Նոյեմբերի 15-ին Ռուսաստանի ՌՏՈւ Ան-124 տրանսպորտային ինքնաթիռը, որն օդ էր բարձրացել Գյումրիի օդանավակայանից, և, հավանաբար, Ռուսաստան էր ուղևորվում, որոշ ժամանակ անց ստիպված է եղել վերադառնալ, քանի որ Ադրբեջանն արգելել է ինքնաթիռին մուտք գործել իր օդային տարածք: Տեղեկությունն այդ մասին հրապարակվել է ավիացիոն Mil Avia բլոգում, հայտնում է Razm.info-ն:
Հրապարակմանն ամրագրված է օդաչուի ռադիոբանակցությունների ձայնագրությունը Գյումրիի օդանավակայանի կարգավարի հետ: Ըստ ձայնագրության, օդաչուն հայտնել է, որ ստիպված է օդանավակայան վերադառնալ, քանի որ «Ադրբեջանի ռազմական սեկտորն արգելել է մուտքը գոտի»:
Դեռևս ոչ պաշտոնական Բաքուն, ոչ Մոսկվան, ոչ էլ Երևանը մեկնաբանություններով հանդես չեն եկել:
Գյումրիում է տեղակայված Հայաստանում 102-րդ ռուսական ռազմակայանը, որի նյութատեխնիկական ապահովումն իրականացվում է հիմնականում օդային ճանապարհով:

Russian Air Forces jet AN-124 Ruslan that took off from the airport in Gyumri, Armenia was denied entry into Azeri airspace, Razm.info reports.
The jet, heading for Russia on Sunday, November 15, was forced to turn back shortly after the take-off.
Aviation blog mil_avia was the first to report the incident.
The publication also includes the pilot's radio communications with the dispatcher at Gyumri airport.
According to the records, the pilot said he was forced to return as “the Azerbaijani military sector forbade entry to the zone.”
Deployed in Armenian city of Gyumri, the 102nd Russian military base has its logistical support carried out mainly by air.