Շատ արդարացիորեն Հայաստանը ԼՂ հակամարտության գործընթացում պնդում է այնպիսի միջազգային սկզբունքների կիրառման անհրաժեշտությունը, ինչպիսիք են ուժի գործոնի բացառումը, ժողովուրդների ինքնորոշումը և տարածքային ամբողջականությունը, իսկ Ադրբեջանն ավելի շատ կենտրոնացած է միջազգային իրավունքի մեկ՝ տարածքային ամբողջականության սկզբունքի վրա: Այս մասին ՆԱՏՕ-ի ԽՎ-ի՝ Երևանում անցկացվող 89-րդ Rose-Roth «Անվտանգությունն ու կայունությունը Հարավային Կովկասում. տևական խաղաղության խթանումը տարածաշրջանում թեմայով» սեմինարին հայտարարեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբում ֆրանսիացի նախկին համանախագահ Ժակ Ֆորը՝ հավելելով. «Բաքուն կենտրոնանում է միայն այդ մեկ սկզբունքի վրա», հայտնում է Tert.am-ը:
Ֆրանսիացի դիվանագետը հավելեց, որ 2014-ին Փարիզում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպման ժամանակ կողմերն ընդունել են, որ Ադրբեջանին այս չկարգավորված կարգավիճակը ձեռնտու է, քանի որ, մեջբերում ենք՝ «Ադրբեջանի համար ժամանակի գործոնը նշանակում է, որ նրանք հուսով են, որ օգուտներ կքաղեն տարածաշրջանում ժողովրդագրական անհամապատասխանություններից»:
Ժակ Ֆորը մանրամասնեց. «Հայտնի է, որ Ադրբեջանը 9 միլիոն է, Հայաստանը 3 միլիոն, և այդ ժողովրդագրական անհամապատասխանությունն ավելի է աճում: Եվ Ադրբեջանը հուսով է, որ օգուտներ կքաղի այդ անհամապատասխանությունից»:
Ինչպես նաև, ըստ ֆրանսիացի նախկին համանախագահի, այդ երկիրը ցանկանում է օգուտ քաղել նավթային էներգետիկ ծրագրերի եկամուտներից, որոնք այս բոլոր տարիներին ուղղվում են սպառազինությունների ձեռք բերմանը:
Ըստ որում, ֆրանսիացի միջնորդը նշեց, որ Ադրբեջանի միայն ռազմակայան բյուջեն շատ ավելին է, քան ՀՀ բյուջեն:
Հակամարտության չկարգավորված լինելը արտակարգ և լիազոր դեսպանը բացատրում է մի շարք գործոններով, որոնցից մեկը կողմերի միջև վստահության պակասն է, մյուսը՝ երկրների ղեկավարների մոտ փոխզիջումների գնալու քաղաքական կամքի բացակայությունը:
Պատճառներից առաջինին մասին խոսելով՝ ֆրանսիացի նախկին համանախագահն ասաց. «Կողմերից յուրաքանչյուրը նշում է պայմանավորվածություններ, որոնք չեն պահպանվել, խոսում է թշնամական վերաբերմունքի մասին՝ մյուս կողմի կողմից, չնայած նրան, որ միջնորդական գործընթացի հիմնական խնդիրներից մեկը դրանցից խուսափելն է: Եվ սա օգտագործվում է կողմի կողմից որպես արդարացում, թե ինչպես կարող եմ վստահել կողմին, եթե նրանք այսպիսի բան են անում կամ՝ ասում»:
Ժակ Ֆորը հայտարարեց, որ ակնհայտ է, որ ինչ-որ որոշակի պահի երկու կողմերն էլ պետք է ընդունեն գաղափարը, որ ինչ-որ որոշակի պահի պետք է հրաժարվեն ինչ-որ այլ բան ստանալու դիմաց:
Ըստ նրա՝ այս փոխզիջումների մթնոլորտը, ցավալիորեն, բացակայում է երկու կողմերի մոտ ու սեփական նկատառումները ներկայացրեց, թե ինչո՞ւ է այդպես. «Քաղաքական կամքի այս բացակայությունը երկու կողմերի համար, հիմնականում, ներքին քաղաքական գործընթացներն են, երկու պետությունների ղեկավարներն էլ վախենում են քննադատությունից, եթե բանակցությունների ընթացքում ինչ-որ քայլ ձեռնարկենք, որը կարող է երկրի ներսում դիտարկվել որպես անընդունելի զիջում։ Ահա, սա է նրանց հետ պահում»:
Հունիսի 18-ին Երևանում մեկնարկեց ՆԱՏՕ-ի ԽՎ Rose-Roth սեմինարը, որն անցնում է «Անվտանգությունն ու կայունությունը Հարավային Կովկասում. տևական խաղաղության խթանումը տարածաշրջանում» կարգախոսով: Առաջին նիստում ելույթ ունեցան ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը, ՆԱՏՕ ԽՎ-ում խորհրդարանական պատվիրակության ղեկավար, ԱԺ պատգամավոր Կորյուն Նահապետյանը, ՆԱՏՕ ԽՎ փոխնախագահ Պաոլո Ալլին, Հայաստանում Շվեյցարիայի դեսպան Լուկաս Գասսերը, ինչպես նաև ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը: Սեմինարի ընթացքում կքննարկվեն Հայաստան-ՆԱՏՕ գործակցության հարցեր, «Իսլամական պետության» վերելքը Մերձավոր Արևելքում և ազդեցությունը հայկական սփյուռքի վրա, միջնորդության դերը ղարաբաղյան կարագվորման հարցում, ՆԱՏՕ-ի գործընկերությունը Հարավային Կովկասում, փակ սահմանները, Էներգետիկ անվտանգությունը Հարավային Կովկասում և այլ թեմաներ:
Այս տարի սեմինարի մասնակիցների թիվն աննախադեպ է: Ադրբեջանը չի մասնակցում սեմինարին:
2014-ի ապրիլին Der Spiegel պարբերականը հրապարակեց Մոլդովայի, Հայաստանի ու Ադրբեջանի հետ ՆԱՏՕ-ի «հարաբերությունների զարգացմանը միտված գործնական միջոցների» գաղտնի ծրագիրը:
