert.am.
На встрече с российским и французским сопредседателями Минской группы ОБСЕ Игорем Поповым и Пьером Андрие глава МИД РА Эдвард Налбандян обратил внимание сопредседателей на тот факт, что накануне парижской встречи азербайджанская сторона начала интенсивнее нарушать режим перемирия, что в принципе уже стало для Баку привычным стилем: активизироваться в преддверии важных встреч. Он подчеркнул также, что Азербайджан, делая вид, что готов к разработке мирного соглашения, с одной стороны пытается перевести переговоры на другие площадки, с другой стороны – провалить переговорный процесс, направленный на согласование основных принципов урегулирования. По его словам, своими неконструктивными действиями Азербайджан демонстрирует, что не готов к решению проблемы.
По сообщению АРКА, в ходе парламентских слушаний на тему «Планирование бюджета оборонной сферы и эффективный контроль над расходами» Сейран Оганян заявил, что доводы парламентариев и общественности будут учтены при разработке окончательного варианта оборонного бюджета Армении на 2015 год.
Он подчеркнул, что возглавляемое им ведомство никогда не избегало парламентских или общественных слушаний, в ходе которых может прозвучать острая критика.
«Эта критика часто бывает объективной, часто – необъективной, однако мы никогда не избегаем общественных слушаний, поскольку для решения проблем сферы мы также должны прислушиваться к общественному мнению, включить в данный процесс парламент», – сказал он.
Глава Минобороны отметил, что всегда старается лично присутствовать на подобных обсуждениях, добавив, что после обсуждений он всегда проводит в Министерстве обороны отдельные совещания и обсуждения для поиска путей решения озвученных проблем.
По его словам, осуществляемые Министерством обороны Армении реформы в оборонной сфере не носят имитационного характера.
«Мы действительно работаем, и если что-то и не получается, то этому есть объективные причины, которые мы можем преодолеть, включив в процесс парламент и общественность», – подчеркнул министр.
Оганян также подчеркнул важность того, что в результате подобных обсуждений формируется платформа тесного сотрудничества армия-парламент-общество.