Այն, որ Ադրբեջանի գործողություններին համարժեք արձագանքի բացակայությունը ղարաբաղյան հակամարտության գոտում կհանգեցնի լարվածության էլ ավելի սրմանը, գրվել և ասվել է բազմիցս: Ինչպես ասում են, ինչն էլ պահանջվում էր ապացուցել:
Անպատժելիությամբ թևավորված պաշտոնական Բաքուն տարիներ շարունակ խափանել է խաղաղ բանակցությունները, զուգահեռաբար վտանգավոր մի իրավիճակ ստեղծելով առաջնագծում` ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում և Հայաստանի հետ սահմանին:
Տարիների հաստատում ստացած ադրբեջանցիների համոզումը «թե իրենց համար ոչ մի հետևանք չի լինի», մղում էր Ադրբեջանին գնալով լկտիանալ, արդեն բոլորովին չքաշվելով միջազգային հանրությունից:
1994-ին Հրադադարի մասին համաձայնագրի ստորագրումից 20 տարի անց ադրբեջանական ԶՈւ-ն կանոնավոր կերպով խախտել է «հրադադարը»` գնդակոծելով ոչ միայն հայկական կողմի ԶՈւ դիրքերը, այլ նաև գյուղերն ու քաղաքացիական բնակչությանը: Գնդակոծել է ինքնաձիգերից, գնդացիրներից, դիպուկահարների հրացաններից: Չէ՞ որ «միևնույն է` ոչ մի հետևանք չի լինի»:
2014-ին նշված Բիշքեկի արձանագրության 20-ամյակն Ադրբեջանը որոշեց «նշել»՝ էլ ավելի սրելով իրավիճակն ու խոշորացնելով կիրառվող զենքի տրամաչափը: 2014-ի դեկտեմբերին տարիների ընթացքում առաջին անգամ հայկական դիրքերը գնդակոծվեցին 60 և 82 մմ ականանետերից: Եվ ոչինչ: Մտահոգված միջազգային հանրությունը հոգոց հանեց` կոչ անելով կողմերին չխախտել հրադադարը, ու լռեց:
2014-ի նոյեմբերի 12-ին ադրբեջանական ԶՈւ-ն խոցեց ԼՂՀ ՊԲ ՌՕՈւ Մի-24 ուղղաթիռը, որն ուսումնամարզական թռիչք էր կատարում ԼՂՀ և Ադրբեջանի զորքերի շփման գծից ոչ հեռու: Ուղղաթիռը, որը սպառազինություն չուներ, խոցվեց և ընկավ չեզոք գոտում: Դրանում անձնակազմի 3 անդամ կար, որոնցից մեկը, ըստ որոշ տվյալների, կարող էր ողջ մնացած լինել: 10 օր շարունակ ադրբեջանական կողմը, գնդակոծելով ուղղաթիռի կործանման վայրը, թույլ չէր տալիս հայկական ուժերին մոտենալ ուղղաթիռին և տարհանել զոհվածների մարմինները` «չէ որ ադրբեջանցիների համար դա ոչ մի հետևանք չէր ունենալու»:
Նոյեմբերի 22-ին ԼՂՀ ՊԲ-ն հայտարարեց ուղղաթիռի կործանման վայրում հատուկ գործողություն անցկացնելու մասին: Տարածված հայտարարության մեջ ասվում էր, որ «հաշվի առնելով ադրբեջանական կողմի պաշտոնական հայտարարություններն ու բանականության իսպառ բացակայությունը, ԼՂՀ զինված ուժերը ստիպված դիմել են ուղղաթիռի անձնակազմի ճակատագիրն անկման վայրում պարզելու և դրանից բխող խնդիրները լուծելու հատուկ նշանակության գործողության»: Դեպքի վայրից տարհանվեցին ուղղաթիռի անձնակազմի անդամների դիերը և ուղղաթիռի որոշ անհրաժեշտ մասեր: Այս անգամ Ադրբեջանը չհամարձակվեց լրջորեն խոչընդոտել հատուկ գործողությանը` «բա որ որոշակի հետևանքներ լինեին»:
Սակայն ականանետերը շարունակում էին կրակել, ընդ որում՝ առանց որևէ հետևանքի ադրբեջանական կողմի համար: Միջնորդներն ի դեմս ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շարունակում էին ակտիվորեն «չհասկանալ», թե ով է լարվածության սրման մեղավորը:
Իսկ Ադրբեջանը շարունակեց հող նախապատրաստել և 2015-ի հունվարին արդեն գործի դրվեցին նռնականետերը: Միջազգային միջնորդները կրկին մտահոգված հոգոցներ հանեցին:
Օգոստոսին արդեն գործի դրվեցին թուրքական արտադրության TR-107 տիպի ռեակտիվ հրթիռահրետանային կայանքները: Սեպտեմբերի 25-ին ադրբեջանական զինուժի կողմից թուրքական արտադրության TR-107 կայանքներից հրթիռահրետանային արկակոծման ենթարկվեց ԼՂՀ ՊԲ հյուսիս-արևելյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասը, որի հետևանքով բեկորային մահացու վիրավորում ստացան ՊԲ զինծառայողներ Նորայր Խաչատրյանը, Ռոբերտ Մկրտչյանը, Հարութ Հակոբյանը և Կարեն Շահինյանը: Կան նաև վիրավորներ:
Ադրբեջանական կողմը գնալով ավելի ակտիվ է խոշորացնում տրամաչափը, արդեն ոչ թե փորձելով, թե ինչպիսին կլինի միջազգային արձագանքը, այլ համոզված լինելով, որ «միևնույն է՝ ոչինչ չի լինելու»: Ականանետերի տրամաչափը, օրինակ, արդեն 120 մմ է:
Իսկ սեպտեմբերի 26-ին կրակի դադարեցման համաձայնագրի ստորագրումից ի վեր առաջին անգամ ադրբեջանական կողմը կիրառեց 122-միլիմետրանոց Դ-30 հաուբից հրանոթ:
Իսկ ի՞նչ են ասում միջնորդները
Միջնորդները նույն միջազգային հանրության հետ մեկտեղ շարունակում են անել այն, ինչ անում էին միշտ` հոգոց հանում, գլուխները տարուբերում և մատ թափ տալիս:
Ճիշտ է, այս անգամ նրանք բացահայտ հայտարարեցին, որ «չգիտեն, թե ով է մեղավոր»:
«Մենք անկարող ենք հստակ հասկանալ, թե որտեղից է ծագել բռնությունը, քանի որ ամեն կողմը մեղադրում է մյուսին, կողմերը պետք է աշխատեն ԵԱՀԿ հետաքննության մեխանիզմի շուրջ, ինչպես քննարկել էին նախագահները»,- ասել են միջնորդներն իրենց հայտարարության մեջ:
Ավելի ուշ Մինսկի խումբը որոշեց, այնուամենայնիվ, կես քայլ առաջ անել` խոստովանելով, որ «Հայաստանը համաձայն է քննարկել մեխանիզմի մանրամասները, կոչ ենք անում Ադրբեջանին նույն կերպ վարվել»: Վերապահումով կարելի է համարել, որ սրանով համանախագահները խոստովանում են, որ Բաքուն է գլխավոր սադրիչը, բայց շատ մեծ վերապահումով:
Մինչդեռ, հայկական կողմը հերթական անգամ հասկանալով, որ չարժէ հույսը դնել միջնորդների ու տերությունների վրա, հայտարարեց, որ ինքը կստիպի ադրբեջանցիներին լռել: Մասնավորապես, ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարություն տարածեց` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների և միջազգային կառույցների ուշադրությունը հրավիրելով այն հանգամանքի վրա, որ հրադադարի ռեժիմի խախտման ընթացքում ադրբեջանական կողմից հրետանու կիրառումը շփման գծում նոր իրադրություն է ստեղծում, ինչը լայնածավալ ռազմական գործողությունների անցման հերթական քայլն է:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարեց, որ հակառակորդի կողմից իրադրության հետևողական լարումը, որը պարբերաբար հանգեցնում է մարդկային կորուստների, ինչպես նաև միջազգային հանրության անհասցե քննադատությունը և մտահոգություններն անընդունելի են:
«Ուստի հակառակորդին լռեցնելու, նրա գործողությունները կանխարգելելու և դրանով իսկ բանակցային գործընթացին աջակցելու նպատակով ՀՀ զինված ուժերի կողմից այսուհետ օգտագործվելու են հրետանային և հրթիռային խոցման համարժեք միջոցներ` մշտական խոցման տակ պահելով ադրբեջանական զինված ուժերի ստորաբաժանումների տեղակայման վայրերը, բոլոր զորաշարժերը, զինտեխնիկան և կենդանի ուժը»,- ընդգծվեց հայտարարությունում:
Թող հետո չասեն, որ չեն զգուշացրել:
Իսկ միջազգային հանրությունը շարունակում է մատ թափ տալ` բոլոր վրա:
Իսկ քանի որ մատ թափ տալուց Բաքուն հազիվ թե վախենա, ի՞նչ պետք է ակնկալի հայկական կողմը` «Գրա՞դ», «Ուրագա՞ն» թե «Սմե՞րչ»:

The fact that the absence of adequate response to Azerbaijan's provocations in the Karabakh conflict zone will lead to a further escalation of tension was much talked about.