Համագործակցությունը Հայաստանի ու ՆԱՏՕ-ի միջև այժմ կառուցվում է Հայաստան-ՆԱՏՕ անհատական գործընկերության (Individual Partnership Action Plan – IPAP) ծրագրի հիման վրա, որը ստորագրվել է 2005 թ. դեկտեմբերին: Հայաստանը ոչ միայն գործակցում է ՆԱՏՕ-ի հետ պաշտպանական ոլորտում, այլև կանոնավոր խորհրդակցություններ է անցկացնում Դաշինքի անդամ պետությունների հետ իրավական պետության, բարեփոխումների թափանցիկության, ահաբեկչության ու կաշառակերության դեմ պայքարի ոլորտներում: Հայաստանը նաև մասնակցում է ՆԱՏՕ-ի խաղաղապահ առաքելություններին:

19 Июнь 2015 - 13:02 AMT
Армения весьма обоснованно выступает за урегулирование карабахского конфликта в соответствии с такими международными принципами, как исключение применения силы, самоопределение народов и территориальная целостность. А Азербайджан, по большей части, сконцентрирован на одном принципе – территориальная целостность.
Об этом в ходе 89-ого семинара Rose-Roth на тему «Безопасность и стабильность на Южном Кавказе: стимулирование длительного мира в регионе» заявил бывший сопредседатель Минской группы ОБСЕ от Франции Жак Фор, добавив: «Баку фокусируется только на одном этом принципе».
Французский дипломат добавил, что во время встречи президентов Армении и Азербайджана в Париже в 2014 году стороны приняли, что Азербайджану выгодна эта неурегулированность.
Жак Фор детализировал: «Известно, что население Азербайджана составляет 9 млн, а население Армении – 3 млн человек, и эта демографическое несоответствие еще больше усугубляется. И Азербайджан надеется, что получит выгоды от этого неравенства».
Также, согласно бывшему сопредседателю от Франции, Азербайджан желает получить выгоды от доходов по нефтяным энергетическим программам, которые все эти годы были направлены на приобретение вооружения.
При этом, французский дипломат отметил, что только оборонный бюджет Азербайджана в несколько раз превышает бюджет Армении.
Неурегулированность конфликта посол объясняет рядом факторов, один из которых заключается в отсутствии доверия между сторонами, второй – в отсутствии у руководителей этих стран политики уступок.
Говоря о первой причине, бывший сопредседатель от Франции сказал: «Каждая из сторон отмечает договоренности, которые не были соблюдены, говорит о вражеском отношении с противоположной стороны, несмотря на то, что одна из главных задач посреднической миссии заключается в их избежании.
И это используется с каждой из сторон в качестве оправдания, а потом они же говорят: «Как мы можем доверять тем, кто делает или говорит подобное», передает Tert.am.
Выступая в первый день семинара, министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян заявил, что в вопросе урегулирования карабахского конфликта, в особенности, когда речь идет о безопасности, важно на деле, а не формально оказывать содействие усилиям Минской группы ОБСЕ.
Он подчеркнул, карабахский конфликт является единственным вопросом, по которому Россия и США придерживаются общих позиций, а МГ – это та площадка, где эти страны сотрудничают и даже выступили с 5 заявлениями. «Это не просто общие заявления, в детально изученные и разработанные предложения, которые Армения приветствовала. Сегодня наша позиция созвучна с позицией международного сообщества и с предложениями тройки сопредседателей Минской группы», – отметил министр.
В отличие от Армении, Азербайджан отклонил все предложения и шаги, направленные на укрепление доверия между сторонами. Он отметил, что когда звучат противоречивые заявления относительно урегулирования нагорно-карабахского конфликта, это дает повод Азербайджану убедить общественность страны, что международное сообщество поддерживает позицию Баку, однако в реальности у международного сообщество своя позиция, которую не поддерживает Азербайджан.
Министр подчеркнул, что Армения не обращалась к какой-либо стране или организации оказать содействие армянской стороне. Позиция Армении была и остается неизменной – международное сообщество должно содействовать имеющей мандат международного сообщества Минской группе и это будет способствовать урегулированию конфликта, заключил Налбандян.