Ռիգայում մայիսի 21-ին մեկնարկող Արևելյան գործընկերության գագաթնաժողովից երեք օր առաջ Եվրամիությունը հայտարարում է՝ պատրաստ է Հայաստանի հետ առաջարկությունների նոր փաթեթ ստորագրել, այն էլ ոչ միայն քաղաքական մասով։ Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակության ղեկավար Տրայան Հրիսթեան հրաժարվեց մանրամասներ հրապարակել, սակայն նշեց, որ Լատվիայի մայրաքաղաքում սպասվող գագաթաժողովը նոր հնարավորություններ կարող է ընձեռել Հայաստանին, հայտնում է «Ազատություն» ռադիոկայանը:
«Փաստաթղթերի մի ամբողջ փաթեթ արդեն պատրաստ է, այն կարող է ընդունվել Ռիգայի գագաթաժողովում, բայց քանի դեռ այդ փաստաթղթերը բանակցային փուլում են, ես չեմ կարծում, որ այս պահին ճիշտ կլինի մանրամասներ հաղորդել։ Բայց հստակ կարող եմ ասել, որ միայն քաղաքական համագործակցությամբ չենք սահմանափակվելու։ Բոլոր այն ուղղությունները, որոնք նախանշվել էին 2013 թվականի Վիլնյուսի գագաթաժողովի ժամանակ, պետք է որ արդեն հաստատում գտնեն այս փաստաթղթերում և ստորագրվեն»,- ասաց Եվրամիության դեսպանը։
Չնայած որ 2013-ին երեք ու կես տարի բանակցելուց հետո նախագահ Սերժ Սարգսյանը որոշեց հետ կանգնել Ասոցացման համաձայնագրից, Հրիսթեան ընդգծում է՝ Եվրամիությունը հարգանքով մոտեցավ այդ որոշմանը և չդադարեցրեց ու մինչ այժմ շարունակում է ֆինանսական աջակցությունը Հայաստանին՝ նախապես համաձայնեցված ոլորտներում։
«Արդեն կարող եմ ասել, որ մենք այս տարվա սկզբից սկսել ենք իրականացնել, այսպես ասած, վերանայված հանձնառությունները, կամ արդեն նոր հաստատված համաձայնությունները Հայաստանի հետ, ինչպես նաև ֆինանսական ամբողջ փաթեթը, որը ստորագրվեց այս տարվա սկզբին՝ 140-170 միլիոն եվրոյի չափով։ Պետք է նշեմ, որ նույնիսկ եթե գնահատենք այս աջակցությունը մեկ շնչի հաշվով, կարող եմ ասել, որ այն շատ հստակ համեմատելի է, և նույնիսկ հավասար այն աջակցության հետ, որը տրամադրվում է արդեն Ասոցացման համաձայնագիրը ստորագրած երկրներին»,- ընդգծեց Եվրամիության ներկայացուցիչը։
Եվրամիությունն, ըստ Հրիսթեայի, հետևում է նաև նախագահ Սերժ Սարգսյանի նախաձեռնած սահմանադրական բարեփոխումներին։ Վենետիկի հանձնաժողովի նման Եվրամիությունը ևս կարևորում է, որ մայր օրենքի փոփոխության հարցում իշխող Հանրապետականը լայն քաղաքական կոնսոլիդացիա ձևավորի։
«Եվրամիությունը միտված է հետևելու Վենետիկի հանձնաժողովի առաջարկներին, որոնց հիմնական ուղղությունը վերաբերում է գործընթացը հնարավորինս համակողմանի դարձնելուն, այսինք հնարավորինս շատ շահագրգիռ կողմերին այս հարցում ներգրավելուն, և իհարկե, մենք կշարունակենք հետևել այս գործընթացին»,- ասաց Հրիսթեան։
Խոսելով Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի մասին՝ ԵՄ դեսպանն ընդգծեց, որ հակամարտության խաղաղ կարգավորման անհրաժեշտությունը շարունակում է մնալ Եվրամիության ուշադրության կենտրոնում, սակայն դժվարացավ պատասխանել հարցին, թե կարո՞ղ է արդյոք Ռիգայի գագաթաժողովը Սերժ Սարգսյան-Իլհամ Ալիև հերթական հանդիպման առիթ դառնալ։
Ավելի վաղ Լատվիայի արտգործնախարարության «Արևելյան գործընկերություն» ծրագրի հարցերով դեսպան Յուրիս Պոյկանսը New Eastern Europe հանդեսի հետ զրույցում անդրադարձավ ընթացիկ տարվա մայիսի 21-ին և 22-ին Լատվիայի մայրաքաղաք Ռիգայում կայանալիք «Արևելյան գործընկերության» գագաթաժողովին, որն անցկացվելու է 2013թ. ի վեր առաջին անգամ:
Պաշտոնյան իր խոսքում նշել է, որ «իրենք կուզենային ավելի շատ պաշտոնական կապեր ունենալ մասնավորապես Հայաստանի, Ադրբեջանի ու Բելառուսի հետ»:
«Եվրոպական միության դաշնակիցների հետ մենք փորձում ենք այս պետություններից ամեն մեկի նկատմամբ անհատական մոտեցում մշակել: Եկեք քննարկենք օրինակ Հայաստանի դեպքը: Ռիգայի գագաթաժողովի շրջանակներում մենք կարող ենք հայտարարել ԵՄ-ի և Հայաստանի միջև նոր համաձայնագրի վերաբերյալ բանակցային գործընթացի մեկնարկի մասին: Թեև դա Ասոցացման համաձայնագիր չէ, այնուհանդերձ՝ այն բխում է Հայաստանի շահերից:
Ի տարբերություն Հայաստանի, Ադրբեջանը ցանկանում է ստորագրել ռազմավարական համագործակցության մասին համաձայնագիր, և այժմ մենք սպասում ենք այդ համաձայնագրի ստեղծմանը վերաբերող ադրբեջանական կողմի առաջարկներին»,- ասել է դեսպանը:
Լատվիացի դիվանագետը նաև իր խոսքում հատուկ ընդգծել է, որ «կայանալիք գագաթաժողովն ամենևին էլ ուղղված չէ Ռուսաստանի շահերի դեմ» : Ըստ Պոյկանսի՝ «իրենք ցանկանում ենք Ռուսաստանի հարևանների հետ, որոնք, ի դեպ, նաև իրենց հարևաններն են, Եվրոպայի սահմաններից դուրս ստեղծել բարգավաճող և կայուն գոտի»:

19 Май 2015 - 06:50 AMT
За три дня до саммита Восточного партнерства в Риге Европейский Союз заявляет, что готов подписать новый пакет предложений с Арменией, к тому же не только в политической части.
