Եվրոպական միության և ՀՀ-ի միջև նոր համաձայնագրի մասին բանակցությունները կսկսվեն 2015-ի դեկտեմբերի սկզբին: Այս մասին հայտնել է ՀՀ արտաքին գործերի փոխնախարար Կարեն Նազարյանը` նշելով, որ այդ մասին քննարկումներ են եղել վերջերս Երևանում գտնվող ԵՄ պատվիրակության և Արտաքին գործերի նախարարության միջև:
«Երևան էր ժամանել ԵՄ արտաքին հարաբերությունների ծառայության պատվիրակությունը և այդ առիթով եղան քննարկումներ: Մտքեր են փոխանակվել ժամկետների շուրջ, ենթադրում ենք դեկտեմբերի սկզբին կսկսվեն բանակցությունները, երկու կողմից էլ կա պատրաստակամություն այն իրականացնել մինչև տարեվերջ», – ասել է Նազարյանը:
Անդրադառնալով փաստաթղթի բովանդակային մասին՝ նա նկատել է, որ բանակցությունները չեն սկսվելու զրոյից:
«Խոսքը վերաբերում է դեռևս 2014-ից սկսած մտքերի փոխանակման գործընթացին, որի նպատակն էր ուրվագծել այն շրջանակը, որը պետք է լինի բանակցության առարկա: Կարող եմ ասել, որ քննարկումները հաջող էին, բովանդակային էին, և այդ քննարկումների արդյունքներն է, որ մեզ լավատեսությամբ է տրամադրում ապագա բանակցությունների ընթացքի առումով: Հուսամ, որ դրանք կլինեն արդյունավետ, խորը բովանդակային և մեծապես կարտահայտեն բանակցությունների արդյունքը», – ասել է Նազարյանը, գրում է Tert.am-ը:
Հարցին, թե Ասոցացման համաձայնագրից ինչ էական կետերով է տարբերվելու նոր փաստաթուղթը, փոխնախարարը պատասխանել է, որ փոփոխության ենթարկվելու խորը և համապարփակ ազատ առևտրի գոտուն վերաբերող դրույթները, իսկ տնտեսական մասից դուրս հնարավորինս պահպանվելու են նախկին փաստաթղթի ձեռքբերումները:
Կարդացեք նաև՝ ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար. Երրորդ ուժերը չեն խափանի ՀՀ-ԵՄ նոր բանակցությունները

The EU-Armenia negotiations on a new cooperation agreement will start in early December, a Deputy Foreign Minister said Thursday, November 12, Tert.am reports.
“A delegation from the EU External Action Service recently visited Yerevan for discussions. The negotiations will probably start in early December, with a mutual willingness to launch them by the end of this year,” Karen Nazaryan told a press conference.
Commenting on the essential differences between the new deal from the EU-Armenia Association Agreement, the Deputy Minister said the clauses included in the free and comprehensive trade area deal are going to be reconsidered (to ensure compliance with Armenia’s commitments to the Eurasian Economic Union). Achievements in other areas of economic cooperation will be maximally retained, he said.
“The economic part will naturally undergo essential changes, with the Economy Ministry still discussing the issue with corresponding EU partners,” Nazaryan added.