Հայաստանը Կազանի փաստաթուղթը չի մերժել։ Այս մասին Երևանում ՀՀ և ՌԴ արտգործնախարարների համատեղ ասուլիսի ժամանակ ասել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը՝ պատասխանելով հարցին, թե արդյոք համապատասխանում է իրականությանը ռուսական լրատվամիջոցների տեղեկատվությունը այն մասին, որ հակամարտության կողմերը մերժել են Կազանի պայմանագիրը:
«Ինչպես ասաց պարոն Լավրովը, Կազանում փաստաթուղթը մերժողը Հայաստանը չի եղել, այլ Ադրբեջանն էր», – ասել է Հայաստանի արտգործնախարարը:
Նալբանդյանը նկատել է, որ նույն մերժումն Ադրբեջանը արել է ոչ միայն Կազանում, այլ դրանից առաջ նաև Սոչիում, Մոսկվայում, Աստրախանում, Պետերբուրգում:
2011 թվականի հունիսի 24-ին Կազանում ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցով ՀՀ, Ադրբեջանի ու Ռուսաստանի նախագահների միջև եռակողմ բանակցություններ տեղի ունեցան: Բանակցություններից առաջ շատերը վստահություն էին հայտնում կարգավորման հիմնական սկզբունքների վերաբերյալ պայմանավորվածության ձեռքբերման ու համապատասխան փաստաթղթի ստորագրման վերաբերյալ: Սակայն Ալիևը տապալել է բանակցությունները` վերջին պահին 10 նոր առաջարկ ներկայացնելով:
ՀՀ արտգործնախարարության մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանը ապրիլի 7-ին հայտնել է. «2011-ին կողմերին ներկայացված Կազանի փաստաթուղթը բանակցությունների սեղանին է։ Ադրբեջանը հրաժարվում է այն ընդունել` չնայած, որ նախօրոք համաձայնեցվել է Բաքվի հետ։ Մենք բազմիցս խոսել ենք այդ մասին։ Դեռևս Կազանում հանդիպման ժամանակ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ներկայացրել է տասը նոր առաջարկ և փաստացի խափանել է կարգավորման սկզբունքների համաձայնեցումը»:
Նալբանդյանն ասուլիսին տեղեկացրել է, որ ՀՀ և ՌԴ ԱԳ նախարարների հանդիպման առանցքում Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի դեմ ագրեսիվ ռազմական գործողությունների արդյունքում ստեղծված իրավիճակն է և դրա հետևանքների հաղթահարման հարցերն են եղել:
«Ադրբեջանական արկածախնդրությունը լրջագույն վնաս է հասցրել բանակցային գործընթացին: ՌԴ և ԵԱՀԿ ՄԽ եռակողմ համանախագահների հետ մենք փորձում ենք միջոցներ գտնենք հաղթահարելու Բաքվի կողմից ստեղծված խոչընդոտները՝ վերահաստատելով 1994 և 1995-ին հաստատված հրադադարը, համապատասխան պայմաններ ապահովել կարգավորման գործընթացը բնականոն հուն վերադարձնելու համար»,- ասել է Նալբանդյանը:
Նրա խոսքով՝ հայկական և ռուսական կողմերը համակարծիք են այն հարցում, որ ուժի կիրառումը անընդունելի է և բանակցային ճանապարհով կարգավորումն այլընտրանք չունի:

Maintaining the 1994-1995 ceasefire agreement in Karabakh is a key priority, Russian Foreign Minister Sergey Lavrov told a joint press conference with his Armenian counterpart Edward Nalbandian on Friday, April 22 in Yerevan.
"Russia, both as a country and a Co-chair of the OSCE Minsk Group will do everything to support the parties in observing the ceasefire agreement,” Lavrov said.
"Also of great importance is the practical realization of trust-building measures and those of investigating border incidents that were adopted in 2011.”
Commenting on Turkey’s position on the escalation between Karabakh and Azerbaijan, Lavrov declared that Turkish leaders have been calling for war and not for peace, which totally contradicts the position of the Co-chairs and that of the international community.
“But we are quite accustomed to such twists by Turkey,” he added.
Asked about Russian media reports suggesting that both Armenia and Azerbaijan rejected the Kazan document, Lavrov said: “Armenia did not reject the Kazan document.”
“As my colleague noted, Armenia made no rejections, but Azerbaijan did, as it had done before in Sochi, Moscow, Astrakhan, Saint Petersburg, and even 10 years ago in Paris,” Nalbandian noted.
In July 2009, the three leaders of the OSCE Minsk Group co-chairing countries released a statement urging Presidents of Armenia and Azerbaijan to "resolve the few differences remaining between them and finalize their arrangement on these Basic Principles."
According to the statement, the Basic Principles for the settlement of the Nagorno Karabakh conflict are based on the Helsinki Final Act (1975) principles of Non-Use of Force, Territorial Integrity, and the Equal Rights and Self-Determination of Peoples.
The above-mentioned document, known as Madrid Principles, also revealed the six elements for the settlement: return of the territories surrounding Nagorno-Karabakh to Azerbaijani control; an interim status for Nagorno Karabakh providing guarantees for security and self-governance; a corridor linking Armenia to Nagorno Karabakh; future determination of the final legal status of Nagorno Karabakh through a legally binding expression of will; the right of all internally displaced persons and refugees to return to their former places of residence; and international security guarantees that would include a peacekeeping operation.
Kazan document in fact includes the same Madrid principles with certain amendments Deputy Foreign Minister of Armenia Shavarsh Kocharyan said in mid-April.