ԵԱՀԿ-ի Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը կարևորում է Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովի հետ միջնորդների՝ մայիսի 31-ին Բրյուսելում կայացած հանդիպումը:
«Կարևոր բանակցություններ ենք անցկացրել Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի հետ՝ ղարաբաղյան խաղաղ գործընթացի և լիարժեք կարգավորման բանակցությունների վերաբերյալ: Ակնկալում ենք նախագահների հանդիպում հունիսին», – գրել է Ուրլիքը Twitter-ի իր մոկրոբլոգում:
Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովը մայիսի 31-ին Բրյուսելում հանդիպել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ: Ավելի վաղՄամեդյարովը ՆԱՏՕ-ի շտաբ-բնակարանում անցկացված ՆԱՏՕ-Ադրբեջան նիստի ժամանակ անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը: Նա հայտարարել է, որ «անարդար ստատուս քվոն շարունակում է մնալ լարվածության աղբյուր»:
«ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները և միջազգային հանրությունը ստատուս քվոն համարում են անհուսալի ու անընդունելի: Մենք սպասում ենք, որ հունիսին տեղի կունենա նախագահների հերթական հանդիպումը, որի նպատակը կլինի ստատուս քվոյի փոփոխման հարցում զգալի առաջընթացի հասնելը», – ասել է Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավարը:

The OSCE Minsk Group expects that a meeting between the Presidents of Armenia and Azerbaijan will take place in June, the U.S. Co-chair said in a tweet.
“[We held] important talks with the Azerbaijani Foreign Minister on Nagorno Karabakh and comprehensive settlement negotiations. We look forward to a Presidents' meeting in June,” James Warlick said.
Azerbaijani Foreign Minister Elmar Mammadyarov on Tuesday, May 31 met with the OSCE Minsk Group Co-chairs in Brussels, local media report.
“At the meeting, the diplomats discussed the results of the Vienna-hosted meeting, held to prepare for the June summit aimed at finding a solution to the Nagorno Karabakh conflict as soon as possible,” Foreign Ministry spokesman Hikmat Hajiyev said.