Ադրբեջանը վաղուց էր ծրագրել Արցախի վրա հարձակումն, ու զինուժը բերվել էր սահմանին՝ պարզապես սպասելով հրամանի: Այդ մասին է հայտարարել ԱԺ ֆինանսա-վարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողավի նախագահ, ՀՀԿ պատգամավոր Գագիկ Մինասյանը:
Նրա խոսքով՝ չորս օր տևած բախումներն աննախադեպ էին զինատեսակների, ռազմական տեխնիկայի, արյունահեղության առումով: «Դուք դժվար կգտնեք 90-ականների սկզբին այդպիսի իրավիճակ, երբ այդքան կարճ ժամանակում այդպիսի կորուստներ կպատճառեինք թշնամուն», – շեշտեց նա, գրում է Panorama.am-ը:
«Այս իրողությունների ազդեցության տակ միջազգային հանրության կողմից պետք է պարտադրվի, արգելվի ագրեսորին զենք վաճառելը, կամ այն երկրները, որոնք կվաճառեն՝ մեղսակից կլինեն դրան», – ասաց Մինասյանը:
Պատասխանելով սպառազինության ձեռքբերման համար ռուսական վարկի ճակատագրի վերաբերյալ հարցին, Մինասյանը հայտնեց, որ, իր տվյալներով, սպառազինությունն արդեն Հայաստանում պիտի լիներ, ու ուշացել է «անհասկանալի պատճառներով», ու հարցով այժմ զբաղվում են պատկան մարմինները: «Ըստ իմ տեղեկությունների, այդ սպառազինության մեջ պետք է լինեն սարքավորումներ, որոնք օգտագործվում են հենց անօդաչու սարքերի դեմ»,-ավելացրեց պատգամավորը:
Պատգամավորն ասաց, որ չի բացառում Թուրքիայի կողմից Ադրբեջանին ռազմական գործողությունների դրդելու վարկածը, սակայն նշեց, որ հակված չէ այդ տարբերակին: «Չափազանց անհաջող ժամանակ է ընտրված դրա համար», ընդգծեց Մինասյանը: Նա հայտնեց նաև, որ, իր տեղեկություններով, Ալիևը տվել է գործողություններն սկսելու հրամանը հենց Վաշինգտոնից, ուր գտնվում էր միջուկային անվտանգության հարցերով գագաթնաժողովին մասնակցելու նպատակով: «Կարելի է ենթադրել, որ այն սպասելիքները, որոնք նա ուներ ԱՄՆ իր գործուղման ընթացքում չեն իրականացել», -ասաց նա:
Ապրիլի լույս 2-ի գիշերից ապրիլի 5-ը ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում շարունակվող մարտերում ՊԲ ստորաբաժանումները, ըստ ԼՂՀ ՊՆ տվյալների, ոչնչացրել են հայկական դիրքերի ուղղությամբ գրոհող թշնամական 2 ուղղաթիռ, ինչպես նաև 26 տանկ, 4 ՀՄՄ, 1 «Գրադ», ինժեներական 1 մեքենա և 14 ԱԹՍ: Ադրբեջանն ընդունել է 31 զինծառայողի զոհվելու, ինչպես նաև 1 տանկի ու 1 ուղղաթիռի ոչնչացման փաստը և չի հայտնել ոչ մի վիրավորի մասին՝ այն դեպքում, երբ միայն հայկական կողմի հրապարակած ֆոտո- և տեսանյութերում առկա են մի քանի տասնյակ դիակներ, 1 ուղղաթիռ և 3 ԱԹՍ: Ադրբեջանական ընդդիմադիր ԶԼՄ-ները, սակայն, հրապարակել են 93 հոգու զոհվելու, 33 վիրավորի, ևս 6 անհետ կորածի փաստը հաստատող տեղեկություններ: Ստեփանակերտի գնահատականով, Ադրբեջանի ընդհանուր կորուստները գերազանցում են 300-ը:

11 Апрель 2016 - 13:02 AMT
Азербайджан уже давно планировал нападение на Нагорный Карабах, и войска в ожидании команды были переведены к границе. Об этом заявил председатель постоянной комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Национального собрания РА, депутат республиканской партии Гагик Минасян.
По его словам, 4-дневние бои на линии соприкосновения азербайджанских и карабахских ВС были беспрецедентными по масштабу кровопролития, разновидности военной техники и вооружения.
«В начале 90-х вряд ли была такая ситуация, когда за такой короткий срок мы смогли причинить противнику такие большие потери», – отметил Минасян, пишет Panorama.am.
«Под влиянием этих фактов международное общество должно наложить запрет на продажу оружия агрессору, или объявить страны, которые будут продавать, соучастниками этих событий»,- сказал депутат.
Отвечая на вопрос о судьбе российского кредита на приобретение вооружения, Минасян заявил, что, по его данным, вооружение уже должно было прибыть в Армению, однако опоздало «по необъяснимым причинам», и этим вопросом занимаются соответствующие органы. «Согласно моим данным, в числе этого вооружения должно быть оборудование, которое используется против беспилотных летательных аппаратов»,- добавил он.
Депутат сказал, что он не исключает гипотезу о подстрекательстве Азербайджана к военным действиям со стороны Турции, однако отметил, что он не склонен к этому варианту. «Для этого выбрано слишком неудачное время»,- сказал он.
Минасян сообщил также, что, по его данным, Алиев отдал приказ о начале военных действий прямо из Вашингтона, где он находился на саммите по ядерной безопасности. «Можно предположить, что ожидания, которые у него были во время поездки в США, не осуществились»,- сказал депутат.
В ходе продолжающихся с ночи 2 апреля до утра 5 апреля интенсивных боев отряды Армии обороны НКР уничтожили 2 азербайджанских вертолета, атакующих позиции армянской стороны, 26 танков, а также 12 беспилотников, 1 ракетно-артиллерийскую установку БМ-21 («Град») , 4 БМП и 1 инженерную установку. Азербайджан признал потерю 31 военного, 1 танка и 1 беспилотника, и не сообщил никаких данных о количестве раненых. Между тем, только на фото и видеоматериалах, распространенных армянской стороной, видно несколько десятков трупов азербайджанских военных, а также 1 сбитый вертолет и 3 беспилотника. Также оппозиционные азербайджанские СМИ опубликовали данные о 93 убитых и 34 раненых. По оценке Степанакерта, общее число потерь Азербайджана превышает 300 человек.