Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում մասնակցել է «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» երկրորդ գլոբալ ֆորումի բացմանը, որն անցկացվում է «Ցեղասպանություն վերապրած վկաները» խորագրի ներքո: Ֆորումում Հանրապետության նախագահը հանդես է եկել ելույթով:
Նախագահը հիշեցրել է, որ 1 տարի առաջ՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի նախօրեին ազդարարեց հասարակական-քաղաքական այս գլոբալ համաժողովի աշխատանքների մեկնարկը՝ հավատալով դրա առաքելությանն ու հաջողությանը։ «Այսօր՝ մեկ տարի անց, համոզված կարող եմ ասել, որ այն հաջողվեց. առաջին համաժողովը լայն արձագանք գտավ ոչ միայն մասնագիտական շրջանակներում, այլև բազմահազար մարդկանց շրջանում, ոչ միայն Հայաստանում, այլև նրա սահմաններից դուրս: Այն առիթ դարձավ, որ աշխարհը մեկ անգամ ևս խոսի մարդածին ծանրագույն չարիքի՝ ցեղասպանության մասին»,-ասել է նախագահը։
Նախագահը նշել է, որ 2015 թվականը մի հանգրվան էր, երբ վերաիմաստավորվեց հայ ժողովրդի գոյության իրավունքի և պատմական արդարության վերականգնմանն ուղղված հարյուրամյա պայքարը։ «Եվ ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը մենք խորհրդանշեցինք ոչ թե սգով, այլ աշխարհին ուղղված երախտագիտության ու վերածննդի ուղերձներով և այն հաստատակամությամբ, որ Հայաստանի Հանրապետությունը 21-րդ դարում լինելու է այդ հանցագործության դեմ պայքարի առաջամարտիկներից մեկը։ Մեր պատկերացումն այսօր հստակ է՝ պետք է ցեղասպանության անթույլատրելիության մասին բացարձակ գիտակցություն արմատավորել նմանօրինակ աղետներից պաշտպանվելու համար»,-ասել է նա:
2015 թվականը կարևոր էր այս առումով՝ աշխարհի շատ երկրների ղեկավարներ, խորհրդարաններ, միջազգային կառույցներ, կրոնական կազմակերպություններ, ականավոր անհատներ իրենց համերաշխությունը հայտնեցին ցեղասպանությունների դեմ մեր ընդհանուր պայքարին՝ ճանաչելով ու դատապարտելով Հայոց ցեղասպանությունը։
Նախագահը շեշտել է, որ այսօր դժվար է պատկերացնել անվտանգության դեմ ուղղված մի մարտահրավեր, որ սպառնա միայն մեկ երկրի։ «Հետևաբար որևէ մեկս չենք կարող ապահովագրված զգալ այն սարսափներից, որ ապրել են մեր նախնիները 20-րդ դարում, որ վերապրում են մեր ժամանակակիցները՝ 21-րդ դարում, եթե այսօր իսկ որոշում չընդունենք, եթե այսօր իսկ չասենք «այլևս երբեք»՝ անկախ այն գնից, որ յուրաքանչյուրս վճարելու ենք։ Այս տրամաբանությունը մեզ հուշում է նաև, որ աշխարհի որևէ անկյունում իրականացված ցեղասպանությունը պետք է ընկալվի որպես ողջ միջազգային հանրության ձախողման հետևանք, իսկ դրանց կանխարգելումը՝ որպես յուրաքանչյուրիս, այնպես էլ ողջ մարդկության պատասխանատվություն»,-ասել է նա:
