Մայիսի 12-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը հանդիպել է Գերմանիայի կառավարության` ԵԱՀԿ գերմանական նախագահության հարցերով հատուկ ներկայացուցչի գրասենյակի պետ Թոմաս Լենկին: Հանդիպմանը ներկա էր նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են ԼՂ հակամարտության շուրջ ստեղծված իրավիճակը և հնարավոր զարգացումներին առնչվող հարցեր:
ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալը Թոմաս Լենկին ներկայացրել է ապրիլի սկզբին ԼՂՀ-ի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած մարտական գործողությունների, ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում և հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին ներկայումս տիրող իրավիճակի վերաբերյալ տեղեկատվություն: Դավիթ Տոնոյանը զրուցակցի ուշադրությունը հրավիրել է այն հանգամանքին, որ մայիսի 11-ին ԵԱՀԿ առաքելության կողմից Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի Թալիշ գյուղի հյուսիս-արեւմտյան ուղղությամբ դիտարկումն անցկացնելուց ժամեր անց ադրբեջանական զինուժի կողմից արձակված կրակոցից նույն վայրում սպանվել է ՊԲ զինծառայող: Վերոնշյալ պատահարը ցույց է տալիս, որ ԵԱՀԿ-ի կողմից ներկայիս ձևաչափով իրականացվող դիտարկումներն արդյունավետ չեն և Ադրբեջանը շարունակում է կոպտորեն խախտել հրադադարը: Շեշտվել է, որ շփման գծում հետաքննության միջազգային մեխանիզմների ներդրումը նմանատիպ միջադեպերի կանխարգելման արդյունավետ գրավականներից է:
Անդրադարձ է կատարվել նաև Ադրբեջանի կողմից տարածվող այն տեղեկատվությանը, թե իբր հայկական կողմը օգտագործել է սպիտակ ֆոսֆորային արկ: Վերոնշյալ տեղեկատվության շրջանառության մեջ հայտնվելը ևս մեկ անգամ փաստում է շփման գծում հետաքննության միջազգային մեխանիզմների անհրաժեշտության մասին` նմանատիպ ապատեղեկատվության տարածումը կանխելու համար, հայտնում է ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
Հակառակորդի կողմից արձակված կրակոցից մայիսի 11-ին` ժամը 20:00-ի սահմաններում, ՊԲ հյուսիսային ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասում մահացու վիրավորում է ստացել զինծառայող, 1996թ. ծնված Արմեն Հրայրի Մարտիրոսյանը:
ՀՀ ՊՆ հայտարարության մեջ նշվում էր, որ հատկանշական է, որ դեպքը տեղի է ունեցել ԵԱՀԿ առաքելության կողմից նույն օրը ԼՂՀ Մարտակերտի շրջանում իրականացված դիտարկումից ընդամենը ժամեր անց, ինչը վկայում է, որ ադրբեջանական կողմն արհամարում է ԼՂ խնդրի կարգավորմանն ուղված միջնորդական ջանքերը և հերթական անգամ փաստում միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմների շուտափույթ ներդրման անհրաժեշտությունը:

Первый заместитель министра обороны Армении Давид Тоноян 12 мая встретился с главой офиса специального представителя немецкого председательства в ОБСЕ Томасом Ленком.
На встрече присутствовал также личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик. В ходе встречи стороны обсудили ситуацию, сложившуюся вокруг карабахского конфликта, и ее возможное развитие в будущем.
Тоноян представил Ленку информацию о широкомасштабной агрессии Азербайджана против Карабаха в начале апреля, а также нынешнюю ситуацию на линии соприкосновения карабахско-азербайджанских сил и на армяно-азербайджанской государственной границе.
Тоноян обратил внимание собеседника на то, что 11 мая спустя считанные часы после мониторинга, осуществленного миссией ОБСЕ на линии соприкосновения вооруженных сил Нагорного Карабаха и Азербайджана в северо-западном направлении от села Талиш, от огня противника в том же месте был убит военнослужащий Армии обороны НКР.
Данный инцидент свидетельствует о том, что мониторинги ОБСЕ, проводимые в нынешнем формате, не эффективны, и Азербайджан продолжает грубо нарушать режим прекращения огня, отметил первый заместитель министра обороны Армении. Было подчеркнуто, что внедрение международных механизмов расследования на линии соприкосновения является одной из эффективных гарантий предотвращения подобных инцидентов.
От пули противника 11 мая в 20:00 смертельное ранение получил военнослужащий одной из воинских частей Армии обороны, расположенных в северном направлении, Армен Грайрович Мартиросян,1996 года рождения. Для выяснения деталей проводится расследование.
Собеседники коснулись также распространяемой Азербайджаном информации о том, что якобы армянская сторона использует снаряды с белым фосфором. Появление подобной информации в очередной раз свидетельствует о необходимости международных механизмов расследования на линии соприкосновения для предотвращения распространения подобной информации, сообщает пресс-служба Минобороны РА.
Ранее национальное агентство по разминированию территорий Азербайджана (ANAMA) сообщило об обнаружении неразорвавшегося фосфорного снаряда на карабахско-азербайджанской линии соприкосновения в Карабахе. МИД Азербайджана заявил, что намерен ознакомить военных атташе зарубежных посольств с находкой.
Пресс-секретарь президента Нагорно-Карабахской Республики Давид Бабаян прокомментировал публикации азербайджанских СМИ об использовании армянской стороной снаряженных белым фосфором боеприпасов. По его словам, «это очередная акция черного пиара против армянских республик».