Հայաստանի պատվիրակությունը ԵԽԽՎ առաջիկա նիստում կներկայացնի ղարաբաղյան հակամարտության գոտում ապրիլի 2-5-ը Ադրբեջանի գործած ռազմական հանցագործությունները: Այդ մասին ապրիլի 14-ի երեկոյան ՀՀԿ գործադիր մարմնի նիստից հետո լրագրողներին է հայտնել ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում հայկական պատվիրակության ղեկավար Հերմինե Նաղդալյանը:
«ԵԽԽՎ առաջիկա ընդլայնված նիստում մեր պատվիրակությունը կներկայացնի հավաքագրված լուրջ փաստերը: Մենք անպայման կներկայացնենք Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողությունների բոլոր փաստերը»,-ասել է Նաղդալյանը, հայտնում է Ինտերֆաքսը:
Ավելի վաղ ՀՀ պաշտպանության նախարարի գլխավոր օգնական Ալիկ Ավետիքյանը հայտարարեց, որ հայկական կողմը չի բացառում հատուկ միջազգային տրիբունալի ստեղծումը` կապված ապրիլի 2-5-ը ղարաբաղյան հակամարտության գոտում Ադրբեջանի նախահարձակ գործողությունների հետ:
Ապրիլի լույս 2-ի գիշերից ապրիլի 5-ը ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում շարունակվող մարտերում ՊԲ ստորաբաժանումները, ըստ ԼՂՀ ՊՆ տվյալների, ոչնչացրել են հայկական դիրքերի ուղղությամբ գրոհող թշնամական 2 ուղղաթիռ, ինչպես նաև 26 տանկ, 4 ՀՄՄ, 1 «Գրադ», ինժեներական 1 մեքենա և 14 ԱԹՍ: Ադրբեջանական կողմի նախաձեռնությամբ և ռուսական կողմի միջնորդությամբ ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում կրակի ռեժիմի դադարեցման մասին պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել: Ստեփանակերտի գնահատականով, Ադրբեջանի ընդհանուր կորուստները գերազանցում են 300-ը:
Հայկական կողմն ունի 77 մարտական և 11 ոչ մարտական կորուստ, սպանվել է 4 խաղաղ բնակիչ. 11-ը 122 զինծառայող վիրավորվել է, 1-ն անհետ կորած է:

Делегация Армении представит на предстоящем заседании Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) факты военных преступлений, совершенных Азербайджаном в зоне карабахского конфликта со 2 по 5 апреля, заявила вице-спикер парламента, глава армянской делегации в ПАСЕ Эрмине Нагдалян.
«На предстоящем пленарном заседании ПАСЕ наша делегация представит серьезные факты. Мы обязательно представим все факты агрессорских действий Азербайджана», – сказала Эрмине Нагдалян журналистам по итогам заседания Верховного органа возглавляемой президентом Армении правящей Республиканской партии.
14 апреля главное военное следственное управление Следственного комитета Армении возбудило уголовное дело в связи с совершенными военнослужащими Азербайджана военными преступлениями в зоне карабахского конфликта по статье ст.390 УК Армении (серьезные нарушения норм международного гуманитарного права во время вооруженных конфликтов).
13 апреля главный помощник министра обороны Армении Алик Аветисян заявил, что армянская сторона не исключает возможности создания специального международного трибунала в связи с действиями Азербайджана в зоне карабахского конфликта в период со 2 по 5 апреля.