Ադրբեջանը վաղուց էր ծրագրել Արցախի վրա հարձակումն, ու զինուժը բերվել էր սահմանին՝ պարզապես սպասելով հրամանի: Այդ մասին է հայտարարել ԱԺ ֆինանսա-վարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողավի նախագահ, ՀՀԿ պատգամավոր Գագիկ Մինասյանը:
Նրա խոսքով՝ չորս օր տևած բախումներն աննախադեպ էին զինատեսակների, ռազմական տեխնիկայի, արյունահեղության առումով: «Դուք դժվար կգտնեք 90-ականների սկզբին այդպիսի իրավիճակ, երբ այդքան կարճ ժամանակում այդպիսի կորուստներ կպատճառեինք թշնամուն», – շեշտեց նա, գրում է Panorama.am-ը:
«Այս իրողությունների ազդեցության տակ միջազգային հանրության կողմից պետք է պարտադրվի, արգելվի ագրեսորին զենք վաճառելը, կամ այն երկրները, որոնք կվաճառեն՝ մեղսակից կլինեն դրան», – ասաց Մինասյանը:
Պատասխանելով սպառազինության ձեռքբերման համար ռուսական վարկի ճակատագրի վերաբերյալ հարցին, Մինասյանը հայտնեց, որ, իր տվյալներով, սպառազինությունն արդեն Հայաստանում պիտի լիներ, ու ուշացել է «անհասկանալի պատճառներով», ու հարցով այժմ զբաղվում են պատկան մարմինները: «Ըստ իմ տեղեկությունների, այդ սպառազինության մեջ պետք է լինեն սարքավորումներ, որոնք օգտագործվում են հենց անօդաչու սարքերի դեմ»,-ավելացրեց պատգամավորը:
Պատգամավորն ասաց, որ չի բացառում Թուրքիայի կողմից Ադրբեջանին ռազմական գործողությունների դրդելու վարկածը, սակայն նշեց, որ հակված չէ այդ տարբերակին: «Չափազանց անհաջող ժամանակ է ընտրված դրա համար», ընդգծեց Մինասյանը: Նա հայտնեց նաև, որ, իր տեղեկություններով, Ալիևը տվել է գործողություններն սկսելու հրամանը հենց Վաշինգտոնից, ուր գտնվում էր միջուկային անվտանգության հարցերով գագաթնաժողովին մասնակցելու նպատակով: «Կարելի է ենթադրել, որ այն սպասելիքները, որոնք նա ուներ ԱՄՆ իր գործուղման ընթացքում չեն իրականացել», -ասաց նա:
Ապրիլի լույս 2-ի գիշերից ապրիլի 5-ը ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում շարունակվող մարտերում ՊԲ ստորաբաժանումները, ըստ ԼՂՀ ՊՆ տվյալների, ոչնչացրել են հայկական դիրքերի ուղղությամբ գրոհող թշնամական 2 ուղղաթիռ, ինչպես նաև 26 տանկ, 4 ՀՄՄ, 1 «Գրադ», ինժեներական 1 մեքենա և 14 ԱԹՍ: Ադրբեջանն ընդունել է 31 զինծառայողի զոհվելու, ինչպես նաև 1 տանկի ու 1 ուղղաթիռի ոչնչացման փաստը և չի հայտնել ոչ մի վիրավորի մասին՝ այն դեպքում, երբ միայն հայկական կողմի հրապարակած ֆոտո- և տեսանյութերում առկա են մի քանի տասնյակ դիակներ, 1 ուղղաթիռ և 3 ԱԹՍ: Ադրբեջանական ընդդիմադիր ԶԼՄ-ները, սակայն, հրապարակել են 93 հոգու զոհվելու, 33 վիրավորի, ևս 6 անհետ կորածի փաստը հաստատող տեղեկություններ: Ստեփանակերտի գնահատականով, Ադրբեջանի ընդհանուր կորուստները գերազանցում են 300-ը:

Baku had long planned the latest attack on Nagorno Karabakh: the Azerbaijani troops were stationed on the contact line, waiting for the command, Chairman of the Standing Committee on Financial-Credit, Budgetary and Economic Affairs, member of the ruling Republican Party said.
According to Gagik Minasyan, the four-day clashes were unprecedented in terms of bloodshed and the weapons employed.
“Under such circumstances, the international community should ban the sale of weapons to the aggressor,” Minasyan said.
Asked about the fate of the Russian loan for the purchase of arms, the MP said the weapons should have already reached Armenia, but were late “for unknown reason.” Relevant authorities are tackling the issue, he said.
“As far as I know, anti-drone equipment should also be delivered,” Minasyan said.
The parliamentarian did not rule out Turkey’s inciting hostilities in Karabakh but, citing bad timing, said such a scenario is unlikely.
According to him, it was the Azeri President himself who gave the order to attack since his visit to Washington failed to yield the desired result.
As of April 5, the Azerbaijani side has lost 26 tanks and 4 infantry fighting vehicles, as well as 1 BM-21 Grad multiple rocket launcher, 1 engineering vehicle, 2 military helicopters and 14 unmanned aerial vehicles. The Azerbaijani side has admitted the loss of 31 fighters, 1 helicopter and 1 unmanned drone, whereas the Armenian side's photo and video materials show dozens of killed Azerbaijani troops, 1 helicopter and 3 UAVs. Opposition media outlets, however, reported on the death of 93 Azerbaijani soldiers, stating that 33 more have been wounded. According to Karabakh authorities, 300 Azerbaijani soldiers were killed in clashes.