Կիպրոսի նախագահ Նիկոս Անաստասիադիսը ապրիլի 24-ին Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի հիշատակի արարողությանը Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրի մոտ ելույթ ունեցավ և նշեց, որ իր համար մեծ պատիվ է հայ ժողովրդի հետ ոգեկոչել Մեծ եղեռնի զոհերի հիշատակը, հայտնում է Tert.am-ը:
Նա ընդգծեց, որ բնական է, որ Կիպրոսն ու Հայաստանը միասնաբար են դատապարտում ցեղասպանության ոճրագործներին։
«Կիպրոսը եվրոպական առաջին երկրներից էր, որ ճանաչեց ցեղասպանությունը։ Յուրաքանչյուրիս ներկայությունն այստեղ նպատակ է հետապնդում վառ պահելու հիշատակը և հարգանքի տուրք մատուցելու միլիոնավոր նահատակներին, ովքեր կյանքից զրկվեցին հարյուր տարի առաջ։ Մենք խմբովի պարտավոր ենք հայտարարել, որ սա չի կարող անպատժելի մնալ։ Հայաստանն ու Կիպրոսը անպատժելիության զոհեր են։ Մենք երկուսս էլ մեր հույսը կապում ենք միջազգային իրավունքի հետ, մեր պատմությունները շաղկապված են, մեր ժողովուրդները պայքարել են ու մնացել կենդանի»,-ասաց նա։
Կիպրոսի նախագահը հիշեց, թե ինչպես 100 տարի առաջ Կիլիկիայի ջարդերից հետո հայ փախստականների նավերը ապահով ապաստան են գտել Կիպրոսում և կիպրոսցիները հպարտ են, որ հայ փախստականների երեխաներն այսօր Կիպրոսի հասարակության կարևոր ու աշխույժ անդամներ են։
«Մեր միասնականությունը նաև խղճի դրսևորումն է, մենք պարտավոր ենք անուշադրության չմատնել պատմական փաստի ողբերգականությունը։ Այս իրադարձությունների ճանաչումը որևէ հանգամանքներում չի սահմանափակում ազգերի դերակատարությունը միջազգային հարաբերություններում։ Նախագահի վճռական դիրքորոշումը ողջունում եմ՝ պատշաճ ժամանակն է, որ ճանաչվի կատարվածը։ Դա ուղի կհարթի հարևան երկրի հետ հարաբերությունների նորմալացմանը և տարածաշրջանի խաղաղությանը։ Այստեղ ենք հարգանքի տուրք մատուցելու հայ ժողովրդին, որ կարողացավ կենդանի մնալ միլիոնավոր նախնիների արյան գնով»,-ասաց նա։
Կիպրոսի Նախագահը նշեց, որ Մեծ եղեռնը հիշելը և վերապրողներին հարգանքի տուրք մատուցելը շատ կարևոր է այսօր հայ ժողովրդի ու Սփյուռքի համար։ «Մենք հիշում ենք ու պահանջում»,-ավարտեց նա։

Армения и Кипр являются жертвами безнаказанности. Об этом заявил президент Кипра Никос Анастасиадис, выступая 24 апреля в Мемориальном комплексе жертвам Геноцида армян «Цицернакаберд» на церемонии, посвященной 100-летней годовщине Геноцида армян.
По его словам, это естественно, что Армения и Кипр вместе осуждают геноцид, так как обе страны – Армения и Кипр, являются жертвами безнаказанности: «Присутствие каждого на этом мероприятии нацелено на то, чтобы память о жертвах была всегда живой. Мы обязаны заявить, что безнаказанности не может быть».
Президент Кипра подчеркнул, что неудивительно, что Армения и Кипр понадеялись на международное право. Он напомнил, что многие бежавшие от Геноцида нашли прибежище на Кипре. «Киприоты гордятся фактом, что внуки и правнуки этих беженцев сегодня составляют важную и активную часть кипрского общества. Наше совместное присутствие здесь является актом совести, чтобы мы не повернулись спиной к трагедии».
Он приветствовал призыв президента Саргсяна о том, что пришло время признать исторические факты, поскольку они проложат путь к нормализации отношений с соседней страной.
«Поминание Геноцида требует огромной силы от выживших. Это является долгом всего человечества. Мы помним и требуем», – заключил президент Кипра, сообщает Armenia Today.