Հայ-ադրբեջանական սահմանին և ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում իրավիճակը վերահսկելի է, սակայն հակառակորդը փորձում է լարվածություն ստեղծել, չնայած հայկական զինված ուժերը հարևանների մոտ Եվրոպական խաղերի անցկացման ժամանակ ապահովել են հրադադարը՝ դեռ ավելին, ցուցաբերել զսպվածություն: Այս մասին ՀՀ կառավարության օգոստոսի 13-ի նիստում հայտարարել է պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը՝ ներկայացնելով առկա իրավիճակը:
Նախարարի խոսքով՝ լարվածությունը Եվրոպական խաղերից հետո մեկ բարձրանում, մեկ իջնում է:
«Մեր հարևանները փորձում են քաղաքական կամ տնտեսական դիվիդենտներ քաղել: Հրադադարը խախտվում է նաև հրաձգային զենքերից, ականանետներից: Վերջին օրերին հակառակորդը ձեռնարկել է նաև մի քանի դիվերսիոն հետախուզական փորձ, որոնք մեր կողմից կանխվել են», – ասել է Օհանյանը՝ հավելելով, որ ի պատասխան հայկական կողմի հայտարարությանը, որ պետք է երկխոսության և շփման գծում վստահության մեխանիզմների ձևավորման միջոցով պահպանել հրադադարը, հակառակորդը պատասխանում է լարվածության սրացմամբ:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունն օգոստոսի 12-ին տեղեկացրել էր Բաքվում անցկացված Եվրոպական խաղերից հետո իրավիճակը սրելու Ադրբեջանի փորձերի մասին ու նշել, որ օգոստոսի լույս 12-ի գիշերը հակառակորդը դիվերսիոն հարձակման 2 փորձ է ձեռնարկել, որոնք ձախողվել են։Դեռ հուլիսի 24-ին պաշտպանության նախարարը հայտնել էր, որ ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում լարվածության օրերին հակառակորդը ոչ միայն Արցախում, այլև ՀՀ սահմանամերձ բնակավայրերի ուղղությամբ է կրակում:Օգոստոսի 4-ին Տավուշի մարզի դիրքերից մեկում հակառակորդի կողմից արձակված կրակոցից վիրավորվել է պայմանագրային զինծառայող Սամվել Խարազյանն, ով Լոռու մարզի Կուրթան գյուղի բնակիչ է:
Ըստ Օհանյանի՝ հայկական ԶՈւ-ն իր պարտականությունները գերազանց են կատարում: Միաժամանակ, նախարարը ցավով նշել է, որ հայկական կողմն ունեցել է մեկ կորուստ, գրում է Panorama.am-ը:
«Պետք է բոլորիս սփոփանքի խոսքն ուղղենք զոհվածի հարազատներին: Մենք մեր առջև դրված խնդիրները կատարել ենք և պատրաստ ենք զսպման մեխանիզմներ ձևավորել», – ասել է Օհանյանը:
Օգոտոսի 12-ին` ժամը 12:30-ի սահմաններում, ՊԲ արևելյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասի մարտական հենակետում, հակառակորդի արձակած գնդակից մահացու հրազենային վիրավորում է ստացել զինծառայող Կարեն Պարույրի Հովհաննիսյանը: Դեպքի մանրամասները պարզելու համար կատարվում է քննություն:Ըստ ՊՆ մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանի ֆեյսբուքյան գրառման, զինծառայողը զոհվել է ադրբեջանցի դիպուկահարի կրակոցից:
Քննչական կոմիտեն դեպքի առթիվ քրգործ է հարուցել:
Օգոստոի 11-ին և լույս 12-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի ամբողջ երկարությամբ հակառակորդը շարունակել է տարբեր տրամաչափի հրաձգային և հրետանային զինատեսակներից ինտենսիվորեն խախտել հրադադարի պահպանման ռեժիմը: Բացի խոշոր տրամաչափի հրաձգային զենքերից, ադրբեջանական զինուժը հայ դիրքապահների ուղղությամբ 60 և 82 մմ-անոց ականանետերից արձակել է 154 արկ: Ընդհանուր առմամբ նշված ժամանակահատվածում հակառակորդը հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է ավելի քան 170 անգամ` հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով մոտ 2600 կրակոց:

13 Август 2015 - 09:27 AMT
Оганян: Азербайджан постоянно пытается спровоцировать напряжение, но ситуация на границе под контролем
Ситуация на армяно-азербайджанской границе находится под контролем. Об этом заявил министр обороны Армении Сейран Оганян на заседании правительства, представляя ситуацию на границе. По его словам, Азербайджан постоянно пытается спровоцировать напряжение, несмотря на то, что армянская сторона во время Европейских игр обеспечила реализацию соглашения о прекращении огня и проявила сдержанность.
«Уровень напряженности после Европейских игр то повышается, то снижается, наши соседи пытаются выиграть политические или же экономические дивиденды. Режим прекращения огня нарушается при помощи стрелкового оружия, минометов, в том числе 60, 82 и 120 мм. За последние дни противник организовал также несколько диверсионно-разведывательных вылазок, которые были пресечены с нашей стороны. В ответ на заявление армянской стороны о необходимости сохранения режима прекращения огня при помощи переговоров и разработки механизмов укрепления доверия на линии соприкосновения, противник отвечает обострением ситуации».
Министр заверил, что ВС Армении надлежащим образом выполняют свои обязанности. В то же время, Сейран Оганян с прискорбием сообщил, что с армянской стороны была одна жертва. «Необходимо направить слова утешения семье погибшего. Мы выполнили поставленные перед нами задачи, и готовы к формированию сдерживающих механизмов», – отметил он, передает Armenia Today.
12 августа, примерно в 12:30 по местному времени на боевой позиции дислоцированной на восточном направлении военной части Армии обороны НКР от выстрела азербайджанского снайпера смертельное ранение получил военнослужащий Карен Ованнисян. Об этом на своей странице в соцсети Facebook сообщил пресс-секретарь Минобороны Армении Арцрун Ованнисян.
По данному факту Следственным комитетом возбуждено уголовное дело. Проводятся необходимые следственные мероприятия для обеспечения всестороннего и объективного расследования.
До того Минобороны Армении выступило с заявлением, в котором отметило: «Азербайджан ежедневно нарушает режим прекращения огня, используя оружия различного калибра, а также минометы 60 и 82 мм. МО Армении практически каждый день представляет сводку нарушений.
Только 11-12 августа азербайджанская сторона выпустила 102 снаряда из минометов 82мм. В тот же период азербайджанские диверсионные группы предприняли две неудачные попытки проникновения через границу».
По сообщению Армии обороны НКР, 11 августа и в ночь на 12 августа на линии соприкосновения ВС Нагорно-Карабахской Республики и Азербайджана азербайджанские подразделения нарушили режим перемирия более 170 раз.
По армянским позициям было произведено порядка 2600 выстрелов из крупнокалиберного стрелкового оружия.
Передовые подразделения Армии обороны НКР с уверенностью выполнили поставленную перед ними боевую задачу и ответными мерами подавили активность противника.