Inspired by its own impunity, Baku has for years thwarted peace talks, creating dangerous situation at the line of contact with Nagorno Karabakh and on the border with Armenia.
Throughout the 20 years after signing the ceasefire agreement in 1994, Azerbaijani armed forces violated truce with surprising regularity, opening fire on Armenian military positions, villages and civilians. They shelled from assault rifles, machine guns, sniper rifles.
Azerbaijan “marked” the 20th anniversary of that very Bishkek protocol by escalating the situation and using larger-caliber weapons. In December 2014, for the first time in many years, 60- and 82-mm mortars were used to shell Armenian position. The international community signed worriedly, shook its head, called on all parties (!) to maintain ceasefire and fell silent.
On November 12, 2014, an Armenian Mil Mi-24 attack helicopter was shot down by Azerbaijani Armed Forces, killing all three crew members. After the shoot-down, Azeri forces continued shelling the crash site, preventing Armenian forces from retrieving the bodies for several days. On November 22, 2014, units of Armenian special forces successfully recovered the slain bodies of the three Armenian pilots, along with parts of the helicopter.
Meanwhile, Azerbaijan started using grenade launchers in January, 2015, with international mediators still worriedly sighing.
120-mm mortars came to be used in March, 2015.
While grenade launchers and mortars continued to fire, the OSCE Minsk Group Co-chairs continued to actively "not understand" who is to blame for the escalation.
In August, Azerbaijani armed forces began firing from Turkish-made TR-107 rocket launchers. They shelled, in particular, a Karabakh position on August 25, with the NKR defense army servicemen Norayr Khachatryan (born 1995), Robert Mkrtchyan (born 1995), Harout Hakobyan (born in 1997) and Karen Shahinyan (born in 1997) receiving deadly shrapnel wounds.
On September 26 for the first time in 20 years, Azeris used 122-mm howitzer D-30 to shell the Armenian positions.
What about the mediators?
The mediators, along with the same international community, continue sighing, shaking their heads and doing next to nothing to resolve the issue.
This time, by the way, the OSCE Minsk group Co-chairs openly declared they did not know who to blame. “While we are unable to determine with certainty how the violence originated since each side accuses the other, the parties should work towards an OSCE investigation mechanism as discussed between the Presidents,” the mediators said in a statement.
Later, however, the Co-chairs called for the Presidents of Armenia and Azerbaijan to accept an OSCE mechanism to investigate ceasefire violations. Without such a mechanism, they said, the sides will continue to blame each other for initiating deadly attacks on the line of contact and Armenia-Azerbaijan border. “Armenia has agreed to discuss the details of the mechanism, and we urged Azerbaijan to do the same,” the Co-chairs stated.
Meanwhile, the Armenian Defense Ministry issued a statement to draw the OSCE Minsk Group’s and the international institutions’ attention to Azeri aggression. The Ministry said, in particular, that Azerbaijan’s usage of artillery weapons escalates the situation at the contact line in Karabakh conflict zone, which is another step towards large-scale military actions.
The Defense Ministry stressed that consistent escalation by Azerbaijan, as well as the international community’s unaddressed criticisms and statements of concern are unacceptable.
“Therefore, in order to silence the rival, stop its actions and thereby contribute to the negotiation process, the Armenian armed forces will from now on take adequate measures to destroy artillery and missiles, keeping a constant eye on places of deployment of units of the Azerbaijani armed forces, all their moves, military equipment and manpower,” the Ministry said in a statement.
The international community continues shaking its fingers at everybody.
And since finger-shaking is unlikely to scarе Baku, what should the Armenian side expect? A Grad, an Uragan, or a Smerch?