Պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Չեխիայի նախագահ Միլոշ Զեմանը հայտարարել է, որ Չեխիան պատրաստվում է պաշտոնապես ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը:
«Հայաստանից վերադառնալուց հետո պետք է դիմեմ Չեխիայի կառավարությանը, ինչպես նաև խորհրդարանին՝ կոչ անելով հետևել Գերմանիայի Բունդեսթագի օրինակին։ Ոչ միայն Գերմանիայի կամ միայն Ֆրանսիայի օրինակին. այնտեղ Ցեղասպանության ճանաչումը նույնիսկ օրենքով են ամրագրել, այլև Ռուսաստանի, Լեհաստանի, Սլովակիայի, Իտալիայի և այլ պետությունների, որովհետև կարծում եմ, որ այդ հարցում մենք հետ ենք մնում», – ասել է Միլոշ Զեմանը, չեխական parlamentnilisty.cz կայքին հղումով գրում է Aysor.am-ը։
Վերջինս ընդգծել է, որ Հայաստանից վերադառնալուց անմիջապես հետո այս հարցով խոսելու է արտգործնախարար Լյուբոմիր Զաորալեկի հետ։
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրավերով հունիսի 7-9-ը պետական այցով Հայաստան է ժամանել Չեխիայի նախագահ Միլոշ Զեմանը: Այցի շրջանակժում նախատեսված են Չեխիայի նախագահի հանդիպումները ՀՀ բարձրագույն ղեկավարության հետ: Հունիսի 8-ին Չեխիայի նախագահը այցելելու է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր:

7 Июнь 2016 - 14:30 AMT
Находящийся в Армении с официальным визитом президент Чехии Милош Земан заявил, что Чехия планирует официально признать Геноцид армян, передает чешское электронное издание «Parlamentní listy».
«После возвращения из Армении я обращусь к правительству Чехии и к парламенту и призову их последовать примеру Германии и официально признать Геноцид армян. Не только Германии и Франции: Геноцид армян признали также РФ, Польша, Словакия, Италия и другие страны, и думаю, в этом отношении мы отстаем»,- сказал Милош Земан, подчеркнув, что будет говорить об этом с министром ИД Чехии Любомиром Заоралеком после возвращения из Армении, пишет Aysor.am.
Президент Чехии Милош Земан прибыл в Армению 7 июня, официальная часть его визита начнется 8 июня с посещения музея Геноцида армян 1915 года. После посещения мемориала памяти жертв Геноцида армян в Османской империи чешского лидера примет президент Армении Серж Саргсян.