ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարություն է տարածել Ադրբեջանի զինուժի կողմից խաղաղ գյուղերի ու ԼՂ ՊԲ թիկունքային ստորաբաժանումների հրետանակոծման վերաբերյալ:
Հայտարարությունում, մասնավորապես, ասվում է. «ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների և միջազգային կառույցների ուշադրությունն է հրավիրում այն հանգամանքի վրա, որ հրադադարի ռեժիմի խախտման ընթացքում ադրբեջանական կողմից հրետանու կիրառումը շփման գծում նոր իրադրություն է ստեղծում, ինչը լայնածավալ ռազմական գործողությունների անցման հերթական քայլն է: Հակամարտության կարգավորման քաղաքական գործընթացին աջակցելու նպատակով մինչ այժմ ՀՀ զինված ուժերի զուսպ պահվածքը, ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների և միջագային կառույցների արձագանքը որևէ կերպ չեն ազգում հակառակորդի վրա հրադադարի ռեժիմի պահպանման հարցում, դեռ ավելին, նրա մոտ սեփական զինված ուժերի գերազանցության պատրանք են ստեղծում` հրահրելով անպատժելիության մթնոլորտում դիմելու նորանոր արկածախնդրությունների»: «ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարում է, որ հակառակորդի կողմից իրադրության հետևողական լարումը, որը պարբերաբար հանգեցնում է մարդկային կորուստների, ինչպես նաև միջազգային հանրության անհասցե քննադատությունը և մտահոգություններն անընդունելի են: Ուստի հակառակորդին լռեցնելու, նրա գործողությունները կանխարգելելու և դրանով իսկ բանակցային գործընթացին աջակցելու նպատակով ՀՀ զինված ուժերի կողմից այսուհետ օգտագործվելու են հրետանային և հրթիռային խոցման համարժեք միջոցներ` մշտական խոցման տակ պահելով ադրբեջանական զինված ուժերի ստորաբաժանումների տեղակայման վայրերը, բոլոր զորաշարժերը, զինտեխնիկան և կենդանի ուժը», – ընդգծվում է հայտարարության մեջ:
Սեպտեմբերի 25-ին` ժամը 17:30-ի սահմաններում, ադրբեջանական զինուժի կողմից թուրքական արտադրության TR-107 կայանքներից հրթիռահրետանային արկակոծման է ենթարկվել ԼՂՀ ՊԲ-ի հյուսիս-արևելյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասը, որի հետևանքով բեկորային մահացու վիրավորում են ստացել ՊԲ զինծառայողներ Նորայր Միքայելի Խաչատրյանը (ծնված 1995թ.), Ռոբերտ Սուրենի Մկրտչյանը (ծնված 1995թ.), Հարութ Մաքսիմի Հակոբյանը (ծնված 1997թ.) և Կարեն Գևորգի Շահինյանը (ծնված 1997թ.):
Սեպտեմբերի 24-ի երեկոյան Ադրբեջանի կողմից Տավուշի մարզի սահմանամերձ գյուղերի գնդակոծության հետևանքով զոհվել էր երեք կին, ևս չորս գյուղացի վիրավորվել էին: Զոհվածներն են 83-ամյա Պայծառ Աղաջանյանը, 94-ամյա Շուշան Ասատրյանը, 41-ամյա Սոնա Ռևազյանը:Սեպտեմբերի 23-ին Ադրբեջանը գնդակոծել էր Տավուշի մարզի Դովեղ և Բարեկամավան գյուղերը: Զոհեր և վիրավորներ չկային, սակայն գյուղերը կրել են նյութական վնաս:Իսկ սեպտեմբերի սկզբին Ադրբեջանը մի քանի օր ինտենսիվ գնդակոծության է ենթարկել հայկական գյուղերը՝ կիրառելով խոշոր տրամաչափի գնդացիրներ, զենիթային թնդանոթներ, նռնականետներ, ականանետներ, 107-մմ ռեակտիվ հրետանային կայանքներ: Բացի զինծառայողներից, գնդակոծությունների ընթացքում վիրավորվել է նաև հինգ խաղաղ բնակիչ: Բացի այդ, զգալի վնաս է հասցվել բազմաթիվ բնակելի տներին ու համայնքային նշանակության շինություններին: Սեպտեմբերի 24-ին հայկական բանակի պատասխան գործողություններում ոչնչացվել է Պառավաքար գյուղի հարևանությամբ տեղակայված ադրբեջանական մարտական հենակետը, զոհվել էր հինգ ադրբեջանական զինվոր:
ՀՀ Քննչական կոմիտեն, իր հերթին, հայտնում է հրեետակոծման առիթով քրգործ հարուցելու մասին : Զոհերից բացի, տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ են ստացել և զինհոսպիտալ տեղափոխվել 16 ժամկետային զինծառայող՝ Արկադի Արմենի Մուրադյանը, Հարություն Նորիկի Թովմասյանը, Կարեն Սասունի Վարդանյանը, Վանիկ Ավետիքի Մարտիրոսյան, Թաթուլ Աշոտի Պողոսյանը, Սերգեյ Հարությունի Էլոյանը, Խաչատուր Հայրիկի Պապիկյանը, Յաշա Արկադիի Բաղդասարովը, Արման Արմենակի Ստեփանյանը, Նարեկ Սարմենի Թառումյանը, Կարեն Անատոլիի Երեմյանը, Սաֆար Արսենի Սաֆարյանը, Վուրգ Աղասու Գալստյանը, Ռազմիկ Նորիկի Խաչատրյանը, Սեդրակ Հովսեփի Ղարիբյանը, Հայկ Հովհաննեսի Հովհաննիսյանը:

26 Сентябрь 2015 - 09:57 AMT
Армянская сторона заставит азербайджанскую прекратить провокации: Артиллерия противника будет уничтожаться
Министерство обороны Армении обращает внимание сопредседателей Минской группы ОБСЕ и международных структур на то обстоятельство, что применение Азербайджаном артиллерии создает новую ситуацию на линии соприкосновения в зоне карабахского конфликта, что является очередным шагом к широкомасштабным военным действиям.
