Վերջին 20 տարվա ընթացքում ծավալման բնույթով Ադրբեջանի ԶՈւ-ն առաջին անգամ ռազմական հռետորաբանությանն ու հոխորտանքներին զուգահեռ անցել է «ամուր պաշտպանության»: Այս մասին ասել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը:
«Ես կարող եմ միայն հաստատել, որ ԼՂՀ Պաշտպանության բանակը պատրաստ է իրադրության ցանկացած զարգացման, ցանկացած ուղղությամբ և ցանկացած պահի», – ասել է նա, մեջբերում է «Հայկական ժամանակ» օրաթերթը:
Հարցին, թե տեղեկություններ կան, որ ՀՀ պաշտպանության նախարարը նորից մեկնում է Մոսկվա, արդյոք այս անգամ նրան կհաջողվի որևէ արդյունքի հասնել Ռուսաստանից վարկի դիմաց ձեռքբերված զենքը Հայաստան հասցնելու հարցում, Տոնոյանը պատասխանել է.
«Միջպետական վարկի շրջանակում ՀՀ-ի կողմից ձեռք բերվող սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի հարցում որևէ խոչընդոտ կամ բարդություն չկա: Դեռ ավելին, նոր իրավիճակում աշխատանքներ են տարվում փոխադրումներն արագացնելու համար, այսինքն՝ ավելի արագ, քան ծրագրված է պայմանագրային պարտավորություններով: Այս առումով խոչընդոտներ չկան»:
Հարցին, թե այս օրերին քննարկվում է Չինաստանից զենք ձեռք բերելու հարցը, որքանո՞վ է դա կարող է լինել ռեալ այլընտրանք ռուսական զենքին, Տոնոյանը նշել է, որ հարցը ոչ պրոֆեսիոնալ խոսակցությունների ոլորտից է: «Իրականում, ցանկացած տեսակի ռազմական տեխնիկայի ձեռքբերումն ինքնանպատակ չէ: Ընդհանրապես, ԶՈԻ կարիքները ձևավորվում են կոնկրետ կարողություններ ունենալու պահանջարկից, օրինակ խոցման N հեռահարության կամ N խտության միջոցներ: Ամենևին էլ կարևոր չէ, թե որ պետության արտադրանքը դա կլինի. այստեղ գործում է տեխնիկական չափորոշիչներ-որակ-գին տրամաբանությունը և ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը դիտարկում է բոլոր հնարավորությունները:
Միևնույն ժամանակ, զենքի առևտրի շուկան թեև Հայաստանի համար բաց շուկա է, այդուհանդերձ ԵՄ անդամ երկրներում և ԱՄՆ-ում գործում են ռազմական նշանակության որոշ արտադրանքի արտահանման քաղաքական սահմանափակումներ հակամարտության մեջ գտնվող երկրների համար», – պարզաբանել է նա:
ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ օպերատիվ վարչության պետ, գեներալ-մայոր Արտակ Դավթյանը մայիսի 6-ին հայտնել է, որ Ղարաբաղա-ադրբեջանական զորքերի շփման գծում զինուժի կուտակումները բնական են, և դրանց առկայությունը ամենևին չի նշանակում, որ վաղը կարող է լայնածավալ մարտական գործողություններ սկսվել:
«Ես՝ որպես պաշտոնատար անձ, կարող եմ ասել մոտ ժամանակներս չի սպասվում լայնածավալ մարտական գործողություններ: Միևնույն ժամանակ մենք ՝ որպես զինվորականներ, անգամ մինչև ապրիլյան դեպքերը, համարում ենք, որ ամեն օր կարող է պատերազմ սկսվել, և մենք պետք է պատրաստ լինենք դրան: Եվ այս դեպքերը նույնպես ցույց տվեցին, որ պատրաստ ենք նման խնդիրների կատարմանը»,- ասել է գեներալ-մայոր Դավթյանը, մեջբերում է Արմռադիոն:
ՀՀ պաշտպանության նախարարի մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը մայիսի 3-ին տեղեկացրել է, որ ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գոտում Ադրբեջանի զորքերի նոր կուտակումն ավելի մեծ է, քան ապրիլի առաջին օրերին: Հովհաննիսյանը նշել է, որ նկատվել է ավելի մեծ զորախմբերի տեղաշարժ, սակայն այլ մանրամասներ չի կարող ասել: Նա շեշտել է, որ հակառակորդի տեղաշարժը հայկական հետախուզության ուշադրության կենտրոնում է:

На фоне угроз и военной риторики Азербайджан перешел к глухой обороне. Об этом сказал первый заместитель министра обороны Армении Давид Тоноян.
«Я могу только подтвердить, что Армия обороны НКР готова к любому развитию событий, по любому направлению и в любой момент», – сказал Тоноян, цитирует газета «Айкакан Жаманак».
Тоноян также заявил, что нет каких-либо преград и сложностей в вопросе приобретаемого со стороны Армении российского вооружения и военной техники на межгосударственный кредит.
«Более того, в создавшейся новой ситуации проводятся работы для ускорения этих поставок, то есть, намного быстрее, чем предусмотрено договорными обязательствами. Наши специалисты эффективно работают с российскими коллегами», – отметил он.
О том, может ли быть реальной альтернативой российскому оружию приобретение вооружения от Китая, Тоноян заметил, что это вопрос из сферы непрофессиональных разговоров. «В действительности, приобретение любого вида военной техники не является самоцелью. Вообще, потребности ВС формируются из спроса иметь конкретную мощь. Вопрос того, производством какой страны является то или иное оружие, вообще не имеет значения: здесь действует логика технические стандарты-качество-цена, и министерство обороны Армении рассматривает все возможности», – сказал он.
В свою очередь, начальник оперативного управления Генерального штаба, генерал-майор Артак Давтян сообщил, что скопление военной техники на линии соприкосновения ВС Карабаха и Азербайджана естественно, но это не означает, что завтра могут начаться крупномасштабные военные действия.
«Я, как должностное лицо, могу сказать, что в ближайшем будущем крупномасштабных военных операций не будет. В то же время мы, как военные, еще до апрельских событий, считали, что война может начаться в любой день, и мы должны быть к этому готовы. Эти события показали, что мы готовы к выполнению таких задач», – сказал генерал-майор Давтян, сообщает Общественное радио Армении.
Ранее армянская сторона сообщала о маневрах и скоплениях азербайджанских ВС на линии соприкосновения с АО НКР и в Нахиджеванской автономной республике. Пресс-секретарь минобороны Армении Арцрун Ованнисян сообщал, что скопления на карабахском направлении значительней, чем в начале апреля.