Լարվածությունը շփման գծում վերջին օրերին թուլացել է: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը` նշելով, որ դա կապված է մի շարք գործոնների, այդ թվում նաև` հայկական զինված ուժերի պատրաստվածության մակարդակի բարձրացման հետ:
Ըստ նախրարաի, Հայաստանի և ԼՂՀ զինված ուժերը սահմանների ամրացման ուղղությամբ ակտիվ աշխատանք են տանում՝ արդիականացվում են դիտարկման համակարգը, մարտական հերթապահության տարրերը, տեխնիկան, ինչը թույլ է տալիս ավելի լավ դիտարկել, հայտնաբերել, կողմնորոշվել և արագ որոշումներ ընդունել:
Որպես լարվածության թուլացման գործոն Օհանյանը նշել է նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների այցերը տարածաշրջան, Հայաստանի և Ադբեջանի նախագահների հանդիպման կազմակերպմանն ուղղված աշխատանքը: Նա նշել է նաև, որ հայկական կողմը մշտապես հորդորում է միջնորդներին` դիվանագիտական ճանապարհներով միջոցներ ձեռնարկել հրադադարի ռեժիմի պահպանման ուղղությամբ, հայտնում է Armenia Today-ը:
2015-ի սկզբից ինչպես շփման գծում, այնպես էլ ՀՀ հետ սահմանին կտրուկ ավելացել է հակառակորդի դիվերսիոն ներթափանցման փորձերի թիվը: Հունվարի առաջին օրերին հակառակորդի կողմից իրականացրած դիվերսիոն գործողություններից հետո արձանագրված թերությունների և հաջողությունների հիման վրա կազմվել է հրաման, որտեղ նշված է կարևոր 7 կետ՝ սահմանների պաշտպանությունն ուժեղացնելու համար: Այս մասին հունվարի 12-ին հայտարարեց ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը։
ՊԲ օպերատիվ տվյալներով, փետրվարի 8-ից 14-ն ընկած ժամանակահատվածում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է ավելի քան 1000 անգամ, որի ընթացքում տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է մոտ 15.000 կրակոց:
Փետրվարի 1-ից 7-ն ընկած ժամանակահատվածում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը հրադադարը խախտվել է մոտ 1200 անգամ, որի ընթացքում տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակել է ավելի քան 17.000 կրակոց:
2015 թվականի փետրվարի 5-ին՝ ժամը 16:15-ի սահմաններում, հակառակորդի կողմից, ազգային, ռասայական, կրոնական ատելության կամ կրոնական մոլեռանդության շարժառիթով, սպանելու դիտավորությամբ արձակած կրակոցի հետևանքով մեջքի շրջանում հրազենային վիրավորում է ստացել N զորամասի պահպանության շրջանի մարտական դիրքում մարտական հերթապահության նշանակված, նույն զորամասի պարտադիր ժամկետային զինծառայող, շարքային Շեքսպիր Մխիթարի Հակոբյանը: Ստացված հրազենային վիրավորումից զինծառայող Շ. Հակոբյանը տեղում մահացել է:
Տարածաշրջան ԵԱՀԿ-ի Մինսկի խմբի համանախագահների վերջին այցի հիմնական նպատակն էր կողմերին կոչ անել խստորեն պահպանել հրադադարը՝ հունվարին բռնության վտանգավոր աճից հետո: Այդ մասին ասված է միջնորդների հայտարարությունում:
Նշելով, որ փետրվարի 16-19-ը այցի ընթացքում հանդիպել են Ադրբեջանի և Հայաստանի նախագահների ու արտգործնախարարների, ինչպես նաև «Լեռնային Ղարաբաղի փաստացի իշխանությունների» հետ, Ջեյմս Ուորլիքը, Իգոր Պոպովը և Պիեռ Անդրիոն փոխանցում են, որ հանդիպումների ժամանակ կողմերը հաստատել են իրենց նվիրվածությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը: Նախագահները նաև համաձայնել են ուսումնասիրել համանախագահների առաջարկները, որոնք կարող են ամրապնդել հրադադարը, ասված է հայտարարությունում:
Միջնորդները հայտնում են նաև, որ նախագահների և արտգործնախարարների հետ քննարկել են կարգավորման ուղղությամբ հաջորդ քայլերը, ինչպես նաև այս տարի ավելի ուշ ակնկալվող նախագահական հանդիպման նախապատրաստման հարցեր:

Ситуация на армяно-азербайджанской линии соприкосновения относительно спокойная. Об этом журналистам заявил министр обороны Армении Сейран Оганян, отметив, что это в основном обусловлено ростом уровня боеготовности ВС Армении.
По его словам, ВС Армении и НКР постоянно работают над усовершенствованием элементов боевого дежурства, улучшена система наблюдения, что дает возможность лучше ориентироваться, выявлять и принимать решения. Оганян отметил, что снижению напряжения на границе способствовали несколько факторов.
«Свое влияние оказывают политическая атмосфера, встречи, активность сопредседателей, а также работа, которая должна вестись в рамках встреч двух президентов. Со своей стороны мы, как руководители силовых ведомств, всегда призывали международные структуры поставить вопрос ребром – либо режим прекращения огня соблюдается, либо нет», – сказал министр, сообщает Armenia Today.
Только в период с 8 по 14 февраля на линии соприкосновения ВС Нагорного Карабаха и Азербайджана азербайджанские подразделения нарушили режим прекращения огня порядка 1000 раз. За этот период в направлении арцахских позиций было произведено порядка 15 000 выстрелов из стрелкового оружия разного калибра.
В период с 1 по 7 февраля на линии соприкосновения ВС Нагорного Карабаха и Азербайджана азербайджанские подразделения нарушили режим прекращения огня около 1200 раз. В направлении арцахских позиций было произведено более 17000 выстрелов из стрелкового оружия разного калибра.
Передовые подразделения Армии обороны НКР дали адекватный ответ на провокационные действия противника и продолжают уверенно осуществлять боевое дежурство на всей протяженности линии соприкосновения.
В течение недели передовые част АО НКР предприняли также карательные действия, в результате которых противник понес человеческие и материальные потери.
5 февраля, около 16:15 по местному времени на линии соприкосновения ВС Нагорного Карабаха и Азербайджана в результате нарушения режима прекращения огня азербайджанскими подразделениями смертельное огнестрельное ранение получил военнослужащий Шекспир Акопян 1990 года рождения.
Между тем, в заявлении Минской группы ОБСЕ по итогам визита сопредседателей Игоря Попова (Россия), Пьера Андрие (Франция) и Джеймса Уорлика (США) в регион отмечалось, что основной целью встреч с главами МИД и министрами обороны Армении и Азербайджана, а также с властями Нагорного Карабаха было призвать стороны строго придерживаться режима прекращения огня после январских нарушений.
Согласно заявлению, в ходе обсуждений стороны подтвердили свою приверженность мирному урегулированию карабахского конфликта. Президенты также согласились учесть и обсудить предложения сопредседателей, которые могут укрепить режим прекращения огня.
Сопредседатели также обсудили с президентами и главами МИД дальнейшие шаги, направленные на урегулирование конфликта, а также работы по подготовке встречи президентов в этом году.
Сопредседатели также встретились с региональными представителями МККК с целью обсуждения вопросов, касающихся пропавших без вести вследствие конфликта. Они отметили важность достигнутых на встрече президентов в Париже договоренностей, согласно которым предусмотрен обмен информацией о пропавших без вести под эгидой МККК.