Հայաստանի Զինված ուժերի զարգացման պլանով նախատեսվում է զարգացնել բոլոր զինատեսակները և նոր միջոցներ ձեռք բերել: Այս մասին լրագրողների հետ 2015 թվականի ամփոփիչ ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը` հաստատելով հայ-ռուսական միջկառավարական հանձնաժողովի նիստից հետո տարածված տեղեկությունը, որ քննարկվել էր ՍՈւ- 30 կործանիչների ձեռքբերումը, հայտնում է Tert.am-ը:
Անդրադառնալով հայկական սահմանի մոտ թուրք-քրդական բախումների վտանգի գնահատմանը նախարարության կողմից` Սեյրան Օհանյանն ասել է. «Նախ, պաշտպանական ռազմավարական վերանայման շրջանակներում մենք գնահատել ենք բոլոր այն սպառնալիքները, որոնք կան անվտանգության միջավայրից ելնելով և հաշվի ենք առել այն իրադարձությունները, որոնք տեղի են ունենում մեր հարևան պետությունում` մեր սահմանին: Եվ այս առումով, Ազգային անվտանգության ծառայության և այլ կառույցների հետ համապատասխան պլանավորում ենք իրականացնում»:
Սա առաջին հերթին սահմանային ծառայության խստացումն է, համագործակցությունն է ԶՈՒ տարբեր ստորաբաժանումների և սահմանապահների հետ. «Եվ եթե լինեն փախստականներ, նրանց ուղղությամբ համապատասխան միջոցառումներ իրականացում ենք։ «Շանթ 2015» զորավարժության ժամանակ սա փորձարկվեց զորավարժության գործնական մասում»:
Նախարար Սեյրան Օհանյանը կրկնեց իր նախորդ հայտարարությունը, որ ՀԱՊԿ-ը անհրաժեշտ է հատկապես Թուրքիայից եկող սպառնալիքը չեզոքացնելու համար: «Հիմա էլ եմ կրկնում, որ ՀԱՊԿ-ի հնարավորությունները և՛ նրանց տարածաշրջանային համակարգերի ձևավորման, և՛ ՀԱՊԿ համակարգում մեր ռազմավարական գործընկերոջ հետ միացյալ զորախմբի կազմում ունենք համապատասխան պլանավորում, մենք տարեցտարի բարձրացնում ենք մեր կարողությունները հատկապես՝ օպերատիվ ծավալման, զորահավաքային պատրաստության առումով»,- նշել է նախարարը:
2015-ին Հայաստանն ու Ռուսաստանի կնքեցին երկու խոշոր վարկային պայմանագիր, որոնց համաձայն Մոսկվան պետք է $270 մլն՝ տրամադրեր Մեծամորի ատոմակայանի նորոգման և $200 մլն՝ սպառազինության ձեռքբերման համար:

Armenia continues acquiring long-range and precision-guided weapons for its armed forces thanks to its close military ties with Russia, RFE/RL cited the Defense Minister as saying on Tuesday, January 26.
“In the framework of a [Russian-Armenian] agreement signed in 2013, we acquire modern and compatible weaponry, military hardware and long-range and precision-guided systems,” Seyran Ohanyan told a news conference.
Ohanian gave no details of those acquisitions that were apparently discussed last week in Yerevan at a meeting of a Russian-Armenian intergovernmental commission on bilateral military-technical cooperation.
The four-day meeting was co-chaired by Konstantin Biryulin, the deputy head of a Russian government agency overseeing arms deals with foreign states, and Armenian Deputy Defense Minister Alik Mirzabekian.
The Armenian Defense Ministry said that the meeting discussed, among other things, Russian arms supplies. But it reported no concrete agreements to that effect.
In June 2015, the Russian government provided Yerevan with a $200 million loan for the purchase of more Russia-made weapons for the Armenian army. Shortly afterwards, a Russian official revealed that the two sides are negotiating on the delivery of advanced Russian Iskander-M missiles to the Armenian army.
With a firing range of up to 500 kilometers, the Iskander-M systems would have significant implications for the military balance in the Nagorno Karabakh conflict. They would make Azerbaijan’s vital oil and gas infrastructure even more vulnerable to Armenian missile strikes in the event of a renewed war for Karabakh.
Russia has not exported such missiles to any foreign state so far. Ohanian and other Armenian military officials have been reluctant to comment on the possible Iskander-M deal.
Ohanian on Tuesday did not deny media claims that the Russian-Armenian commission also discussed the possibility of supplying Armenia with advanced Russian Su-30 fighter jets. But he declined to elaborate.
Armenia’s modest Air Force currently consists of more than a dozen older and less sophisticated Su-25 jets that are designed for air-to-ground missions.
The Russian and Armenian Defense Ministers on December 23 signed an agreement on creating a joint regional air defense system in the Caucasus.