Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը Մոսկվայում կայացած մամուլի ասուլիսում հերքել է որոշ լրատվամիջոցների հաղորդագրություններն այն մասին, թե միջազգային միջնորդները ճնշում են գործադրում Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի վրա` ստիպելու համար նրանց համաձայնվել հակամարտության կարգավորմանը, հրաժարվելով որոշ տարածքներից:
«Այն պնդումները, թե ինչ-որ ճնշում է գործադրվում Հայաստանի և Ղարաբաղի վրա, չի համապատասխանում իրականությանը: Եթե այդպիսի ճնշում լիներ, Հայաստանի իշխանություններն ուղղակի կասեին այդ մասին»,-ասել է Սահակյանը, հայտնում է ՌԲԿ-ն:
Հարցին, թե հնարավոր համարում, որ Ստեփանակերտի օդանավակայանի շահագործման հանձնվելուց հետո Լեռնային Ղարաբաղը միանա Միջին և Մերձավոր Արևելքում հակաահաբեկչական կոալիցիայի գործողություններին, Սահակյանը նախ արձագանքել է, թե այն, որ Լեռնային Ղարաբաղը կարողանում է դիմակայել Ադրբեջանի հարձակումներին, արդեն հակաահաբեկչական պայքարի դրսևորում է, ապա հավելել է եթե Ստեփանակերտի օդանավակայանը շահագործվի, Լեռնային Ղարաբաղը պատրաստ է բանակցել այդ հարցի շուրջ,հաղորդում է «Ազատություն» ռադիոկայանը:
ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի Երևան այցից հետո ռուսական «Կոմերսանտը» գրել էր, թե իբր հանդիպման ժամանակ քննարկվել է նախկին ԼՂԻՄ հարակից տարածքների հանձնման հնարավորությունը Ադրբեջանին, բացառությամբ 1-2-ի, ապառազմականացման և հակամարտությունը բացառապաես խաղաղ ճանապարհով կարգավորելու Բաքվի համաձայնության դիմաց:
Համաձայն ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների 2009-2013թթ.-ի հայտարարությունների՝ հակամարտության լուծումը ներառում է տարրել, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի հարակից շրջանների վերադարձ, Լեռնային Ղարաբաղի համար միջանկյալ կարգավիճակ և ինքնիշխանության ու անվտանգության երաշխիքներ, միջանցք, որը կկապի Հայաստանը Լեռնային Ղարաբաղին, ԼՂ վերջնական կարգավիճակ, որը կորոշվի ապագայում՝ իրավական ուժ ունեցող ազատ կամարտահայտման շնորհիվ, բոլոր փախստականների վերադարձ, ինչպես նաև անվտանգության միջազգային երաշխիքներ, այդ թվում` խաղաղապահ գործողություններ։
ՀՀ արտաքին գործերի փոխնախարար Կարեն Նազարյանը, մեկնաբանելով Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի Հայաստան կատարած այցի ժամանակ ԼՂՀ հարցի քննարկումը, ասել է. «ԼՂՀ հիմնահարցի համապարփակ կարգավորման հարցում ՀՀ-ի ու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի միջնորդների համար անընդունելի է առանձնացնել ու քննարկել ինչ-որ բաղադրիչներ»:
ԼՂՀ նախագահը նշել է, որ հակամարտության կարգավորման համար անհրաժեշտ է Ղարաբաղի ներկայացուցիչների մասնակցությունը բանակցություններին: «Առանց մեր անմիջական մասնակցության ղարաբաղյան հակամարտությունը չի կարող կարգավորվել: Սա պետք է լինի ելման կետը: Պատմության մեջ չկա այնպիսի դեպք, երբ մի ամբողջ ժողովրդի ճակատագիր որոշվել է առանց նրա մասնակցության»,-ասել է Բակո Սահակյանը: Նա հավելել է, որ պետք է վերականգնել ձևաչափը, որը սահմանվել է 1994թ. Բուդապեշտի գագաթնաժողովում:
ԼՂՀ նախագահը մամուլի ասուլիսում կրկին շեշտել է, որ Լեռնային Ղարաբաղը չի կարող լինել Ադրբեջանի իրավասության տակ:

12 Ноябрь 2015 - 13:24 AMT
Президент Нагорно-Карабахской республики Бако Саакян на пресс-конференции в Москве опроверг сообщения СМИ об оказании международными посредниками давления на Армению и Нагорный Карабах, цель которого — заставить их согласиться на урегулирование конфликта при отказе от некоторых территорий.
«Должен сказать то, что преподносится так, что есть некоторое давление на Армению и Карабах, — это не соответствует действительности», — заявил Саакян. Если бы такое давление было, об этом бы прямо заявили власти Армении, указал Саакян, пишет РБК.
По итогам визита министра иностранных дел РФ Сергея Лаврова в Ереван газета «Коммерсант» сообщила, что в ходе встреч обсуждалась возможность сдачи Азербайджану территорий, прилегающих к бывшей НКАО за исключением одного или двух районов в обмен на их демилитаризацию и согласие Баку решать конфликт исключительно мирным путем. Идея о сдаче Азербайджану территорий, не входящих в границы НКАО и ныне подконтрольных НКР является частью пунктов урегулирования конфликта в рамках Мадридских принципов. Помимо вышеперечисленного, принципы подразумевают временный статус для Нагорного Карабаха, определение дальнейшего статуса путем волеизъявления народа, сохранение коридора между Арменией и Нагорным Карабахом, возврат беженцев.
МИД Армении, комментируя информацию, заявил, что для Еревана и Минской группы ОБСЕ неприемлемо выделение какого-либо отдельного компонента в рамках пакетного урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
Саакян заявил, что для урегулирования конфликта необходимо участие в переговорах представителей Карабаха: «Без нашего прямого участия не может быть решения карабахского конфликта. Это должно стать исходной точкой. Нет в истории такого аналога, чтобы решалась судьба целого народа без его участия». Саакян подчеркнул, этого должен быть восстановлен формат, определенный на саммите в Будапеште в 1994 году – трехсторонние переговоры между представителями Еревана, Степанакерта и Баку.
Саакян отметил также, что возвращение Нагорного Карабаха под юрисдикцию Азербайджана невозможно.
В свою очередь, радиостанция «Свобода» сообщает, что отвечая на вопрос о том, может ли Карабах присоединиться к действиям против терроризма на Ближнем Востоке после открытия аэропорта, Саакян заявил, что противостоять Азербайджану – уже борьба с терроризмом. При этом он подчеркнул, что если аэропорт Степанакерта начнет эксплуатироваться, власти НКР готовы обсудить этот вопрос.