Հայաստանի կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովն ամփոփել է 1997 ընտրատեղամասից ստացված Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեի նախնական տվյալները:
Փոփոխություններին կողմ է քվեարկել ընտրելու իրավունք ունեցողների 63.35%-ը՝ 825.622 քվե: Դեմ է քվեարկել 421.593 ընտրող կամ 32.35%-ը: «Այո»-ի համար քվեարկել է ցուցակներում ընդգրկված ընտրոնղերի ընդհանուր թվի 32.17%-ը:
Դեկտեմբերի 6-ին Հայաստանում անցկացված սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեին մասնակցել է ընտրողների 50.51%-ը: Սահմանադրական փոփոխությունները ենթադրում են նախագահի ընտրության անուղղակի համակարգ, նախագահի լիազորությունների զգալի կրճատում և խորհրդարանի, կառավարության և վարչապետի դերի մեծացում, ընտրությունների մեծամասնական համակարգի վերացում և ամբողջական անցում խորհրդարանի ձևավորման համամասնական համակարգին: Որպեսզի հանրաքվեի դրված նախագիծը համարվի ընդունված, նրան պիտի կողմ քվեարկի քվեարկության մասնակիցների կեսից ավելին, բայց ոչ պակաս, քան ընտրական ցուցակներում ընդգրկված քաղաքացիների մեկ քառորդը:
Հանրաքվեի կարևորագույն զարգացումներին ու հանրաքվեի հրապարակվելիք արդյունքներին՝ կարող եք ծանոթանալ PAN-ի թարմացվող լրահոսում:

Armenia's Central Electoral Commission published the preliminary results of the referendum on constitutional amendments in Armenia. According to the data, 63.35 % of voters have cast ballot in favor of changes. 32.35% of people have voted against. Data from all 1997 polling stations have been summarized.
1 296 368 (50.51%) people have voted in the referendum. According to the Central Electoral Commission (CEC), 388 506 (45.9%) voters cast ballots in Yerevan.
The Armenian citizens voted Sunday, December 6, on the amendments to Constitution.1997 polling stations opened across the republic at 8 am local time and closed at 8 pm sharp. 18 local and 6 international organizations monitored the referendum, including CIS observer mission, CIS Interparliamentary Assembly, foreign Central Election Committees, Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE), OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODHIR), representatives of foreign embassies accredited to Armenia.