Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը մայիսի 25-ին ընդունել է Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամության խմբի նախագահ Ռենե Ռուքեին և փոխնախագահ Ֆրանսուա Ռոշբլուանին:
Արտգործնախարարության մամուլի և տեղեկատվության վարչությունը տեղեկացնում է, որ զրուցակիցները բարձր են գնահատել երկու երկրի խորհրդարանների միջև հաստատված ամուր գործակցությունը, սերտ համագործակցությունը միջազգային կազմակերպությունների խորհրդարանական ձևաչափերում:
Նալբանդյանը կարևորել է ֆրանսիացի խորհրդարանականների այցը Արցախ՝ անձամբ ծանոթանալու Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքներին, դրանց հաղթահարմանն ուղղված ԼՂՀ իշխանությունների ջանքերին:
Նախարարը ներկայացրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների՝ Վիեննայում կայացած հանդիպմանը ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման նպատակով ձեռնարկվող քայլերը։
Նալբանդյանն ընդգծել է Ֆրանսիայի դերը որպես ԵԱՀԿ-ի Մինսկի խմբի համանախագահ երկիր՝ շեշտելով այն կարևոր ներդրումը, որը մյուս համանախագահ երկրների հետ միասին ունեցավ Ֆրանսիան՝ Վիեննայում համաձայնությունների կայացման հարցում:
Ֆրանսիացի պատգամավորները վստահեցրել են, որ շարունակելու են իրենց նպաստը բերել ղարաբաղյան հիմնահարցի բացառապես խաղաղ կարգավորմանը:
Ֆրանսիայի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Ռոմեն Նադալը մայիսի 17-ին հայտնել է, որ Ֆրանսիայի իշխանությունները ողջունում են ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ Վիեննայում կայացած միջազգային հանդիպման արդյունքները:«Ձեռքբերված պարտավորությունները շատ կարևոր են: Ֆրանսիան հորդորում է կողմերին պահպանել դրանք և կշարունակի միջնորդությունը որպես ՄԽ համանախագահ ռուս և ամերիկացի գործընկերների հետ միասին»,-ասել է Նադալը:

Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян принял председателя группы дружбы Франция-Армения Национального Собрания Франции Рене Руке и вице-председателя Франсуа Рошблуана. Об этом сообщает пресс-служба МИД РА.
Собеседники высоко оценили установившееся между двумя странами прочные партнерские отношения, тесное сотрудничество в парламентских рамках международных организаций.
Налбандян подчеркнул важность визита французских парламентариев в Арцах с целью лично ознакомиться с последствиями агрессии Азербайджана, усилиями властей НКР по их преодолению.
Министр Налбандян представил шаги по реализации договоренностей, достигнутых в ходе венской встречи президентов Армении и Азербайджана.
МИД Армении отметил роль Франции как страны-сопредседателя Минской группы ОБСЕ, подчеркивая важный вклад, который вместе с другими странами-сопредседателями имела Франция в вопросе достижения договоренностей в Вене.
Французские депутаты заверили, что будут продолжать содействовать исключительно мирному урегулированию карабахского конфликта.
17 мая фициальный представитель МИД Франции Ромэн Надаль заявил, чтоФранция приветствует результаты встречи по Нагорному Карабаху, которая позволила возобновить диалог между Арменией и Азербайджаном после кровопролитных столкновений, произошедших в период со 2 по 5 апреля.