Հայկական ուսումնասիրությունների Անի կենտրոնի հրապարակած տվյալները Լեռնային Ղարաբաղի շփման գծում ապրիլի սկզբին տեղի ունեցած քառօրյա պատերազմի ընթացքում հայկական կողմի կորցրած տարածքների մասին ընդհանուր առմամբ «այդքան էլ չեն համապատասխանում իրականությանը», դրանցում պետք է ճշգրտվեն որոշակի տերմիններ: Այդ մասին հայտնել է Հայաստանի պաշտպանության նախարարության մամուլի քարտուղար Արծրուն Հովհաննիսյանը:
Ըստ Անի կենտրոնի հրապարակման, մասնավորապես, հարավային ուղղությամբ՝ Լելե Թեփե բարձունքի շրջանում, Լեռնային Ղարաբաղի Պաշտպանության բանակը կորցրել է 7 ռազմական դիրք, իսկ հյուսիսային ուղղությամբ «այսօրվա դրությամբ մենք ունենք 14 ռազմական դիրք, որոնք մինչև ապրիլի 1-2-ը հայկական ուժերի ձեռքում էր»: Այդ տարածքները, ըստ հրապարակման, մեծ չեն:
Այնուհանդերձ, ըստ նրա, այդ տեղեկությունները շատ ավելի մոտ են իրականությանը, քան մինչ այդ հրապարակվածները՝ «եթե այդ տերմինները վերանայենք, մի փոքր հղկենք», մեջբերում է «Ազատություն» ռադիոկայանը:
Հովհաննիսյանն ընդգծել է, որ պատերազմական իրավիճում այդ մակարդակի դիրքային փոփոխությունները մեկնաբանելը սխալ է համարում, քանի որ, իր խոսքով, «երբ որ մարտական գործողությունները այս կամ այն ձևաչափով շարունակվում են, երբ որ այս կամ այն տարածքի նկատմամբ կոնկրետ ինչ-որ գործողություններ կարող են լինել, նման մանրուքներ քննարկելը լրջորեն կարող է վտանգել գործողությունները»:
Անդրադառնալով Ժիրայր Սեֆիլյանի հրապարակած տվյալներին, այն է, որ հյուսիսարևելյան հատվածում հայկական կողմը 7 քառակուսի կմ է կորցրել՝ Հովհաննիսյանն ասել է. «Երբ որ առաջին անգամ այդ տեղեկությունը հրապարակվեց, ասացի, որ այնքան լուրջ չի քարտեզի վրա դա հաշվելը։ Երբ որ մարդիկ նորից պնդում են և փորձում են իրենց իսկ ասածը «Գուգլի» քարտեզից հանելով տեսանյութ պատրաստել, դա էլ ավելի անլուրջ է դառնում։
Շատ խորին հարգանք ունեմ Ժիրայր Սեֆիլյանի նկատմամբ և իր կողքին եղած զինվորների, որոնք երկարամյա ծառայություն ունեն զինված ուժերում։ Բայց տարրական ռազմական հմտությունները պահանջում են մի քանի կանոնների պահպանում։ Քարտեզ եք ներկայացնում՝ հյուսիսն ու հարավը խառնած, ինքներդ էլ ներկայացնում եք, որ տեղում չեք եղել, այսինքն՝ տեղում չլինելով հաշվարկներ եք կատարում», մեջբերում է Aravot.am-ը։

Опубликованные данные исследовательского центра «Ани» о потерянных позииях армянской стороной во время четырехдневной апрельской войны в целом не так уж соответствуют действительности. Об этом заявил пресс-секретарь министерства обороны Армении Арцрун Ованнисян.
Согласно исследованию центра «Ани» Армия обороны Нагорно-Карабахской Республики в южном направлении в области Леле Тепе, потеряла 7 постов. В северном же направлении потеряно 14 постов. По данным исследования, эти речь идет о небольшой территории.
Тем не менее, по словам Ованнисяна, эта информация гораздо ближе к действительности, чем ранее опубликованные сведения. «Однако необходимо пересмотреть применяемые термины, надо их немного скорректировать», – цитирует радиостанция «Свобода».
Ованнисян подчеркнул, что когда страна находится в состоянии войны, неправильно комментировать позиционные изменения.
«Когда продолжаются боевые действия, когда ведутся действия в отношении той или иной территории подобные комментарии могут серьезно навредить», — сказал Ованнисян.
Касаясь заявлений Жирайра Сефиляна, что арямянская сторона потеряла 7 квадратных километров, Ованнисян отметил, что несерьезно делать подобные выводы.
«Глубоко уважаю Сефиляна и его боевых товарищей, но давайте не прибегать к манипуляциям, потому что элементарные военные навыки требуют соблюдения некоторых правил. Предста. Не побывав на месте, делаете какие-то заключения», — сказал Ованнисян.