Նոյեմբերի 24-ին երկօրյա պաշտոնական այցով Հայաստան կժամանի Սերբիայի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Բրատիսլավ Գաշիչի գլխավորած պատվիրակությունը: Այս մասին հայտնում է ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը:
Նոյեմբերի 25-ին` ժամը 10.00-ին, ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում տեղի կունենա պատվիրակության դիմավորման պաշտոնական արարողությունը:
ՀՀ կառավարությունը նոյեմբերի 19-ի նիստում գործադիրի կողմից հավանություն է տվել Հայաստանի Հանրապետության և Սերբիայի Հանրապետության կառավարությունների միջևպաշտպանության բնագավառում գործակցության մասին» համաձայնագրի կնքմանը։
Համաձայն նախագծի՝ նպատակն է կողմերի միջև պաշտպանության բնագավառում հաստատել գործակցության հիմնական սկզբունքներն ու ընթացակարգերը:
Կողմերը կհամագործակցեն հավասարության, փոխադարձության և փոխշահավետության սկզբունքների հիման վրա, մասնավորապես հետևյալ ոլորտներում՝ պաշտպանական և անվտանգության քաղաքականության, ռազմատնտեսական համագործակցության, ռազմաիրավական ոլորտի գործակցության խաղաղապահ առաքելությունների և այլն։
Հայաստանի Հանրապետության և Սերբիայի Հանրապետության միջև դիվանագիտական հարաբերությունները հաստատվել են 1993-ի հունվարի 14-ին: 2011-ի ապրիլի 5-ին Բելգրադում ստարագրվել է համաձայնագիր երկու երկրների կառավարությունների միջև օդային հաղորդակցությունների մասին: Նույն օրը ստորագրվել է համաձայնագիր կառավարությունների միջև դիվանագիտական անձնագրեր կրող անձանց մուտքի արտոնագիր ստանալու պահանջի վերացման մասին:

Министр обороны Сербии Братислав Гашич прибудет вечером 24 ноября с официальным визитом в Армению. Об этом сообщает пресс-служба МО Армении.
25 ноября в административном комплексе Минобороны состоится официальная церемония встречи сербской делегации.
Правительство Армении в ходе заседания 19 ноября одобрило подписание соглашения между Республикой Армения и Республикой Сербия о сотрудничестве в сфере обороны.
Как отметил в ходе заседания замминистра обороны Армении Ара Назарян, целью соглашения является определение сторонами основных принципов сотрудничества, а также его повестки.
Стороны будут сотрудничать, основываясь на принципах равенства, взаимности и взаимной выгоды, в частности в сферах политики обороны и безопасности, в военно-экономической, военно-правовой отраслях, при осуществлении миротворческих миссий.
Дипломатические отношения между Арменией и Сербией были установлены 14 января 1993 года.
Национальное собрание Армении ратифицировало соглашения с ЕС об упрощении визового режима и реадмиссии 11 ноября 2013 года. Оно вступило в силу через месяц после ратификации.
Соглашение об упрощении процедур выдачи виз было подписано в декабре 2012 года, а Соглашение о реадмиссии между Арменией и Евросоюзом – в апреле 2013 года.