Ռուսաստանը հավասարության նշան չի դնում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև: Այդ մասին Ծիծեռնակաբերդում լրագրողներին է ասել ՀՀ-ում Ռուսաստանի դեսպան Իվան Վոլինկինը` պատասխանելով ռուսական զենքի վաճառքի մասին հարցին, հայտնում է «Sputnik Արմենիան»:
«Այստեղ խոսքը բացարձակապես հավասարության մասին չէ, բանն այն է, որ Հայաստանը ՌԴ համար ռազմավարական դաշնակից է, իսկ Ադրբեջանը` ռազմավարական գործընկեր: Դրանք միանգամայն տարբեր մակարդակներ են և հավասարության նշանի մասին այստեղ խոսք լինել չի կարող»,-ասել է դեսպանը:
Անդրադառնալով վերջին օրերին Երևանում ՌԴ դեսպանատան մոտ տեղի ունեցած բողոքի ակցիաներին` դեսպանը նշել է, որ այժմ երկու երկրների հարաբերություններում գերիշխում են զգացմունքները, սակայն «ռուս-հայկական հարաբերությունները, որոնք բազմադարյա պատմություն ունեն, շատ դժվար է խարխլել»:
«Այո, կարող են լինել դժգոհություններ, թյուրըմբռնում, բայց դա չի նշանակում, որ հայ-ռուսական հարաբերություններն ինչ-որ այլ փուլ կանցնեն: Մենք հիանալի հարաբերություններ ունենք, մեր պետությունների ղեկավարները մշտական շփման մեջ են, կարծում եմ, որ միշտ է այդպես լինելու»,-ասել է Վոլինկինը:
Երևանում ապրիլի 13-ին տեղի ունեցավ բողոքի երթ և ցույց՝ ընդդեմ Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ռազմական ոլորտում գործարքների: Ցուցարարները նաև ընթերցեցին Մոսկվային իրենց պահանջը՝ դադարեցնել զենքի վաճառքը Ադրբեջանին, այլապես Հայաստանի հասարակությունը կփաստի, որ Ռուսաստանը Հայաստանի դաշնակիցը չէ:
Ռուսաստանի կողմից Ադրբեջանին մեծաքանակ սպառազինության վաճառքի հարցը դարձել է հայ-ռուսական հրապարակային տարաձայնությունների առարկա: Ավելի վաղ Երևանում ընդունելով Ռուսաստանի վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևին՝ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հիշեցրեց՝ ռուսական այդ զենքով հակառակորդը սպանում է նաև երեխաների: «Վստահ եմ, գիտեք, որ Հայաստանում լայն արձագանք ստացավ այն փաստը, որ ադրբեջանցիները ողջ ուժով կիրառեցին այն զինատեսակները, որ նրանք ձեռք են բերել վերջին ժամանակներում Ռուսաստանից», – Մեդվեդևի հետ զրույցում ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Մի քանի օր անց ռուսական «Էխո Մոսկվի» ռադիոկայանի եթերում Դմիտրի Ռոգոզինը տարակուսանք էր հայտնել հակամարտող կողմերին զենք վաճառելու շուրջ ծագած դժգոհության առնչությամբ՝ դա անվանելով «դեմագոգիա» և «լալկան նվնվոց»:

Россия не ставит знака равенства в отношениях между Арменией и Азербайджаном, сказал 24 апреля чрезвычайный и полномочный посол России в Армении Иван Волынкин после посещения мемориального комплекса «Цицернакаберд», пишет Sputnik-Армения.
«Тут абсолютно не идет речь о равенстве, дело в том, что Армения является для России стратегическим союзником, а Азербайджан – стратегическим партнером, это совершенно разные уровни, и ни о каком знаке равенства тут речь не идет», – сказал посол, отвечая на вопрос о продаже российского оружия.
Руководители обеих стран находится в постоянном контакте, у них замечательные отношения,
Говоря об акциях протеста у российского посольства, он отметил, что сейчас в отношениях между двумя странами преобладают эмоции, но «российско-армянские отношения, которые имеют многовековую историю, очень сложно поколебать».
«Да могут быть какие-то обиды, недопонимания, но это не означает, что российско-армянские отношения перейдут в какую-то другую фазу. У нас замечательные отношения, руководители наших государств поддерживают постоянные контакты, и я думаю, что так будет всегда», – сказал Волынкин.
Решение России продолжить поставки оружия в Азербайджан после апрельской военной операции Баку против Карабаха вызвало серьезное недовольство в армянском обществе. В частности, 13 апреля оно выразилось в акциях протеста перед зданием российского посольства в Ереване.
А 7 апреляпрезидент Армении Серж Саргсянв ходе встречи с председателем правительства РФ Дмитрием Медведевым заявил, что «в стране вызвал большой резонанс тот факт, что азербайджанцы в полную силу использовали те вооружения, которые они приобрели за последнее время в России».