Ապրիլի 27-ին ՀՀԿ խմբակցության պատգամավորների հետ հանդիպման ժամանակ լայնածավալ պատերազմի մասին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը չի խոսել, բայց ասել է, որ դիրքեր ենք հետ բերել: Այս մասին Խորհրդարանում լրագրողներին ասել է ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Վազգեն Կարախանյանը:
ՊԲ խոսնակը ապրիլի 27-ին հերքել էր դիրքեր վերադարձնելու մասին լուրը: Կարախանյանը տեղյակ չէ այդ հերքումից, գրում է Aravot.am-ը:
Ինչ վերաբերում է ՀՀ ԶՈՒ շտաբում բացթողումների մասին, ապա Կարախանյանը մանրամասներ չի կարողանում հիշել: Ասում է. «ՊՆ-ում պաշտոնանկությունների մասին էլ նախագահը չի խոսել, բայց ասել է` մտածելու, նախապատրաստվելու բան ունենք, որ թշնամու կողմից հարձակումներն անակնկալ չլինեն, կարողանանք պատշաճ հակահարված տալ»:
Հարցին, թե ՌԴ-ի հետ ՀՀ-ի հարաբերությունները վերանայելու մասին նախագահը խոսե՞լ է, Կարախանյանը պատասխանել է. «Նախագահը միշտ էլ այն կարծիքին է եղել, որ մենք իրավունք չունենք հզոր տերությունների հետ մեր հարաբերությունները վատացնենք: Եվ եթե լսել եք նախագահի ելույթները, պարզորոշ երևում է, որ հավասարը-հավասարի նման է գնում»:
Նրա խոսքով, ՌԴ-ի հետ կապված Սարգսյանը նաև ասել է. «Չպետք է թույլ տանք, որ դա վերածվի հակառուսական հիստերիայի»:
Ապրիլի 4-ին ՀՀ նախագահը հայտարարել է. «Ես ձեզ հավատացնում եմ, որ որևէ տարածք ադրբեջանցիները չեն «ազատագրել», այս պահին ամբողջ շփման գծի երկայնքով ընդամենը մի փոքրիկ հատված հարավում և մի փոքրիկ հատված հյուսիսում, որ հույս ունեմ՝ մինչև մեր շփումն ավարտենք, այլևս այդ հատվածը հյուսիսում չի լինի, ընդամենը 200-300 մետր տարածք են գրավել ադրբեջանցիները՝ տալով ամեն մետրի համար մեկից ավելի զոհ»:

28 Апрель 2016 - 12:35 AMT
27 апреля на встрече с депутатами фракции РПА президент Армении Серж Саргсян не говорил о широкомасштабных военных действиях в Карабахе, однако отметил, что армянская сторона вернула позиции. Об этом заявил журналистам депутат от РПА Вазген Караханян в парламенте.
Пресс-секретарь Армии обороны НКР 27 апреля опроверг новость о возвращении позиций. Караханян не знает об опровержении, пишет Aravot.am.
Депутат также отметил, что президент не говорил об освобождении от должности высокопоставленных военных чиновников, однако подчеркнул, что есть над чем поразмыслить и к чему готовиться, чтобы атаки противника не стали неожиданностью, и мы могли дать соответствующий ответ.
На вопрос о том, говорил ли Саргсян об отношениях с РФ, Караханян ответил: «Президент всегда придерживался того мнения, что мы не имеем права портить отношения с сильными странами».
После чего депутат разъяснил, что отношения с Россией «всегда были партнерскими». «И из выступлений президента становится ясно, что мы с Россией на равных. Президент Саргсян также отметил, что нельзя допускать антироссийской истерии»,- сказал Караханян.
4 апреля президент Саргсян заявил: «Уверяю вас, что никаких территорий азербайджанцы не «освобождали», на данный момент по всей протяженности линии соприкосновения – лишь небольшой участок на юге и на севере, и я надеюсь, что до конца нашей встречи этого участка на севере не будет. Азербайджанцы завладели территорией всего в 200-300 метров, оставляя за каждый метр более одной жертвы».