Նոյեմբերի 9-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հրավերով աշխատանքային այցով Հայաստան է ժամանելու Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը։
Երևանում ՌԴ ԱԳ նախարարին կընդունի է նախագահ Սերժ Սարգսյանը։
Այցի ընթացքում կայանալու են Հայաստանի և Ռուսաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարների բանակցությունները, որոնց հաջորդելու Նալբանդյանի և Լավրովի համատեղ մամուլի ասուլիսը։
Վերջին անգամ Սերգեյ Լավրովը Հայաստան էր այցելել 2014-ի հունիսի 22-23-ը: Նրան ընդունել է Սերժ Սարգսյանը, կայացել են նաև արտգործնախարարների բանակցությունները:
Հանդիպումների ժամանակ քննարկվել են դեկտեմբերի 2-ին ՌԴ նախագահի` Հայաստան կատարած պետական այցի շրջանակում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման ընթացքը, հայ-ռուսական դաշնակցային փոխհարաբերությունների, ռազմավարական գործընկերության հետագա խորացման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերը, Եվրասիական միությանը Հայաստանի անդամակցության գործընթացը: Երևանյան բանակցությունների ընթացքում կքննարկվեն ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացն առաջ մղելուն ուղղված ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերը։

Глава МИД России Сергей Лавров 9 ноября посетит с рабочим визитом Ереван. Визит состоится по приглашению главы МИД Армении Эдварда Налбандяна, сообщает пресс-служба внешнеполитического ведомства Армении
Главу внешнеполитического ведомства России примет президент Армении Серж Саргсян. В ходе визита состоятся переговоры глав МИД Армении и РФ, по итогам которых состоится совместная пресс-конференция.
Прошлый офциальный визит Сергея Лаврова в Ереван состоялся 22-23 июня 2014 года. В ходе визита состоялись его переговоры с Эдвардом Налбандяном, а также встреча с Сержем Саргсяном.
Также Сергей Лавров посетил Мемориальный комплекс «Цицернакаберд», где возложил венок к памятнику жертвам Геноцида и цветы к вечному огню, увековечивающему память жертв Геноцида армян.
Директор Музея-института Геноцида армян Айк Демоян вручил главе МИД России памятную медаль, которая является точной копией золотой монеты, выпущенной в 1915 году в Санкт-Петербурге. На монете выгравировано «Русские армянам в годину испытания».