Глава делегации Евросоюза в Армении Траян Христеа отказался раскрывать детали, однако отметил, что ожидающийся в столице Латвии саммит может предоставить Армении новые возможности, сообщает Армянская служба Радио Свобода.
«Весь пакет документов уж готов, он может быть принят на саммите в Риге, но пока эти документы находятся на стадии переговоров, я не думаю, что в данный момент было бы правильно сообщать подробности. Но четко могу сказать, что мы не ограничимся лишь политическим сотрудничеством. Все те направления, которые были намечены во время саммита в Вильнюсе в 2013 году, должны быть утверждены в этом документе и подписаны», – сказал посол ЕС.
Христеа подчеркнул, что, несмотря на то, что в 2013 году, после трех с половиной лет переговоров, президент Армении Серж Саргсян решил отказаться от подписания Соглашения об ассоциации с ЕС, Евросоюз с уважением подошел к этому решению и не прекратил и до сих пор продолжает финансовое содействие Армении в ранее согласованных сферах.
«Я уже могу сказать, что с начала этого года мы начали реализовывать так называемые пересмотренные обязательства или уже вновь утвержденные соглашения с Арменией, а также весь финансовый пакет, который был подписан в начале этого года, в размере 140-170 млн евро. Должен отметить, что даже если оценивать это содействие на душу населения, то можно сказать, что оно очень четко сопоставимо и даже равно тому содействию, которое предоставляется странам, уже подписавшим Соглашение об ассоциации», – подчеркнул представитель ЕС.
Европейский союз, по словам Христеа, также следит за инициированными президентом Сержем Саргсяном конституционными реформами. Как и Венецианская комиссия, Евросоюз придает важность тому, чтобы правящая Республиканская партия в вопросе изменения основного закона страны сформировала широкую политическую консолидацию.
«Европейский союз намерен следовать рекомендациям Венецианской комиссии, основное направление которых касается того, чтобы процесс был по возможности всесторонним, то есть в этот процесс были вовлечены как можно больше заинтересованных сторон, и, конечно, мы продолжим следить за этим процессом», – сказал Христеа.
Говоря о нагорно-карабахском конфликте, посол ЕС подчеркнул, что необходимость мирного урегулирования конфликта по-прежнему остается в центре внимания ЕС, однако он затруднился ответить на вопрос, может ли в рамках саммита в Риге состояться очередная встреча президентов Армении и Азербайджана.
Ранее посол по особым поручениям по вопросам «Восточного партнерства» министерства иностранных дел Латвии Юрис Пойканс в интервью журналу New Eastern Europe, коснулся саммита «Восточного партнерства» 21-22 мая в столице Латвии Риге – первого саммита с 2013 года.
Чиновник отметил, что «они бы хотели более официальных связей, в частности, с Арменией, Азербайджаном и Беларусью».
«С союзниками из Европейского союза мы пытаемся разработать индивидуальный подход в отношении каждого из этих государств. Давайте обсудим, к примеру, случай Армении. В ходе саммита в Риге мы можем объявить о начале переговорного процесса относительно нового Соглашения между Арменией и ЕС. Хотя это не Соглашение об Ассоциации, тем не менее, он исходит из интересов Армении.
В отличие от Армении, Азербайджан желает подписать Соглашение о стратегическом сотрудничестве, и сейчас мы ожидаем предложений с азербайджанской стороны относительно создания этого Соглашения», – сказал посол.
Он особо подчеркнул, что «намеченный саммит вовсе не направлен против интересов России». По словам Пойканса, «они желают вместе с соседями России, которые, кстати говоря, являются также их соседями, за пределами границ Европы создать процветающую и стабильную зону».