ՀՀ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Դավիթ Հարությունյանը չի բացառում, որ վարչապետ կարող է դառնալ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
«Եթե Հանրապետական կուսակցությունը, հատկապես մեծամասնական պատգամավորների հաշվին ունենա մեծամասնություն խորհրդարանում, ապա կձևավորի իր կառավարությունը: Ես չեմ բացառում, որ, ի վերջո, վարչապետ կդառնա Սերժ Սարգսյանը, և գործադիր իշխանության բոլոր լծակները կտեղափոխվեն ՀՀ նախագահի դաշտից դեպի վարչապետ», – ասել է Հարությունյանը, հայտնում է «Ա1+»-ը:
Նրա խոսքով՝ դա շատ բնական զարգացման սցենար է, եթե սահմանադրությունը չփոխվի:
«Կարծում եմ, իշխանությունը ամեն ինչ կանի, որպեսզի նախագահ ևս լինի իր թեկնածուն, բայց անգամ եթե նախագահ է լինելու ընդդիմադիր թեկնածուն, ապա նա արդեն զրկված կլինի գործադիր իշխանության լծակներից, որովհետև խորհրդարանական մեծամասնությամբ դրանք օրենքի ուժով կստանձնի վարչապետը: Մենք կունենանք գրեթե այն պատկերը, ինչ վարչապետ Պուտինի և նախագահ Մեդվեդևի պարագայում», – նկատել է Հարությունյանը:
Հուլիսի 16-ին ՀՀԿ խորհրդի նիստից հետո Կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Դավիթ Հարությունյանը լրագրողներին ասել է, որ նոր սահմանադրության ընդունման դեպքում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը չի նախատեսում զբաղեցնել ո՛չ վարչապետի, ո՛չ նախագահի, ո՛չ ԱԺ նախագահի պաշտոնը:
Նրա խոսքով՝ նոր Սահմանադրությունը հերքեց կարծիքը, թե գործող նախագահն իր իշխանության վերարտադրության հարցն է լուծում:
ՀՀ-ում դեկտեմբերի 6-ին կանցկացվի սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվե:
Սահմանադրական փոփոխությունները ենթադրում են անցում կառավարման կիսանախագահական ձևից խորհրդարանականին, նախագահի ընտրության անուղղակի համակարգ ընտրիչների ինստիտուտի ներմուծմամբ, նախագահի լիազորությունների զգալի կրճատում և խորհրդարանի, կառավարության և վարչապետի դերի մեծացում, ընտրությունների մեծամասնական համակարգի վերացում և ամբողջական անցում խորհրդարանի ձևավորման համամասնական համակարգին: Առավել խնդրահարույց է այն դրույթը, որը ենթադրում է քաղաքական ուժերից մեկի պարտադիր մեծամասնության ձևավորում խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքում և երկրորդ փուլի անցկացում մեծամասնության բացակայության դեպքում: ԱԺ-ում ներկայացված «Ժառանգություն», «Օրինաց երկիր» ՀԱԿ կուսակցությունները դեմ են բարեփոխմանը, իշխող ՀՀԿ-ն, ինչպես նաև ՀՅԴ-ն և «Բարգավաճ Հայաստանը» կողմ են փոփոխություններին, որոշ ուժեր, այդ թվում ընդդիմադիր պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանի «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը, հայտարարել են, որ չեն մասնակցելու քննարկումներին և բարեփոխումներին:

The Minister – Chief of Government Staff said he does not rule out the possibility of President Serzh Sargsyan becoming the Prime Minister.
“If the ruling Republican Party enjoys majority in the parliament, it will form its own government,” Davit Harutyunyan said in an interview with Al+. In case Serzh Sargsyan becomes the Prime Minister, he will control key levers of power.”
“I believe the authorities will do their best to have their own candidate as President, but even if an opposition runner wins, they will be deprived of the executive power’s levers. We will have something like the Prime Minister Vladimir Putin-President Dmitry Medvedev situation,” Harutyunyan noted.
The referendum on the constitutional amendment is set for December 6.
President Serzh Sargsyan signed a decree setting December 6, 2015 as the date for the referendum on constitutional reforms in Armenia.
According to the draft Constitution, the President is elected for 7 years instead of the current 5 and can only serve one term. The President should be a permanent resident of Armenia during the previous 7 years, instead of the current 10. The amendments ban the President from affiliation with a political party. Article 125 of the draft Constitution sets the procedure of a presidential election. The President shall be elected by an assembly consisting of an equal number of Armenian parliament members and representatives of local government bodies, appointed by municipalities themselves. The Prime Minister will become the supreme commander-in-chief of the Armenian armed forces during the period of military operations. He is appointed by the President, who, in particular, confirms the candidate nominated by the political force that won the National Assembly elections. No more than 18 ministries can be formed.