Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության կողմից մայիսի 12-ին տարածված հայտարարությունն այն մասին, որ Նախիջևանի հետ սահմանում հայկական կողմը «հերթական սադրանքն է արել», ապատեղեկատվություն է: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ին հայտնեց ՀՀ ՊՆ մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը:
Ադրբեջանական կողմը հայտնել է, որ մայիսի 12-ին Նախիջևանի Շախբուզի շրջանում տեղակայված Ադրբեջանի զինված ուժերի դիրքերն իբր գնդակոծվել են Եղեգնաձորի շրջանի դիրքերից, ինչի հետևանքով թեթև վիրավորում է ստացել ադրբեջանական բանակի զինծառայողը:
«Նման միջադեպ չի եղել, դա ապատեղեկատվություն է: Նախիջևանում հանգիստ է», – ասաց Հովհաննիսյանը:
Մայիսի 6-ին ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության և ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանը ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում հաստատել է այն լուրերը, որ Նախիջևանի հատվածում Ադրբեջանը զինտեխնիկա է կուտակել: Նրա վստահեցմամբ՝ իրավիճակը վերահսկելի է. «Եվ պաշտպանության նախարարության ղեկավարությունը, և զինված ուժերի գլխավոր շտաբը ամբողջապես տիրապետում են իրավիճակին:
Մեր զորախմբերը, զինված ուժերի համապատասխան ստորաբաժանումներն ամբողջապես պատրաստ են ցանկացած հարձակում դիմագրավել: Ուզում եմ վստահեցնել նաև հանրությանը, որ մեր զինված ուժերի մարտունակության մակարդակը շատ բարձր է, և բոլոր նոր մարտահրավերներն ու սպառնալիքները մենք վերահսկում ենք»:

Распространенное министерством обороны Азербайджана 12 мая заявление о «провокации» армянской стороны на границе с с Нахчиджеваном является дезинформацией. Об этом PanARMENIAN.Net сообщил пресс-секретарь министерства обороны Армении Арцрун Ованнисян.
Азербайджанская сторона заявила, что 12 мая область Шахбузи Нахиджевана якобы подверглась обстрелу со стороны армянских позиций из Ехегнадзора, в следствие чего военнослужащий азербайджанской армии получил легкое ранение.
«Подобного инцидента не было, это дезинформация. В Нахиджеване спокойно», – сказал Ованнисян.
6 мая председатель Постоянной комиссии НС Армении Корюн Наапетян на встрече с журналистами сообщил, что в Нахиджеване наблюдается скопление военной техники Азербайджана. По заверениям Наапетяна, ситуация находится под контролем.
«Также я уверяю общественность в том, что уровень боевой готовности наших вооруженных сил очень высока, в случае необходимости, мы будем готовы прибегнуть к соответствующим мерам», – отметил депутат.