ՀՀ կառավարության եզրակացությունը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ճանաչման վերաբերյալ այն է, որ որոշումը պայմանավորված է լինելու երկու հայկական պետությունների միջև բանակցությունների արդյունքով՝ հաշվի առնելով ապագա զարգացումները, այդ թվում՝ արտաքին գործոնները:
Այդ մասին է հայտարարել Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը, անդրադառնալով ԼՂՀ ճանաչման նախագծի հաստատմանը կառավարության նիստի ընթացքում:
«Մեր դիրքորոշումը շատ հստակ է, ու եթե Ադրբեջանը փորձի խուսափել այս զինադադարի հաստատման ռեժիմից և նոր ագրեսիա ծավալի, ապա այդ հարցը միանշանակ կմտնի օրակարգ»,-ասել է Քոչարյանը, գրում է Tert.am-ը:
Պատասխանելով հարցին, արդյոք Արցախի Հանրապետության ճանաչումը նշանակում է Մինսկի գործընթացի ավարտ, Շավարշ Քոչարյանն ասաց. «Մինսկի գործընթացի ավարտ կնշանակի Ադրբեջանի ագրեսիան»:
Մայիսի 5-ին ՀՀ կառավարությունը հավանության է արժանացրել պատգամավորներ Զարուհի Փոստանջյանի և Հրանտ Բագրատյանի նախագիծը՝ ԼՂՀ ճանաչման վերաբերյալ: Օրինագծի հիմնավորման մեջ ասված է. «Սույն օրենքի նախագծի ընդունմամբ Հայաստանի Հանրապետության կողմից իրավամբ կճանաչվի Արցախի փաստացի կարգավիճակը` ելնելով նրանից, որ Արցախի Հանրապետությունը բավարարում է ինքնիշխան պետության համար միջազգային օրենքի բոլոր նախապայմաններին: Օրենքը հիմք կհանդիսանա Հայաստանի և Արցախի հանրապետությունների` Արցախի Հանրապետության պաշտոնական ճանաչումից ծագող հարաբերությունները կարգավորելու, Արցախի անվտանգությունն ապահովելու և ամրապնդելու գործում ՀՀ իրավունքներն ու պարտականությունները որոշակիացնելու, Հայաստանի ազգային շահն ու պետական քաղաքականությունը սահմանելու, հետհակամարտյան վերականգնման աշխատանքներին Հայաստանի մասնակցության համար»:

Заключение правительства РА по признанию НКР было обусловлено результатами проводимых между Арменией и Карабахом обсуждений, учитывая дальнейшие развития, в том числе внешние факторы.
Об этом заявил замминистра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян, касаясь вопроса утверждения законопроекта по признанию Карабаха в ходе заседания правительства Армении.
«Наша позиция крайне четкая, и, если Азербайджан попытается уклониться от установления режима этого перемирия и развяжет новую агрессию, то этот вопрос однозначно будет внесен в повестку»,- сказал Шаварш Кочарян, пишетTert.am.
Отвечая на вопрос о том, будет ли означать признание Карабаха конец процесса МГ, Шаварш Кочарян сказал: «Агрессия Азербайджана будет означать окончание минского процесса».
В обосновании законопроекта говорится: «Принятием данного законопроекта Республика Армения официально признает фактический статус Арцаха, исходя из того, что Республика Арцах отвечает всем критериям суверенного государства согласно международному праву. Закон станет основой для регулирования исходящих из официального признания Арцаха отношений между Арменией и Арцахом, укрепления прав и обязанностей Армении в деле обеспечения безопасности Арцаха, определения национальных интересов и государственной политики Армении, участия Армении в постконфликтных восстановительных работах».
Читайте также:Правительство Армении одобрило законопроект о признании независимости Карабаха: Он передан в НС