«Այսօր էլ մարդկությունը, ցավոք, պակաս ունի մարդկայնության։ Դրա վկայությունն է նաև ցեղասպանություն իրականացնողների կամ նրանց ժառանգների կողմից ժխտողականության ալիքը, որն ամենամեծ հարվածն է վերապրածների համար: Ինչպես իրավացիորեն ասել է Հոլոքոստը վերապրած Նոբելյան մրցանակակիր Էլի Վիզելը. «Ժխտել՝ նշանակում է սպանել զոհերին երկրորդ անգամ»: Առանձին դեպքերում ժխտողականությունը դրսևորվում է նաև հիշելու և իմանալու իրավունքների ոտնահարմամբ: Ժխտողականությունը մշտական վախի պայմաններում է պահում վերապրածներին և նրանց սերունդներին, քանզի նրանք, ովքեր ժխտում կամ արդարացնում են տեղի ունեցածը, անուղղակիորեն չեն բացառում ապագայում հնարավոր պայմանների առկայության պարագայում նույն հանցանքը կրկնելու հավանականությունը:
Միաժամանակ, կարծում եմ ցեղասպանություն հանցագործության հետ կապված միջազգային իրավական փաստաթղթերը բավարար ուշադրության չեն արժանացնում վերապրածների խնդիրների միջազգային իրավական կարգավորումներին: Նույնը կարելի է ասել նաև փախստականների հետ կապված միջազգային իրավական ռեժիմի մասին: Կարևոր է հասկանալ, թե առկա իրավական մեխանիզմների կատարելագործման կամ նորերի ներմուծման միջոցներով ինչպես է հնարավոր իրավաբանորեն ամրագրել ցեղասպանություն կամ մարդկության դեմ հանցագործություններ վերապրածների առանձնահատուկ կարգավիճակը, առանց որի թերևս անհնար է համակարգված ձևով մոտենալ խնդրի լուծմանը:
Ցանկացած հանցագործության արդարացի դատապարտումը պահանջում է նաև կրած կորուստների ու զրկանքների նկատմամբ տուժածների իրավունքների ճանաչում: Պետք է ապահովվեն անհրաժեշտ մեխանիզմներ, որոնք թույլ կտան ոչ միայն ճանաչել այդ իրավունքը, այլ նաև իրականացնել այն»,-ասել է Սերժ Սարգսյանն իր ելույթում:
Նախագահը նշել է, որ վերջին շրջանում աշխարհը սարսափած հետևում է, թե ինչպես են Մերձավոր Արևելքում Իսլամական պետության ահաբեկիչները տանջամահ անում, գլխատում ու անդամահատում անմեղ մարդկանց, այդ թվում՝ կանանց, երեխաների ու ծերերի։ Աշխարհը վրդովված է այս բարբարոսություններից այն դեպքում, երբ դա կատարողն ընդամենը մի ավազակախումբ է, որին դժվար է պատասխանատվության ենթարկել և որի դեմ կարելի է պայքարել միայն հրթիռներով։
«Սակայն, եթե ավազակախմբի կողմից իրականացված հանցանքների պարագայում նրանց դեմ պայքարում են հրթիռներով, ապա հարց է առաջանում թե ի՞նչ պատասխանատվություն են կրում միջազգային իրավունքի սուբյեկտ հանդիսացող պետությունները համանման հանցագործություններ խրախուսելու և իրականացնելու համար»,-ասել է նախագահը:
«Ի՞նչ կասեք մի երկրի մասին, որը լինելով միջազգային իրավունքի լիարժեք սուբյեկտ, ՄԱԿ-ի, ԵԽ-ի և բազմաթիվ այլ կառույցների անդամ, մարդասիրական կոնվենցիաների ստորագրող կողմ, իր ձեռագրով ոչնչով չի զիջում Իսլամական պետության ահաբեկիչներին։ Ընդամենը մի քանի շաբաթ առաջ Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի դեմ նախաձեռնված լայնածավալ հարձակման օրերին ադրբեջանցի զինվորները չբավարարվեցին միայն կրակելով. նրանք անդամախեղեց տարեց մարդկանց, հայ զինվորին, կտրեցին նրանց գլուխներն ու ականջները՝ սոցիալական ցանցերում այդ ամենը որպես հերոսության դրսևորում ցուցադրելով: Եվ այս ամենը Ադրբեջանի իշխանությունների բացահայտ խրախուսմամբ: Տարօրինա՞կ չէ արդյոք, որ բարբարոսական քաղաքականություն իրականացնող և քաղաքակրթական բոլոր նորմերը ոտնահարող նման երկիրն այս օրերին հյուրընկալում է «Քաղաքակրթությունների դաշինք» խորագրով համաժողովը: Մի՞թե սա հանդուրժելի կեցվածք է: Մենք պետք է հասնենք նրան, որ ատելության այսօրինակ սերմանումները տեղ չունենան մեր ժամանակներում, որ յուրաքանչյուր իշխանություն զերծ մնա նման վարքագծից՝ վախենալով, որ պատասխան է տալու»,-ասել է նա:
Նախագահ Սարգսյանը շեշտել է, որ միջազգային հանրությունը պետք է նույնքան արագ և վճռականորեն արմատախիլ անի ցեղասպանածին այսօրինակ երևույթները, որտեղ էլ որ դրանք դրսևորվեն, ինչպես մի քանի օր առաջ դա արեց Շվեդիայի ղեկավարությունն ու հասարակությունը՝ թուրք ազգայնական Բարբարոս Լեյլանիի կողմից հայերի հանդեպ հնչեցված ատելության քարոզչության կապակցությամբ։ Սա պահանջում է համախմբած աշխատանք, երբեմն աշխարհաքաղաքական շահերի ստորադասում, երևույթների հստակ ու հասցեական դատապարտում: Նախագահը նշել է նաև, որ եթե նման արատավոր երևույթները արմատախիլ չարվեն դեռ սաղմնային վիճակում, ստիպված ենք լինելու լծվել դրանց բազմաբնույթ ու անկանխատեսելի հետևանքների վերացմանը՝ շարունակելու ենք առերեսվել ատելությունից սնվող տարատեսակ հանցագործությունների, որոնցից է, նոր թափ ու ծավալներ ստացած ահաբեկչությունը:
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին հայ ժողովուրդը երախտագիտության ուղերձ հղեց ողջ աշխարհին։ Մեկնարկեց «100 կյանք» նախաձեռնությունն ու «Ավրորա» մրցանակաբաշխությունը՝ Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածների անունից և ի երախտագիտություն նրանց, ովքեր այդ դժվարին օրերին փրկության ձեռք մեկնեցին հայ ժողովրդին: «Շնորհավորում և հիացմունքս եմ հայտնում մրցանակի հավակնորդներին. ձեր բոլորի պատմություններն էլ շատ հուզիչ են, միևնույն ժամանակ՝ ոգեշնչող ու քաջալերող։ Շնորհակալ եմ նախաձեռնության հիմնադիրներ Վարդան Գրեգորյանին, Նուբար Աֆեյանին և Ռուբեն Վարդանյանին, մրցանակաբաշխության կազմակերպիչներին, ինչպես նաև բոլոր նրանց, ովքեր իրենց նպաստն են բերել այս կարևոր նախաձեռնության կյանքի կոչմանը»,-ասել է նախագահը:
Ապրիլի 23-ին Երևանում մեկնարկել է «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» երկրորդ գլոբալ ֆորումը, որի ընթացքում, նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի խոսքով, բաց քննարկում է լինելու ոչ միայն Հայոց ցեղասպանության հարցի շուրջ, այլ առհասարակ՝ ցեղասպանության հանցագործության շուրջ: Ֆորումի մասնակիցները կենտրոնանալու են ցեղասպանության կենդանի վերապրողների խնդիրների վրա, մարդիկ, ովքեր տեսել են արհավիրքն իրենց աչքերով, զգացել են այդ հանցագործությունն իրենց, իրենց ընտանիքների վրա:

The year 2015 was an important milestone for us to grasp anew the 100-year long struggle of the Armenian nation for its right to exist, President Serzh Sargsyan said as he opened the 2nd Global Forum against the Crime of Genocide.
