Հայաստանի Հանրապետության տարածքում մեկնարկել է Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեն: Հանրաքվեի դրված սահմանադրական փոփոխությունների նախագիծը նախատեսում է անցում կիսանախագահական կառավարման համակարգից խորհրդարանական կառավարման համակարգի:
1997 ընրտատեղամասեր բացվել են առավոտյան ժամը 8:00-ին: Քվեարկությունը կտևի 12 ժամ: Երեկոյան 20:00 ընտրատեղամասերը կփակվեն և քվերակությունը կհամարվի ավարտված:
Հայաստանի Հանրապետության ընտրողների ռեգիստրում ընդգրկված հանրաքվեի մասնակիցների ընդհանուր թիվն է` 2 մլն 550 հազար 323:
Հանրաքվեի ժամանակ դիտորդական առաքելություն են իրականացնում 18 տեղական հասարակական կազմակերպություն և 6 միջազգային կազմակերպություն, որոնց թվում են դիտորդներ ԱՊՀ դիտորդական առաքելությունից, ԱՊՀ միջխորհրդարանական կազմակերպությունից, օտարերկրյա ԿԸՀ ներկայացուցիչներ, դիտորդներ ԵԽԽՎ-ից, ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ից, ինչպես նաև ՀՀ-ում հավատարմագրված դեսպանությունների ներկայացուցիչներ:
Անկախ Հայաստանի պատմության մեջ դեկտեմբերի 6-ի հանրաքվեն 3-րդն է:
Սահմանադրական փոփոխությունները ենթադրում են նախագահի ընտրության անուղղակի համակարգ ընտրիչների ինստիտուտի ներմուծմամբ, նախագահի լիազորությունների զգալի կրճատում և խորհրդարանի, կառավարության և վարչապետի դերի մեծացում, ընտրությունների մեծամասնական համակարգի վերացում և ամբողջական անցում խորհրդարանի ձևավորման համամասնական համակարգին:
ԱԺ-ում ներկայացված «Ժառանգություն», «Օրինաց երկիր» ՀԱԿ կուսակցությունները դեմ են փոփոխությանը, իշխող ՀՀԿ-ն, ինչպես նաև ՀՅԴ-ն և «Բարգավաճ Հայաստանը» կողմ են փոփոխություններին, որոշ ուժեր, այդ թվում ընդդիմադիր պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանի «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը, հայտարարել են, որ չեն մասնակցելու քննարկումներին և բարեփոխումներին:

Armenia is voting on amendments to Constitution today, December 6.
1997 polling stations opened across the republic at 8 am local time, set to close at 8 pm. The total number of voters is 2 550 323.
18 local and 6 international organizations are monitoring the referendum, including: CIS observer mission, CIS Interparliamentary Assembly, foreign Central Election Committees, Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE), OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODHIR), representatives of foreign embassies accredited to Armenia.
The December 6 referendum is the third one in the history of independent Armenia, seeking a transition from the semi-presidential system of government to a parliamentary one.
The most controversial is the provision envisaging compulsory formation of majority of one of political parties in parliamentary elections and holding a second round in case no majority is formed. Represented in the National Assembly, Heritage, Rule of Law and Armenian National Congress parties are against the amendments, while the ruling Republican, as well as Armenian Revolutionary and Prosperous Armenia parties are in favor of changes. Some political powers, including MP Nikol Pashinyan's Civil Agreement, have declared their intention to not participate in the discussions and reforms.