Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության հայտարարությունը՝ կրակը միակողմանի դադարեցնելու մասին, տեղեկատվական ծուղակ է, այն չի նշանակում միակողմանի հրադադար։ Այս մասին գրել է ՀՀ ՊՆ մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում:
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը ապրիլի 3-ին հայտարարություն է տարածել, ըստ որի՝ միակողմանիորեն դադարեցնում է ռազմական գործողությունը Ղարաբաղում: Հաղորդագրության մեջ նշված է, որ որոշումը կայացվել է հաշվի առնելով «միջազգային կառույցների դիմումները և պետության խաղաղասեր քաղաքականությունը»: Միաժամանակ, նշվում է, որ հայկական կողմի հարձակման դեպքում գործի են դնելու բոլոր զինատեսակները:
Իսկ ԼՂՀ նախագահի մամուլի քարտուղար Դավիթ Բաբայանը՝ ի պատասխան Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության տարածած այս հայտարարությանը, ասել է.
«Իրականությունը բոլորովին այլ է։ Վերջին 24 ժամում Ադրբեջանը երկու անգամ ամենաբարձր մակարդակով հայտարարում է, որ դադարեցնում է կրակը, բայց շարունակում է իր ահաբեկչական գործողությունները։ Սա բնորոշ է Ադրբեջանին և սա շահարկում է։ Մենք միշտ ասել ենք, որ պատրաստ ենք կառուցողական նորմալ երկխոսության և հակամարտության խաղաղ կարգավորման, սակայն սա չի նշանակում, որ թույլ ենք և չենք կարող պաշտպանել մեր անկախությունը, ազատությունն ու արժանապատվությունը»,- հայտնել է Բաբայանը, գրում է «Ռադիոլուրը»:
ԼՂ ՊԲ մամլո խոսնակ Սենոր Հասրաթյանը PanARMENIAN.Net հետ զրույցում հայտարարեց, որ Ադրբեջանի նշված հայտարարությունը իրականությանը չի համապատասխանում: Ավելին, Հասրաթյանը հայտնեց, որ այս պահի դրությամբ ադրբեջանական զինուժը «ՄՄ-21» Գրադ կայանքներով ու 152-մմ հրետանիով արկակոծում է Մարտակերտը:
ԼՂՀ պաշտպանության նախարարությունը ապրիլի 3-ին՝ ժամը 13:55-ին տեղեկացրել է, որ ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի ամբողջ երկայնքով իրավիճակը տակավին մնում է լարված: Առավել ուժգին բախումներ են տեղի ունենում մարտագծի հյուսիսարևելյան և հարավարևելյան ուղղություններում: ՊԲ ստորաբաժանումները Թալիշի ուղղությամբ հակառակորդին հասցնում են կենդանի ուժի և զինտեխնիկայի մեծ կորուստներ:
Հաստատված տվյալներով այս հատվածում ադրբեջանական զինուժը կորցրել է 3 տանկ,ևս 2 տանկ և 1 ՀՄՄ հակառակորդն ապրիլի 3-ին կորցրել է հարավարևելյան ուղղությամբ: Ընդհանուր առմամբ երեկ և այսօր՝ ադրբեջանական բանակը կորցրել է 14 տանկ և 5-ից ավելի այլ զրահատեխնիկա, այդ թվում՝ հետևակի մարտական մեքենա (ՀՄՄ): Ղարաբաղյան բանակը տվել է 1 տանկի կորուստ:
Մարտագծի հարավարևելյան ուղղությամբ ևս ընթանում են դիրքային թեժ մարտեր: Հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդն իր անզորությունը փորձում է պարտակել խաղաղ բնակիչների, մասնավորապես Մարտակերտ քաղաքի վրա ՄՄ-21 ("Գրադ") հրթիռահրետանային կայանքից և 152 միլիմետրանոց հրետանային միջոցներից իրականացվող արկակոծումներով:
Հայկական կողմից զոհվել է 18 զինծառայող, ևս 35-ը վիրավորվել է: Բացի առաջնագծում ընթացող մարտերից, հակառակորդը հրթիռահրետանային հարվածներ է հասցրել խաղաղ բնակավայրերին: Դպրոցի հրետակոծման հետևանքով զոհվել է 12-ամյա երեխա, ևս վեց քացաքացիական, որոնիցի երկուսը` երեխա, վիրավորվել են:
Կարդացեք նաև՝ Բորդյուժան քննարկել է իրավիճակի զարգացումը Ղարաբաղում նախարարներ Օհանյանի և Նալբանդյանի հետ

Заявление МО Азербайджана о приостановлении в одностороннем порядке военных действий в зоне карабахского конфликта – информационная ловушка. Об этом на своей странице в FAcebook написал пресс-секретарь МО Армении Арцрун Ованнисян.
«Заявление Азербайджана – информационная ловушка, оно не означает прекращение огня в одностороннем порядке», – написал Ованнисян, призвав следить за заявлениями Минобороны НКР.
Ранее министерство обороны Азербайджана заявило, что «принимая во внимание обращения международных структур, Азербайджан в одностороннем порядке приостанавливает контрнаступления и ответные меры».
Заявление азербайджанской стороны прокомментировал и пресс-секретарь президента Нагорно-Карабахской Республики Давид Бабаян.
«Это не соответствует реальности. В течение последних 24 часов Азербайджан дважды на самом высоком уровне заявил о прекращении огня, но продолжает свои террористические действия. Это присуще Азербайджану. Мы всегда говорили, что готовы к нормальному, конструктивному диалогу и мирному урегулированию конфликта, но это не означает, что мы слабы и не можем защитить нашу независимость, свободу и достоинство», – заявил Бабаян «Радиолуру».
ВС Карабаха в ходе карательных действий на северном направлении передовой линии карабахского фронта уничтожили 3 азербайджанских танка, а также боевую машину и бронетехнику.
Пресс-секретарь Армии обороны НКР Сенор Асратян заявил ранее, что азербайджанская сторона уничтожила один армянский танк. По его словам, число уничтоженных азербайджанских танков доходит до 14. Данные о потерях армянской стороны уточняются.
Также в ходе продолжающихся с ночи 2 апреля боев отряды Армии обороны НКР уничтожили 2 азербайджанских вертолета, атакующих позиции армянской стороны, а также 2 бесспилотника, и 5 БПМ противника. Азербайджан признал потерю 12 военных, 1 танка и 1 беспилотника. Между тем, только на фото и видеоматериалах, распространенных армянской стороной, видно 15 трупов азербайджанских военных, а также 1 сбитый вертолет и 1 беспилотник. С армянской стороны погибли 18 военных, еще 37 – ранены.
Кроме боев на передовой линии, азербайджанские силы из тяжелой артиллерии обстреляли также мирные населенные пункты. В результате обстрела школы погиб 12-летний ребенок, еще двое детей и 4 гражданских получили ранения.
Читайте также:На северном направлении передовой карабахского фронта подбито 3 азербайджанских и 1 армянский танк