“The Armenian Genocide Centennial was marked not by mourning but messages of gratitude and revival that we sent out to the world, as well as determination to make Armenia one of the pioneering forces to lead the struggle against that crime. Our vision is clear as crystal: it is necessary to instill consciousness of the absolute inadmissability of genocide in order to prevent such catastrophes unfolding,” Sargsyan said.
“The current logic of the global development unambiguously registers that we are all interdependent, and that interdependence transforms a failure of one into a failure of all, and that is also true for a success or suffering. Today it is difficult to imagine a security challenge that threatens only one nation. Therefore, none of us can consider oneself ensured against the horrors that our ancestors went through in the 20th century, that our contemporaries are surviving in the 21st century unless we decide that we should state “never again” regardless of the price that every one of us should pay. That same logic also reminds us that a genocide committed at any corner of the world should be viewed as a failure for the international community as a whole, and the prevention of it is the duty of every single one of us individually and of the humankind collectively. Hence, it is natural that those, who underwent and survived genocide and their generations shall be continuously looking at the international community and pressing for justice.
“Today, unfortunately, the humankind still lacks humanness. It is demonstrated by the wave of denial by the genocide perpetrators and their successors. It was rightly noted by the Nobel Prize winner and Holocaust survivor Elie Wiesel that to deny would be akin to killing victims a second time. In some instances denial is expressed through violation of the right to remembrance and awareness. Denial imposes constant feeling of fear unto the survivors and their successors since those who deny or justify what had happened do not directly exclude the possibility of recurrence of that very same crime should there be appropriate conditions for that.
Meanwhile, I believe that the international legal documents related to the crime of genocide do not pay due attention to the international legal regulation of the issues related to the genocide survivors. The same is also true for the international legal regime related to the refugees. It is critical to understand how to define a special legal status for survivors of genocide and other crimes against humanity through the improvement of the existing legal mechanisms or introduction of new legal norms; otherwise, perhaps, it would be impossible to comprehensively approach this issue.
Any reasonable adjudication of a crime also requires recognition of the rights of the victims concerning their losses and suffering. Certainly, it is also true for the survivors of genocide and other crimes against humanity. Necessary mechanisms should be installed, which will allow both recognizing that right and implementing it.
As recent crises in the Middle East have demonstrated, nowadays the issue of genocide prevention remains urgent and topical. Lately, the world has been watching with repulsion how the terrorists of the Islamic State have been torturing, beheading and mutilating innocent people, including women, children, and elderly people. The world is shocked with the barbarities that are carried out by a gang of thugs, who can hardly be called to justice and can be fought against barely with missiles.
Nevertheless, if the thugs that carry out atrocities are fought with missiles, a question comes up: what kind of responsibility should a state, a subject of international law, bear for condoning and carrying out similar crimes?
We as the international community must swiftly and resolutely eradicate all such instances of genocidal conduct wherever they should occur, as it was done some days ago by the leadership and public of Sweden with regard to the hate speech directed against Armenians by the Turkish nationalist Barbaros Leylani. This requires our concerted effort, perhaps even subordination of geopolitical interests, ability to voice strict and targeted condemnation. Unless we are able to nip such conduct in the bud, we will have to deal with the elimination of their various and unpredictable consequences; we will continue to face various crimes nourished by hatred – crimes, among which are the terrorist activities that gain new range and scale on our continent.
On the Armenian Genocide Centennial, the Armenian nation sent out a message of gratitude to the entire world. The 100 Lives initiative and the Aurora Prize were launched on behalf of the survivors and as a token of appreciation to those who in the direst times came to the Armenian people’s rescue. I congratulate and express my admiration to the nominees of the Prize. All your stories are very touching; at the same time, those are inspiring and encouraging. I thank the founders of this project – Vartan Gregorian, Noubar Afeyan, and Ruben Vardanian, organizers of the award ceremony, as well as all those who have contributed to the implementation of this momentous initiative,” the President said in his speech.