Հայաստանի պաշտպանության նախարարի մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը լիովին ապատեղեկատվություն է որակել Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության տարածած հաղորդագրությունը հայկական կողմի զոհերի մասին, հայտնում է «Ազատություն» ռադիոկայանը:
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը մարտի 11-ին հաղորդել է, թե շփման գծում Աղդամի ուղղությամբ «հայկական կողմի հերթական սադրանքները կանխարգելելու» արդյունքում ադրբեջանական կողմը շփման գծից մեծ խորությամբ «դիրքեր է ոչնչացրել», ինչի արդյունքում «հայկական կողմը կորցրել է զինտեխնիկա և 10-15 զինծառայող»։
«Պաշտպանության բանակն արդեն հերքել է դա, և ապշելու է, որ ադրբեջանական կողմի ֆանտազիաները մինչև հիմա սահմանափակվում էին երեք-չորս զոհերով և հիմա արդեն 10-15 զոհեր էլ չեն խորշում հորինել՝ դրանով ավելի ու ավելի մեծացնելով իրենց ստերն ու իրենց փոսի մեջ գցելով», – ասել է Հովհաննիսյանը:
Անդրադառնալով շփման գծում իրավիճակի լարմանը՝ Հայաստանի պաշտպանության նախարարի մամուլի խոսնակը նշել է.«Մենք դեռ մի քանի օր առաջ էինք հայտնել, որ ադրբեջանական կողմը բարձրաստիճան հանդիպումներից առաջ և ընթացքում մշտապես լարում է իրավիճակը և նա շարունակում է, ըստ էության, լարել։ Պաշտպանության բանակի հայտնած տվյալներով, դուք տեսնում եք, որ դիվերսիոն ներթափանցման փորձ են կատարել և, ընդհանուր առմամբ, կրակոցների քանակը, զինատեսակները նորից բարձրացել են»։
Իսկ ադրբեջանական կողմի պնդումները, թե հայկական դիրքեր են գրավել, Հովհաննիսյանն ընդհանրապես Ադրբեջանի «ֆանտազիայի բարձրակետը» որակեց. «Դա ընդհանրապես ֆանտազիայի բարձրակետն է»։
«Այս օրերին, ինչպես և կանխատեսվում էր, Ադրբեջանը շարունակում է իրավիճակը լարել։ Հայկական կողմը, ինչպես միշտ, գործում է իր ծրագրերի համաձայն՝ կանխարգելիչ, պատասխանող գործողությունների տրամաբանությամբ», – հայտարարել է Հայաստանի ռազմական գերատեսչության խոսնակը։
Մարտի 10-ին՝ ժամը 23:20-ի սահմաններում, ՊԲ հարավարևելյան ուղղությամբ հակառակորդը ձեռնարկել է դիվերսիոն ներթափանցման փորձ: ՊԲ առաջապահ զորամասերը ժամանակին հավաստանշել են հակառակորդի հետախուզադիվերսիոն խմբի առաջխաղացումը և վերջինիս հասցնելով առնվազն 2 զոհ և վիրավորներ, հետ շպրտել իրենց ելման դիրքերը:
Կանխարգելիչ գործողության ընթացքում պաշտպանության բանակը կորուստ չի ունեցել:
Մարտի 10-ին և լույս 11-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, 60 (17 արկ) և 82 (47 արկ) միլիմետրանոց ականանետերից, ՌՊԳ-7 (4 արկ) ու ՀԱՆ-17 (4 արկ) տիպի նռնականետերից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակել է ավելի քան 5500 կրակոց:
Բացի վերոնշյալից, ադրբեջանական զինուժը կիրառել է նաև հաուբից տիպի հրանոթներ:
Հատկանշական այն հանգամանքը, որ հակառակորդը նշված հրանոթներից անցած գիշեր արդեն հրետակոծության է ենթարկել ոչ միայն Ակնայի (Աղդամի) ուղղությամբ տեղակայված հայկական ստորաբաժանումների դիրքերը, այլև առաջնային գծից բավականին մեծ խորությամբ գտնվող որոշ տարածքներ, ինչը թերևս, աննախադեպ է 1994թ. մայիսից հաստատված հրադադարի ամբողջ ընթացքում: Նման նախահարձակ գործողություններից կատարվելիք հետևությունը մեկն է՝ հակառակորդը որդեգրել է հակամարտության գոտում իրադրության ապակայունացմանն ուղղված առավել սանձարձակ մարտավարություն, ինչը հղի է անկանխատեսելի հետևանքներով:
ՊԲ առաջապահ զորամասերը հակառակորդի նախահարձակ ակտիվությունը ճնշելու համար դիմել են նպատակաուղղված և պատժիչ գործողությունների:

Пресс-секретарь Министерства обороны Армении Арцрун Ованнисян назвал полной дезинформацией распространенное Министерством обороны Азербайджана сообщение о жертвах с армянской стороны.
Минобороны Азербайджана сегодня сообщило, что в результате «пресечения очередных провокаций армянской стороны» на линии соприкосновения в направлении Агдама азербайджанская сторона «уничтожила армянские позиции», расположенные на глубине от линии соприкосновения, в результате чего «армянская сторона потеряла военную технику и около 10-15 военнослужащих».
«Сообщение об этом Армия обороны уже опровергла, и поразительно то, что фантазии азербайджанской стороны до сих пор ограничивались 3-4 погибшими, а сейчас уже они не брезгуют придумывать 10-15 жертв, тем самым все более увеличивая свою ложь и сажая себя в лужу», – сказал Ованнисян, передает Армянская служба Радио Свободы.
Касаясь обострения ситуации на линии соприкосновения, пресс-секретарь оборонного ведомства Армении отметил: «Мы еще несколько дней назад сообщали, что азербайджанская сторона перед подобными встречами на высшем уровне (состоявшаяся 10 марта встреча президентов Армении и России Сержа Саргсяна и Владимира Путина) и во время этих встреч всегда обостряет ситуацию, и она, по сути, продолжает ее обострять. По данным Армии обороны, вы видите, что была совершена попытка диверсионного проникновения, и в целом вновь увеличилось число выстрелов, виды оружия».
А утверждения азербайджанской стороны о том, что были захвачены армянские позиции, Ованнисян назвал вообще «вершиной фантазии» Азербайджана.
«В эти дни, как и прогнозировалось, Азербайджан продолжает дестабилизировать ситуацию. Армянская сторона, как всегда, действует в соответствии со своими планами – в логике превентивных, ответных действий», – заявил пресс-секретарь Министерства обороны Армении.
Как сообщалось ранее, 10 марта, в районе 23:20 ВС Азербайджана предприняли попытку диверсионного проникновения на юго-восточном направлении линии соприкосновения с подразделениями Армии обороны НКР.
Передовые подразделения АО НКР своевременно обнаружили продвижение диверсионного поздазделения и отбросили его на исходные позиции. Погибли минимум двое азербайджанских военнослужащих, несколько получили ранения. Армянская сторона потерь не понесла.
Всего 10 марта и в ночь на 11 марта Азербайджан произвел более 5500 выстрелов по армянским позициям. Также применялись 60- и 82-мм минометы (17 и 47 снарядов), гранатометы РПХ-7 и АГС-17 (по 4 снаряда), а также гаубицы. При этом, впервые с 1994 года в направлении Акны (Агдама) обстреляны территории, находящиеся на значительном удалении от передовой. «Вывод из подобных действий однозначен – противник применяет тактику дестабилизации ситуации в зоне конфликта, что чревато непредсказуемыми последствиями», – говорится в сообщении АО НКР.