В распространенном Министерством обороны Армении заявлении отмечается, что сдержанное поведение ВС РА, проявленное для содействия политическому процессу урегулирования, реакция сопредседателей МГ ОБСЕ и международных структур не оказывают воздействия на противника в вопросе соблюдения перемирия, более того, создают у него впечатление военного превосходства, подвигая на все новые авантюры в атмосфере безнаказанности.
Министерство обороны Армении заявляет, что последовательное обострение противником ситуации, которое периодически приводит к человеческим жертвам, а также безадресная критика и высказывания обеспокоенности со стороны международного сообщества неприемлемы.
Потому дабы заставить противника замолчать, пресечь его действия и тем самым содействовать переговорному процессу ВС Армении отныне задействуют адекватные меры для уничтожения артиллерии и ракет, держа под постоянным прицелом места дислокации подразделений азербайджанских вооруженных сил, все передвижения армии, военную технику и живую силу, передает Armenia Today.
25 сентября и в ночь на 26 сентября на линии соприкосновения ВС Нагорно-Карабахской Республики и Азербайджана азербайджанские подразделения нарушили режим прекращения огня порядка 100 раз, произведя по армянским позициям более 100 выстрелов из оружия разного калибра, в том числе 60-, 82- и 120-миллиметровых минометов и гранатометов РПГ-7, СПГ-1.
Кроме того, при обстреле армянских позиций противник использовал реактивные ракетно-артиллерийские системы турецкого производства TR-107, а также, впервые с подписания соглашения о прекращении огня, – 122 мм гаубицы Д-30.
Как сообщает пресс-служба Минобороны НКР, в результате предпринятых передовыми частями Армии обороны НКР ответных действий, наступательные действия противника были подавлены.
24 сентября приграничное село Паравакар в Тавушской области Армении подверглось обстрелу со стороны азербайджанских ВС, в результате чего погибла 83-летняя жительница села Пайцар Агаджанян. Также в ходе обстрела села Бердаван погибли две женщины – 41-летняя Сона Ревазян (1974 г.р.) и 94-летняя Шушан Асатрян, двое мужчин получили ранения.
Позже, в ответ на обстрелы ВС Азербайджана приграничных сел Тавушской области Армении армянские военнослужащие ликвидировали, по меньшей мере, 5 азербайджанских солдат.
Еще 5 азербайджанских солдат получили ранения различной степени тяжести, 2 из них находятся в тяжелом состоянии. Была уничтожена также боевая позиция противника, расположенная на холмах напротив села Паравакар Тавушской области Армении.
Позже СМИ распространили информацию, согласно которой военнослужащий азербайджанской армии Эльшан Мамедов погиб в ходе столкновений с армянскими подразделениями.
Мамедов погиб в результате минометного обстрела азербайджанских позиций. Еще трое военнослужащих получили легкие осколочные ранения.
Следует отметить, что азербайджанские официальные структуры часто замалчивают реальные потери в армии: о гибели военнослужащих часто становится известно только сообщениям родственников погибших.
25 сентября, в районе 17:30, азербайджанская сторона обстреляла опорный пункт дислоцированной на северо-восточном направлении линии соприкосновении ВС Нагорно-Карабахской Республики и Азербайджана воинской части Армии обороны НКР. При обстреле применялись ракетно-артиллерийские системы турецкого производства TR-107.
В результате обстрела смертельные осколочные ранения получили военнослужащие Армии обороны НКР Норайр Хачатрян (1995 г.р.), Роберт Мкртчян (1995 г.р.), Арут Акопян (1997 г.р.) и Карен Шагинян (1997 г.р.). Есть раненые.
26 сентября президент Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакян 26 сентября подписал указы о награждении погибших военнослужащих медалью «За боевые заслуги» посмертно.