1915-ի մայիսին Ֆրանսիան, Մեծ Բրիտանիան, Ռուսաստանը հրապարակեցին համատեղ հայտարարության՝ որակելով այն, ինչ կատարվում է հայ ժողովրդի, մարդկության հանդեպ ցեղասպանություն: Առաջին անգամ մարդկության և քաղաքակրթության դեմ գործված ոճիր հասկացությունը մտավ պատմության մեջ: Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի հիշատակի արարողության ժամանակ Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդն այսպես սկսեց իր ելույթը:
Նա նշեց, որ Ֆրանսիան ընդունեց մազապուրծ հայերի մի մասին, ովքեր Ֆրանսիա էին հասել ունենալով իրենց իբրև միակ իր, գույք, ճամպրուկ՝ իրենց հիշողությունը. «Փնտրում էին նոր հայրենիք: Այդ նոր հայրենիքը պաշտպանեցին մեծագույն քաջությամբ, երբ ենթարկվում էին նացիզմի հարձակումներին: Իրենց տաղանդով, հանճարով նպաստեցին Ֆրանսիայի բարգավաճմանը Երկրորդ աշխարհամարտից հետո, սակայն առանց մոռանալու իրենց հիշողությունը, ինքնությունը»,- հայտնում է Panorama.am-ը:
Ֆրանսիայի նախագահը հիշեց այն գիտնականներին, բանվորներին, բժիշկներին, արվեստագետներին, պետական ու հասարակական գործիչներին, ովքեր, ըստ Ֆ. Օլանդի, որքան հայ են, նույնքան էլ ֆրանսիացի են, միավորում են երկու երկրները, ինչպես Շառլ Ազնավուրն է, ով մեր համատեղ հպարտությունն է:
Ֆ. Օլանդը նշեց, որ Ֆրանսիայում կառուցվել են բազմաթիվ հուշարձաններ՝ հավերժացնելով Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը:
«Գիտակցում ենք նաև, որ մեկուկես միլիոն հայերի ոչնչացմամբ, անհետացմամբ մեկ դար առաջ ցեղասպանության բառը հայտնագործվեց: Լեմկինը 1944 թվականին հորինեց ցեղասպանության բառը: 2001 թվականից Ֆրանսիան օրենքի ողջ հանդիսավորությամբ հրապարակավ ճանաչում է Հայոց ցեղասպանությունը: 2001 թվականից ընդունված օրենքը ճշմարտության անհրաժեշտ ակտ էր, քանի որ միայն ճշմարտությունը կարող է մեղմել ցավը, հանգստացնել ներկաներին, հիշողության տուրք մատուցել զոհեին: Այդ օրենքը նաև հարգալից օրենք է, չի մեղադրում ներկան անցյալի մեղքերի պատճառով, համապատասխանում է Ֆրանսիայի արժեքներին, քանի որ Ֆրանսիան միշտ ցանկանում է լինել այն մարդկանց կողքին, ովքեր մարտնչում են իրենց ամենասուրբ իրավունքների համար»,- ասաց Ֆ. Օլանդը: Նա նշեց, որ Ֆրանսիան պայքարում է ժխտողականության դեմ, քանի որ դա նշանակում է վերստին իրագործել կոտորածները, Ֆրանսիան տարբերակում չի դնում ողբերգությունների միջև. «Ֆրանսիան միշտ ներկա է, Ֆրանսիան միշտ հակազդում է»:
Նա նաև դատապարտեց Մերձավոր Արևելքում տեղի ունեցող ահաբեկչությունը, որին զոհ են դառնում մահմեդականները, նաև քրիստոնայները, այդ թվում սիրիահայերը:
«Ահաբեկիչները ոչնչացնում են նաև մշակութային ժառանգությունը, քանի որ նրանք ցանկանում են սպանել ոչ միայն այն, ինչ ներկա է, այլ նաև անցյալը, արմատները»,- շեշտեց Ֆրանսիայի նախագահը:
«Այդ պատճառով կարևոր է այսօր լինել Երևանում՝ կոչ անելու բոլորին պաշտպանելու բոլոր փոքրամասնություններին, հատկապես Արևելքի քրիստոնյաներին, որոնք Մերձավոր Արևելքի հարստությունն են: Մենք պարտավոր ենք ցուցաբերել մեր համերաշխությունը, աջակցությունը, մենք պետք է պաշտպանենք բոլոր ժողովրդավարական պետություններին՝ այդ տարածաշրջանում կերտելու համատեղ ապագա»,-ասաց նա:
Ֆրանսուա Օլանդի խոսքով, ոգեկոչել ցեղասպանությունը՝ նշանակում է ընդունել մի ողբերգություն, որն իր ողջ ծավալով հարվածել է ողջ մարդկությանը, ոգեկոչել զոհերի հիշատակը, նշանակում է թույլ չտալ, որ այլ ոճրագործություններ վերստին տեղի ունենան աշխարհում. «Այդ պատճառով, Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչումը Ֆրանսիայի համար պարտավորութուն է՝ հիշեցնելու համար այդ ոճրագործության հսկայական ծավալները, հիշողության տուրք մատուցել զոհերի հիշատակին, միաժամանակ ցեղասպանության հիշողությունը փոխանցել հետագա սերունդներին»:
Նա նշեց, որ Ֆրանսիան ցանկանում է ներդրում ունենալ նաև հաշտեցմանը, քանի որ հիշողությունը չպետք է օգտագործել մասնատվելու համար, այլ միավորվելու: Ֆրանսիայի նախագահը հույս ունի, որ առաջիկայում ի զորու կլինեն բացել հայ-թուրքական սահմանը:
«Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը նվիրված է խաղաղությանը՝ Հայաստանի, տարածաշրջանի, ողջ աշխարհի համար: 100-րդ տարելիցը կոչ է խաղաղության, հաշտեցման: Թուրքիայում շատ կարևոր բառեր կան, որոնք արդեն հնչել են, կան կարևոր բառեր, որոնք դեռ սպասում են հնչելու, կարևոր են ցավը մեղմացնելու համար: Վերահաստատում եմ, որ Ֆրանսիան իր բոլոր գործընկերների հետ միասին ամեն ինչ անելու է խաղաղ լուծում գտնելու համար: Սա է Երևանի ուձերը՝ խաղաղություն բոլորին, խաղաղություն զոհերի հիշատակի համար, վերապարողների հիշողության համար, Մերձավոր Արևելքի, տարածաշրջանի, համար: Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը խաղաղության ակտ է»,- իր խոսքն ամփոփեց Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը:

In May 1915, France, Great Britain and Russia adopted a Joint Declaration describing what was happening with the Armenian people as crime against humanity. It was the first time when the notion of crimes against humanity and civilization entered the historical records, French President said, according to Panorama.am.
As Francois Hollande said in his address at the commemoration event at the Tsitsernakaberd Memorial dedicated to the Armenian Genocide Centennial, France welcomed a part of those surviving Armenians that only had themselves and their memory as the only luggage. “They were looking for a new homeland. And they defended that new homeland with greatest courage when they were subject of Nazi attacks. With their talents and genius they contributed to the prosperity of France after the World War II, yet they have done it through preserving their memory and identity.”
The French President remembered those academicians, workers, doctors, artists, statesmen and community leaders, those who are equally Armenians and French and who unite Armenia and France, such as Charles Aznavour, who is a common pride of both nations.
“We acknowledge that it was because of annihilation of 1.5mln Armenians a century ago that the notion of genocide emerged. Lemkin coined the term of genocide in 1944. Since 2001, France recognized the Armenian Genocide with the full power of law. The 2001 law was a necessary act of truth, since only truth is capable of relieving the pain, pacify those who are present, and pay tribute to those perished,” Hollande said.
President Hollande stressed that France stands up against the denialism, since doing otherwise would mean committing the atrocities again. He also condemned the terrorist acts taking place in the Middle East nowadays that result in deaths among Muslims and Christians alike, including Syrian Armenians.
“It is crucial to be in Yerevan today and call upon everyone to protect minorities, especially the Christians in the East who are the wealth of the Middle East. We are obliged to bring our solidarity and support, we must protect all the democratic nations in order to have a common future in this region,” said Hollande in his statement.
He remarked that France wants to contribute to the reconciliation, too, since memory shall not be used for creating divisions, but for reunion. The French President expressed hope that the Armenian-Turkish border will be unsealed in the near future.
“The centennial of the Armenian Genocide is dedicated to peace, for Armenia, the region and the whole world. The centennial is a call to peace and reconciliation… I reiterate that France alongside all its partners will take every effort to promote peaceful settlement. This is the Yerevan's address – peace to all, peace to the memory of the victims, the memory of those that survived, to the Middle East and the region. The recognition of the Armenian Genocide is an act of peace,” President Hollande concluded.