ԵԽԽՎ-ն հատուկ գիծ է բռնել, որտեղ փորձում է անտեսել բոլոր սկզբունքները, այդ թվում նաև ԵԱՀԿ սկզբունքները: Այս մասին Գերմանիայի՝ ԵԱՀԿ 2016-ի նախագահության ստանձնման կապակցությամբ հրավիրված ասուլիսին հայտարարել է ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի ղեկավար, դեսպան Անդրեյ Սորոկինը՝ մեկնաբանելով հունվարի 26-ին ԵԽԽՎ-ի կողմից ընդունված Սարսանգի ջրամբարին վերաբերող բանաձևը։
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովը` ԵԽԽՎ-ն հունվարի 26-ին ընդունել է հակահայկական «Ադրբեջանի սահմանամերձ բնակավայրերի բնակիչները կանխամտածված կերպով զրկվում են ջրից» Բոսնիայի ու Հերցեգովինայի ներկայացուցիչ Միլիցա Մարկովիչի բանաձևը: Դեմ է քվեարկել 71 պատգամավոր, կողմ` 98:
Միաժամանակ, ԵԽԽՎ-ն մերժել է Ռոբերտ Ուոլթերի՝ «Բռնության աճը Լեռնային Ղարաբաղում և Ադրբեջանի մյուս օկուպացված տարածքներում» բնաձևը: Բանաձևին դեմ է քվեարկել 70 պատգամավոր, կողմ` 66-ը:
«Այո, երեկ դիտարկվում էին երկու շատ տհաճ, կոշտ բանաձևեր, որոնք երկուսն էլ հակահայկական էին, հաջողվեց մեկը օրակարգից հանել, սա արդեն իսկ կարելի է համարել հաղթանակ։ Դժբախտաբար, գիտեք ԵԱՀԿ-ում դիրքորոշումը այս հարցում, և կոնկրետ Սարսանգի դեպքում չհաջողվեց հանել օրակարգից, բայց ամեն դեպքում համարում եմ արդեն իսկ մեծ հաջողություն, որ առաջնային բանաձևը հանվեց օրակարգից», – ասել է Սորոկինը, գրում է Tert.am-ը:
Նա հիշեցրել է, որ ԵԱՀԿ-ն հայտարարել է, թե իր խնդիրն է՝ լուծել հակամարտությունը եղած ձևաչափով, ուստի ԵԱՀԿ-ն ակտիվ մասնակցություն է բերելու ԼՂ հարցի կարգավորման խնդրին:
ՀՀ-ում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության դեսպան Մաթիաս Քիսլերը խուսափել է մեկնաբանել քվեարկությունը:
«Դա խորհրդարանականների խնդիրն է, իսկ գործադիրի ներկայացուցիչներն այլ մոտեցում ունեն, մեզ համար Մինսկի խումբը երեք համանախագահով մնում է միակ ձևաչափը, որտեղ կարող ենք քննարկել հարցը: Այս հարցով որևէ շարժում ու ֆորումներ անընդունելի են», – ասել է նա:
Հարցին, թե նման շարունակության դեպքում «ադրբեջանական նավթն ու խավիարը հնարավո՞ր է հաղթեն եվրոպական արժեքներին» հարցին Գերմանիայի դեսպանը պատասխանել է. «Ես Հայաստանում եմ՝ մեկնաբանել հայկական քաղաքականությունը , պատրաստ չեմ մեկնաբանել Բաքվի քայլերը, հատկապես որ ԵԱՀԿ համանախագահություն ենք ստանձնել»:
Կարդացեք նաև՝ ԵԽԽՎ-ում ՀՀ պատվիրակություն. Հումանիտար-տեխնիկական զեկույցին քաղաքական բովանդակություն է տրվել

Отклонение ПАСЕ одной из антиармянских докладов – уже большая победа. Об этом заявил руководитель ереванского офиса ОБСЕ Андрей Сорокин.
По его словам, это является победой с учетом создавшейся в ПАСЕ ситуации. «ПАСЕ взяла на вооружение линию, которой игнорируются все принципы, в том числе и подходы ОБСЕ», – заявил Сорокин.
Посол Германии в Армении Матиас Кислел не прокомментировал указанный доклад, отметив, что это вопросы к парламентариям. Он лишь отметил, что МГ остается единственной структурой, в рамках которой может обсуждаться карабахский вопрос. Он подчеркнул, что Германия будет содействовать инициативам именно формата МГ, передает Armenia Today.
26 января ПАСЕ отклонила резолюцию Роберта Уолтера «Рост насилия в Нагорном Карабахе и других оккупированных территориях Азербайджана».
Резолюция отклонена 70 голосами «против» и 66 голосами «за». Резолюция обсуждалась параллельно с другой антиармянской резолюцией, представленной боснийским парламентарием Милицой Маркович о «целенаправленном лишении воды» жителей азербайджанских деревень, которая набрала 71 голосов «против» и была принята 98 голосами «за».
Подавляющее большинство выступающих раскритиковали доклады. В частности, докладчик от «Объединенные левые», выступая против принятия резолюции, заявил, что группа не поддерживает ни одну из сторон конфликта, однако обе резолюции сильно предвзятые и не могут улучшить ситуацию в зоне конфликта. Депутат от Франции Руди Саль, в свою очередь, отметил, что Маркович подготовила доклад, не побывав в Армении и НКР несмотря на приглашения, а Рене Руке подчеркнул, что доклад Уолтера, в свою очередь, полностью повторяет пропагандистские тезисы Баку.