Հայաստանը խստորեն դատապարտում է զինված խմբավորումների կողմից Հալեպի հայաբնակ թաղամասերի շարունակական ռմբակոծությունները, որոնք մարդկային զոհերի և ավերածությունների պատճառ են դառնում: Այս մասին ասվում է Սիրիայում իրավիճակի վերաբերյալ ՀՀ ԱԳՆ մամլո խոսնակ Տիգրան Բալայանի մեկնաբանության մեջ:
Նա նշել է, որ վերջին օրերին գրանցված հարձակումների հետևանքով զոհվել է 4 հայ, լրջորեն վնասվել են հայկական ծերանոցը, հայ կաթողիկե համայնքի Սբ. Երրորդություն` «Զվարթնոց» եկեղեցին, գիտակրթական, պատմամշակութային և քաղաքացիական նշանակության մի շարք այլ շինություններ:
«Սիրիական ճգնաժամի կարգավորման գործընթացում առաջընթաց գրանցելու հիմնական նախապայմանը ռազմական գործողությունների և բռնության անհապաղ դադարեցումն է»,-ասվում է մեկնաբանության մեջ, հայտնում է ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
Հալեպի Նոր գյուղ թաղամասի ուղղությամբ ավելի քան 40 հրթիռ էր արձակվել. վնասվել են բնակարաններ, աշխատավայրեր, հրկիզվել էր մի արհեստանոց, ինչի հետևանքով էլ զոհվել էին հայերը: Լուրջ վնասներ է կրել հայ կաթողիկե համայնքի Սբ Երրորդությունը՝ «Զվարթնոց» եկեղեցին: Իսկ «Զվարթնոց» վարժարանի համարյա բոլոր դասարանները կիսաքանդ վիճակում են: Լուրջ վնասվել է նաև եկեղեցու «Աղաջանյան» սրահը. եկեղեցու բոլոր ապակիները կոտրվել են:
Հունիսի 4-ին «Ջեբհաթ ան Նուսրայի» հարյուրավոր գրոհայիններ` մոտ 200 զինյալ, հատել են թուրք-սիրիական սահմանը և գրոհել են Սիրիայի զինված ուժերի դիրքերը:
Ընթերցեք նաև. «Ջեբհաթ ան Նուսրայի» գրոհայինները հատել են թուրք-սիրիական սահմանը և գրոհել Սիրիայի բանակի դիրքերը

Армения строжайше осуждает периодические ракетные обстрелы армянонаселенных районов Алеппо со стороны вооруженных группировок, которые становятся причинами человеческих жертв и разрушений. Об этом говорится в сообщении пресс-секретаря МИД Армении Тиграна Балаяна относительно ситуации в Сирии.
Он отметил, что за последние дни в результате зафиксированных нападений погибли 4 армян, серьезно повреждено здание армянского дома престарелых, церковь армянской католической общины Святой Троицы – «Звартноц», и ряд других строений научно-образовательного, культурно-исторического и гражданского значения.
«Основным условием для того, чтобы в процессе сирийского урегулирования зафиксировать прогресс, является немедленное прекращение военных действий и насилия»,- говорится в комментарии МИД РА.
В направлении армянонаселенного района Алеппо Нор Гюх было выпущено более 40 ракет, были повреждены дома, разные строения, погибли армяне.Серьезно пострадала церковьармянской католической общины Святой Троицы –«Звартноц», разбиты все окна, почти все классы школы «Звартноц» в полуразрушенном состоянии.
4 июня вооруженные формирования террористической группировки «Джабхат ан-Нусра» нанесли массированный артиллерийский удар по кварталам Шейх Максуд, Эль-Мухафаза, Аз-Захра и аэропорту Эн-Найраб сирийского города Алеппо и позициям вооруженных сил Сирии в районе населенного пункта Хандрат.Погибли более 40 мирных граждан, полицейских и военнослужащих, еще около 100 получили ранения.