ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը ԱՄՆ աշխատանքային այցի շրջանակներում մարտի 30-ին այցելել է Հարվարդի համալսարանի Քենեդիի անվան կառավարման դպրոց, որտեղ հանդիպում է ունեցել կրթական այդ հաստատությունում սովորող հայ ուսանողների հետ, ինչպես նաև կարդացել դասախոսություն և պատասխանել ունկնդիրներին հետաքրքրող հարցերին:
Խոսելով ղարաբաղյան հիմնախնդրի մասին, Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ այդ համատեքստում շատ է շահարկվում «օկուպացիա» բառը: «Մի փոքր դիտարկում անեմ: «Օկուպացիա» բառն օգտագործողները շատ հաճախ մոռանում են, որ Ղարաբաղն ինքը 70 տարի շարունակ օկուպացիայի զոհ է եղել: Բոլոր նրանց, ովքեր գիտակցաբար կամ չգիտակցելով օգտագործում են «օկուպացիա» բառը, ուզում եմ հարցնել. իսկ ի՞նչ էր 1921թ.-ին Ստալինի թեթև ձեռքով Ղարաբաղի բռնակցումը Ադրբեջանին, եթե ոչ` օկուպացիա», – նշել է նա:
Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ այդ «շռայլ նվերը» ստանալուց հետո Ադրբեջանը, փոխանակ բնականոն պայմաններ ստեղծեր Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի համար, այնպիսի անտանելի պայմաններ ստեղծեց, որ խորհրդային կենտրոնաձիգ իշխանության թուլացման առաջին իսկ նշաններն ի հայտ գալուն պես առաջինն ընդվզեց հենց Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը: «Արդյո՞ք լավ կյանքից էր: Ի դեպ, պատահական չէ, որ 1988 թվականի ընդվզումն այնքան ուժգին էր, որ ԽՍՀՄ փլուզման սկիզբը ընդունված է ասոցացնել հենց Ղարաբաղյան շարժման հետ: Հակամարտության բուն պատճառը հենց այդ նախասկզբնական օկուպացիան է, հետևաբար Լեռնային Ղարաբաղը այսօրվա Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության հասկացության հետ որևէ կապ չունի», – ասել է Սերժ Սարգսյանը:
ՀՀ նախագահը հիշեցրել է, նաև Նախիջևանի շրջանի հայաթափման փորձն ու 2005 թվականին Ջուղաքի խաչքարների ոչնչացումը: «Այսօր միջնադարյան այդ հոյակերտ հարստությունից ոչ մի հատիկ, ոչ մի փշուր չի մնացել: Մաքրվել է շրջանը հայերից և հայկական մշակութային հետքից», – ասել է նա:
Սերժ Սարգսյանը շեշտել է, որ նրանք, ովքեր Լեռնային Ղարաբաղը դիտարկում են Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության համատեքստում, անուղղակիորեն հավանություն են տալիս «բաժանելու և տիրելու» ստալինյան դաժան, միլիոնավոր ընտանիքների զրկանքներ ու դժբախտություն պատճառած քաղաքականությանը:
«Այնպիսի զավեշտի է ամեն ինչ հասել, որ թույլ չեն տալիս Ադրբեջան մտնել հայկական ծագումով օտարերկրյա քաղաքացիների: Անկախ նրանից, թե հայերը Միացյալ Նահանգների, Ռուսաստանի, թե այլ երկրների քաղաքացիներ են, նրանց մուտքը Ադրբեջան արգելվում է: Սրանով հանդերձ՝ խոստանում են ապահովել հայերի անվտանգությունը, եթե Ղարաբաղը մտնի Ադրբեջանի կազմ: Ի՞նչի հիման վրա Ղարաբաղի ժողովուրդը պետք է հավատա այս դրույթին», – նշել է Սերժ Սարգսյանը:

In the framework of his working visit to the United States, President Serzh Sargsyan on March 30 visited the Kennedy School of the Harvard University where he met with the Armenian students. At the School of Governance, the President gave a lecture followed by a Q&A session.
Dwelling upon the Nagorno Karabakh conflict, the Armenian leader made a reference to the frequent use of the word “occupation” in this context. Sargsyan said, in particular:
“Without entering into the realm of history, I have to make a small observation here. Those who use the word “occupation,” often forget that Karabakh was a victim of occupation for 70 years. I have a question for all those who consciously or unconsciously use the word “occupation:” what was Karabakh’s annexation to Azerbaijan in 1921 thanks to Stalin, if not occupation? After receiving this generous gift, Azerbaijan, instead of creating normal conditions for the people and using soft-power tools, created such unbearable conditions that the people of Nagorno Karabakh were the first to rise up, noticing signs of weakening Soviet power. The protests of 1988 were so powerful that the beginning of the collapse of the USSR is commonly associated with the Karabakh Movement. The initial occupation was the very cause of the conflict. Hence, Nagorno Karabakh has nothing to do with the notion of territorial integrity of the present-day Azerbaijan.”
According to the President, Armenians had a firsthand experience of Azerbaijan’s policy of complete depopulation of Nagorno Karabakh from Armenians. “There was indeed the bitter precedent of Nakhijevan—another region populated by Armenians. In addition to driving out the Armenian population, the precious cultural legacy of the Jugha khachkars was barbarically destroyed in 2005. Not even a tiny piece, not even a crumb of the marvelous medieval treasure survived. The whole region has been cleansed of Armenians and all traces of Armenian culture,” Sargsyan said.